Voditelji EU sklenili novi evropski dogovor o konkurenčnosti

STA, Gr.G.
08.11.2024 17:49

Unija kapitalskih trgov je tudi eden od instrumentov oziroma orodij, ki jih bodo države članice preučile z namenom financiranja izzivov na področju gospodarske konkurenčnosti.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Madžarski premier Viktor Orban.
Reuters

Voditelji članic EU so danes na neformalnem zasedanju v Budimpešti sklenili novi evropski dogovor o konkurenčnosti, namenjen poenostavitvi politik, oblikovanju industrijske politike in zagotovitvi financiranja. Kot je sporočil madžarski premier Viktor Orban, se vsi voditelji strinjajo, da je treba Evropo spet narediti veliko.

"Veliko dela je bilo potrebnega, da smo prišli do dokumenta, o katerem smo se vsi strinjali in ki gospodarsko konkurenčnost postavlja v središče evropskih aktivnosti v prihodnjih letih," je Orban povedal ob sklenitvi novega evropskega dogovora o konkurenčnosti, kar je bil osrednji cilj madžarskega predsedovanja Svetu EU.

Ursula von der Leyen, Viktor Orban in Charles Michel.
Reuters

Kot je pojasnil, so se voditelji odločili, da izvedejo "revolucijo poenostavitve". V izjavi o dogovoru o konkurenčnosti so Evropsko komisijo pozvali, naj v prvi polovici prihodnjega leta pripravi konkretne predloge za zmanjšanje obveznosti glede poročanja podjetij za najmanj 25 odstotkov. V predloge naj vključi tudi oceno vpliva zakonodaje na konkurenčnost.

Po Orbanovih besedah so se dogovorili tudi o vzpostavitvi evropske industrijske politike. Bruselj so pozvali, naj pripravi celovito industrijsko strategijo za to, da bodo industrijske panoge konkurenčne, in za kakovostna delovna mesta.

Reuters

V izjavi so se voditelji zavzeli še za sprejetje "odločnih korakov k uniji za prihranke in investicije" do leta 2026 ter napredek pri dokončanju unije kapitalskih trgov. To bi omogočilo mobilizacijo zasebnega financiranja.

Unija kapitalskih trgov je tudi eden od instrumentov oziroma orodij, ki jih bodo države članice preučile z namenom financiranja izzivov na področju gospodarske konkurenčnosti. To je možno še prek večletnega finančnega okvirja EU in z večjo vključenostjo Evropske investicijske banke (EIB). Voditelji so se obenem zavezali k nadaljevanju prizadevanj za vzpostavitev novih lastnih virov financiranja evropskega proračuna.

Reuters

"Vsi smo za to, da je treba Evropo spet narediti veliko. To je namreč edini možni odgovor na odločitev Američanov, da naredijo Ameriko spet veliko," je še povedal madžarski premier. Naredimo Ameriko spet veliko je slogan zmagovalca torkovih predsedniških volitev v ZDA Donalda Trumpa, Naredimo Evropo spet veliko pa madžarskega polletnega predsedovanja Svetu EU.

Reuters
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta