Po podatkih WHO so novi sev virusa zunaj Velike Britanije potrdili še v treh državah, in sicer devet primerov na Danskem ter po en primer na Nizozemskem in v Avstraliji. V Evropi, kjer je širjenje intenzivno, morajo države okrepiti nadzor in prizadevanja za preprečevanje okužb, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP poudarila tiskovna predstavnica WHO za Evropo.
WHO je v soboto sporočila, da je v stiku z britanskimi oblastmi zaradi novega seva novega koronavirusa, ki se prenaša znatno hitreje od doslej znanih. "Oblasti Združenega kraljestva bodo še naprej z nami delile informacije ter rezultate analiz in študij o novem sevu. Ko bomo izvedeli več o lastnostih in vplivu te različice pa bomo posodobili podatke in obvestili države članice in javnost," je sporočila organizacija na Twitterju.
Kot je za televizijo Sky News povedala Susan Hopkins iz agencije za javno zdravje v Angliji, so novi sev prvič odkrili septembra pri bolniku v Kentu. Po njenih besedah so znanstveniki novembra ugotovili, da je novi sev povezan z žariščem v Kentu, od koder se je razširil v London in Essex. 11. decembra so o tem obvestili vlado v Londonu.
Plenković: Prednostna naloga je varovanje zdravja
Zračne povezave s Veliko Britanijo je prekinila tudi Hrvaška. "Hrvaška bo preventivno za 48 ur začasno ustavila potniški zračni promet iz Združenega kraljestva, dokler ne bodo znane določene informacije o morebitnem novem sevu virusa," je na Twitterju napovedal premier Andrej Plenković. "Prednostna naloga je varovanje zdravja državljanov," je dodal.
Britanski premier Boris Johnson pa je v soboto dejal, da se novi sev očitno prenaša bistveno lažje in je po prvih ugotovitvah "do 70 odstotkov bolj nalezljiv". Zato je odredil nove omejitve za London in jugovzhodno Anglijo, ki so začele veljati danes. Prebivalci teh območij morajo v skladu z ukrepi ostati doma najmanj do 30. decembra.
Že pred tem so iz več delov sveta poročali o mutacijah novega koronavirusa in o njih obvestili WHO.
Kaj to torej pomeni za pandemijo, ki je ohromila planet? Namestnik direktorja Evropskega laboratorija za molekularno biologijo Ewan Birney je ocenil, da bi število hospitaliziranih že vidno zraslo ali padlo, če bi nova varianta vplivala na težo bolezni. Pa se to ni zgodilo. Zato lahko sklepamo, pravi, da bo novi sev manj vplival na število najtežje obolelih. Povedal je tudi, da so cepiva testirali na številnih različicah virusa in da je utemeljeno pričakovanje, da bodo delovala tudi na mutirani koronavirus.
Trenutno velja, da tisti, ki prihajajo v Slovenijo iz Velike Britanije, potrebujejo negativen test na covid-19 ali pa morajo v 10-dnevno karanteno.