Volitve v Bolgariji v znamenju nizke volilne udeležbe

STA, M.D.
04.04.2021 19:10
V Bolgariji danes parlamentarne volitve potekajo v znamenju tretjega vala pandemije covida-19, nizke volilne udeležbe ter pozivov opozicije volivcem, naj pridejo na volišča. Stranka dolgoletnega premierja Bojka Borisova GERB naj bi sodeč po anketah v 240 članskem parlamentu osvojila 75 sedežev, politične stabilnosti pa po volitvah ni pričakovati.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Volišče v Sofiji.
Reuters

Premier Bojka Borisov, ki vse od lanskih protivladnih protestov zavrača stike z mediji, je glasovnico na volišču dopoldne po poročanju francoske tiskovne agencije AFP oddal v odsotnosti novinarski kamer in fotoaparatov. Prek Facebooka pa je sporočil, da je vedno spoštoval odločitev volivcev ter pozval k poštenim volitvam.

"Izjemna podpora, ki smo jo dobili od evropskih kolegov, kaže na pomen stabilne evropske vlade v Bolgariji," je dejal v izjavi, ki jo je objavil na Facebooku.

Predsednik Rumen Radev, ki je lani javno podprl protivladne proteste ter je oster kritik Borisova, je danes pozval k mobilizaciji volivcev. "Glasoval sem proti uničenju pravne države, proti samovolji in korupciji (...). Te volitve so korak k vrnitvi v normalno stanje," je dejal Radev.

Volilna udeležba je bila ob 12. uri 18-odstotna, do 17. ure pa je po podatkih volilne komisije volilo slabih 40 odstotkov volilnih upravičencev. Na zadnjih parlamentarnih volitvah leta 2017 je do 17. ure volilo 42,74 odstotka volilnih upravičencev, poroča AFP.

Prav volilna udeležba pa bo po napovedih pomembno vplivala na izid volitev - če bo nizka, bo to voda na mlin vladajoče stranke. Opozicija tudi danes volivce poziva, naj pridejo na volišča in oddajo svoj glas.

Po napovedih naj bi se v parlament uspelo uvrstiti šest političnih strank, ta razdrobljenost pa bo še otežila oblikovanje nove vlade.

"Hegemonijo GERB pojasnjuje odsotnost alternative zaradi razdrobljene in neprepričljive opozicije," je za AFP dejal politični analitik Antony Todorov.

Volišča se bodo zaprla ob 20. uri.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta