Za mnoge je bilo veliko presenečenje, da je najmočnejša in največja članica Evropske unije (EU), ki vsaj verbalno zmeraj poudarja svojo proevropsko usmerjenost in privrženost, na tak način zamajala avtoriteto Sodišča Evropske unije. Kajti to sodišče je že pred tem potrdilo, da je sklep ECB v skladu z evropskim pravom.
Spor ima dolgo brado
Dr. Verica Trstenjak iz Maribora je profesorica evropskega prava. Med letoma 2006 in 2012 je bila generalna pravobranilka na Sodišču Evropske unije v Luksemburgu, med letoma 2004 in 2006 pa sodnica na Splošnem sodišču Evropske unije. Prosili smo jo za komentar oziroma pojasnilo tega, kar se dogaja. Kot poroča STA po navedbah virov iz Evropske komisije, to zadeva samo srce EU, ki temelji na enotnem tolmačenju in uporabi prava.
Tehta se, ali je pravo EU nad pravom posameznih članic
Evropska komisija sme tožiti
Kakšne so možne posledice, vprašamo doktorico prava: "Sodbe Sodišča EU je treba upoštevati, sicer sledijo tožbe Evropske komisije zoper države članice. Teh tožb je v zadnjem času deležna Poljska glede kršitev načela pravne države, neodvisnosti sodnikov. Če bo komisija vložila tožbo, bi ta imela na ravni EU izredno politično težo. Velja omeniti, da je nemško ustavno sodišče tisto, ki je še pred leti zavračalo sodelovanje s Sodiščem EU in ni želelo postaviti predhodnih vprašanj. Naj še omenim, da je tožb zoper Nemčijo kar nekaj. Tudi sama bila večkrat pravobranilka v postopkih komisije proti Nemčiji. Toda Nemčija še nikoli ni plačala denarnih kazni, ki so večmilijonske. So pa jih večkrat na primer Grčija, Francija, Italija. Naj še omenim, da bi bila morebitna tožba Evropske komisije le ugotovitvena, torej v tej fazi predlog finančnih sankcij ni možen."
Evropska komisija se je hitro odzvala - ne le na strokovni ravni s predstavnikom za stike z javnostjo, ampak je na morebitne kršitve opozorila sama predsednica Ursula von der Leyen. "Zategadelj bi lahko pričakovali tožbo," ocenjuje Trstenjakova, "ne gre namreč za nemški zakon, ki ga lahko umakne parlament ali ustavno sodišče, kot je bilo pri spornih nemških avtocestnih vinjetah."
Kanclerka išče rešitev
Po pisanju britanskega časnika Guardian se je v sporu med Brusljem in Berlinom zdaj oglasila nemška kanclerka Angela Merkel. Meni, da je spor, ki ga je sprožilo nemško ustavno sodišče, ko je zavrnilo Sodišče EU, rešljiv. Predsednica Evropske komisije, prav tako Nemka, celo nekdanja obrabna ministrica v kanclerkini vladi Ursula von der Leyen je namreč Berlinu dan prej zagrozila s tožbo. Merklova je članom svoje stranke v ponedeljek dejala, da so zadevo dodatno zapletli komentarji poljskega premiera Mateusza Morawieckega, ki je pohvalil odločitev nemškega ustavnega sodišča kot "eno najpomembnejših v zgodovini EU". Merklova je ocenila, da bi se sporu lahko izognili, če bi ECB pojasnila "nujnost svoje sheme odkupovanja obveznic", in dodala, da bi "sodni proces lahko trajal leta in bi se zavoljo nasprotovanja pravu EU lahko končal z velikimi kaznimi".