Vzporedne volitve: Timošenkova ne bo predsednica Ukrajine, Zelenski v drugi krog

STA, VČ
31.03.2019 19:31
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Politični novinec Volodomir Zelenski s soprogo Oleno spremlja rezultate v svojem volilnem štabu.  
Reuters

V prvem krogu predsedniških volitev v Ukrajini je največ volivcev prepričal politični novinec Volodimir Zelenski, ki pa mu kljub prepričljivi podpori ni uspelo zmagati v prvem krogu. V drugem krogu, ki bo 21. aprila, se bo pomeril s sedanjim predsednikom Petrom Porošenkom, kažejo rezultati vzporednih volitev.
Na predsedniških volitvah v Ukrajini je bil v ospredju troboj med Zelenskim, Porošenkom in bivšo premierko Julijo Timošenko. Skupaj se je za predsedniški položaj potegovalo rekordnih 39 kandidatov, a razen omenjene trojice drugi niso imeli resnih možnosti za preboj v drugi krog.
Zelenski je po navedbah avstrijske tiskovne agencije APA na volitvah dobil 30,7 odstotka glasov, Porošenko pa 18,6 odstotka. Timošenkova je tretje mesto zasedla s 13,9-odstotno podporo, kažejo rezultati vzporednih volitev.
Vzpon Zelenskega je po svoje presenetljiv, saj nima nobenih ne političnih ne vodstvenih izkušenj, razen tega, da je igral predsednika države v priljubljeni televizijski nanizanki. Podporniki v njem vidijo "svež veter", podporo pa naj bi nabiral predvsem zaradi nezadovoljstva naroda nad sedanjimi političnimi voditelji in položajem, v katerem je država - na vzhodu vlada vojno stanje, Krim je zasedla Rusija, gospodarstvo pa životari, tako kot večina ukrajinskih prebivalcev.
Zelenski je bil danes ob oddaji glasu v Kijevu ob svoji ženi videti dobro razpoložen. Dolga kandidatna lista je zanj dokaz, da demokracija v nekdanji sovjetski republiki deluje. "Smo demokratična država. Več je kandidatov, toliko bolje. To pomeni več demokracije," je menil. Kritiki sicer komiku očitajo politično neizkušenost in populizem. Sam pa je poudaril, da se za Ukrajino danes začenja obdobje brez korupcije in brez plačil pod mizo.
Porošenku medtem zaenkrat ni uspelo prepričati volivcev, da si zasluži še en mandat. Po ocenah kritikov je v zadnjih petih letih naredil odločno premalo za oživitev ukrajinskega gospodarstva in izboljšanje življenjskih razmer Ukrajincev, predvsem pa v boju proti korupciji. Prav tako ni razrešil konflikta na vzhodu države, ki je doslej terjal že več kot 13.000 življenj.
Porošenko je sicer glas na volišču oddal ob poostrenih varnostnih ukrepih in obdan z družino. Volivcem je ob tem še enkrat obljubil prozahodno politiko. "Te volitve so temeljna predpostavka za naš premik naprej, za naše članstvo v EU in zvezi Nato," je dejal.
Ukrajinska policija je sicer prejela več kot 1600 prijav domnevnih kršitev volilne zakonodaje. Več kot 100 prijav se je nanašalo na nespoštovanje volilnega molka, skoraj 100 prijav se je nanašalo na fotografiranje na voliščih. Še po 30 prijav se nanaša na poskuse podkupovanja volivcev ali uničevanja volilnega materiala.
Volitve je spremljala Organizacija za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse), ki bo svojo oceno objavila v ponedeljek.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta