Virus poglobil razkol med Madridom in Barcelono

Bojan Brezigar
16.03.2020 17:47

Katalonci, ki imajo odličen zdravstveni sistem, se pritožujejo nad ukrepi španske vlade, ki želi centralizirati zdravstveno oskrbo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Katalonski zdravniki in zdravstveno osebje sodijo v sam svetovni vrh.
EPA

Soproga predsednika španske vlade je okužena, partnerka podpredsednika vlade prav tako. Okužena sta tudi predsednik in podpredsednik katalonske vlade. Kralj pa se je znašel sredi velike korupcijske afere. In vendar ostaja ob teh viharjih odnos med Madridom in Barcelono še vedno najbolj vroče vprašanje.
Koronavirus je v zadnjih dneh močno prizadel Španijo. Kot poroča madridski dnevnik El Pais, je po številu okuženih Španija četrta država na svetu, za Kitajsko, Italijo in Iranom: do ponedeljka popoldne skoraj 10.000 okuženih, 334 mrtvih, od teh več kot dve tretjini v Madridu. Po poročanju istega dnevnika je bila Španija včeraj druga država po številu novih primerov okužbe. In vendar je španska vlada odlašala z ukrepi, kakršne so sprejeli v številnih drugih državah. Madrid je bil še v nedeljo odprto mesto, šele potem je vlada sprejela ukrepe, kakršni veljajo v drugih evropskih državah. Opolnoči je Španija zaprla tudi meje: vstop imajo samo španski državljani, čezmejni delavci in tisti, ki imajo za to resen razlog. Skratka, za tujce je Španija zaprta. Pri tem pa je predsednik vlade Pedro Sanchez napovedal, da bo vlada prevzela nazor nad zdravstvenim sistemom in da bo pri zagotavljanju spoštovanja ukrepov o prekinitvi vseh dejavnosti sodelovala tudi vojska.
Ta napoved pa je sprožila ostro reakcijo Katalonije. Predsednik katalonske vlade Quim Torra je že tri dni prej uvedel izredno stanje. Poleg zaprtja vseh šol so v Kataloniji zaprti javni lokali, ukinjena je velika večina javnih prevozov, odpovedane vse prireditve in manifestacije, ljudi so pozvali, naj ostanejo doma. Vendar je Torra zahteval tudi popolno zaprtje Katalonije, torej zaprtje meje s Francijo, avtocest, ki Katalonijo povezujejo z drugimi regijami Španije, zaprtje letališč in pristanišč, na kar Madrid ni pristal. Katalonija pa ni pristala na "podržavljenje" zdravstvene oskrbe; Barcelona je znana po izredno kakovostnem zdravstvu, na marsikaterih specifičnih področjih v samem svetovnem vrhu; poleg tega Španiji očita, da je pred devetimi meseci ukinila oddelek vojske, ki je vzdrževal poljske bolnišnice, torej premične strukture. Sanchez pa je pri svojih odločitvah videti neomajen in baje je v Valenciji, regiji južno od Katalonije na ulicah vojska. Kar je najmanj neokusno, glede na to, da se je poskus državnega urada leta 1981, ki se ga starejši še dobro spominjajo, začel prav v Valenciji.
Sancheza pri teh odločitvah ne podpira samo partnerska stranka En comu podem, pač pa ga podpira vsa desnica, ki je vedno pripravljena priskočiti na pomoč, kadar je treba zatirati Katalonijo. Je pa v središču pozornosti nova afera: britanski dnevnik The Telegraph je objavil novico, da je abdicirani kralj Juan Carlos prejel 65 milijonov evro v podkupnine od kralja Savdske Arabije za posel za gradnjo hitre železnice španske TGV v Savdski Arabiji. Denar je bil naložen na neko banko v Panami na račun fundacije Juan Carlos. Njegov sin, sedanji kralj Filip VI. se je na novico odzval s trditvijo, da se je že lansko leto odpovedal dediščini, ko mu bo ta pripadala, kar katalonski mediji tolmačijo, da je bil z afero seznanjen.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta