V Berlinu, kjer je v soboto zvečer shode in proteste ob mednarodnem prazniku dela spremljalo tudi nasilje, je policija aretirala vsaj 250 ljudi, so danes sporočile pristojne oblasti.
Začeli mirno, nato pa ...
V spopadih med protestniki in policijo je bilo v nemški prestolnici lažje poškodovanih najmanj 50 policistov, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Tri so morali zaradi zlomljenih kosti prepeljati v bolnišnico, je povedal podpredsednik sindikata Stephan Kelm. "Ni šlo za politično izražanje, ampak so temeljno pravico do svobodnega združevanja zlorabili za legitimizacijo resnih zločinov," je povedal. Do nasilja je bila kritična tudi načelnica berlinske policije Barbara Slowik: "Nasilje med demonstracijami je povsem nesprejemljivo."
V nemški prestolnici je ob 1. maju potekalo več kot dvajset protestov, ki se jih je kljub nevarnosti okužb z novim koronavirusom udeležilo približno 30.000 ljudi. Večinoma so shodi potekali mirno, zvečer pa so se razmere zaostrile, saj so varnostne enote razgnale shod privržencev skrajne levice. Ti namreč niso upoštevali protikoronskih ukrepov, na policiste pa so začeli metali steklenice in kamenje ter zažigali zabojnike za smeti. Protestni shodi so potekali tudi zaradi povišanja najemnin, migracijske politike in v znak nasprotovanja epidemiološkim ukrepom. Nekatere od teh shodov, ki so se sprevrgli v nasilje, so organizirali tudi na skrajni desnici. Policija je na ulice Berlina v bojazni pred incidenti napotila približno 5600 policistov. V Leipzigu pa so oblasti prepovedale tri demonstracije od skupno dvanajstih, ki so jih hoteli prijaviti.
Zloraba pandemije
Po poročanju slovenske tiskovne agencije STA je za prvi maj kanclerka Angela Merkel prebivalce pohvalila za vse delo med pandemijo. Poudarila je, da so poklici, ki sicer nimajo velike pozornosti, omogočili, da so stvari tekle naprej. Kot veliko pomoč je izpostavila tudi dejstvo, da so številni delali od doma. Tiste delodajalce, pri katerih ni mogoče delati od doma, je pozvala, naj izkoristijo možnost testiranj na okužbo. Sindikat DGB je svoje glavno zborovanje v tradicionalnem stilu pod sloganom Solidarnost je prihodnost pripravil v Hamburgu. Predstavnik sindikata Reiner Hoffmann je poudaril, da ne bodo dovolili, da bodo delodajalci pandemijo izkoristili za izgovor za odpuščanja, relokacije in dumpinge plač. Pozval je k več vlaganjem.
V Parizu pa je policija protestnike, ki so razbijali izložbe trgovin in poslovalnic bank ter zažigali smetnjake, morala razgnati s solzivcem. Protestov v Franciji se je v soboto udeležilo več kot 100.000 ljudi, je poročala nemška tiskovna agencija DPA. Policijski vir je AFP povedal, da so skrajno levičarski protestniki "črnega bloka" večkrat skušali blokirati zborovanje sindikatov. V prestolnici so prijeli 34 ljudi, policist je bil poškodovan.
Po podatkih sindikata CGT so po državi načrtovali skoraj 300 prvomajskih zborovanj, ki naj bi se jih po ocenah oblasti udeležilo skupno 10.000 ljudi. Udeleženci so nosili transparente z različnimi zahtevami, od odprave nočne prepovedi gibanja zaradi pandemije do ustavitve reforme za nezaposlene, ki naj bi začela veljati julija.
Pet ljudi so prijeli v Lyonu, kjer so se prav tako skrajni levičarji "črnega bloka" spopadli s policijo. Tu se je zborovanja kljub dežju udeležilo 3000 ljudi.
Rudarji na cesti
V Bosni in Hercegovini so mednarodni dan dela zaznamovali številni protesti sindikalnih aktivistov in delavcev, ki so opozarjali na nizke plače, slabe delovne razmere in ogrožanje njihovih pravic, je poročala hrvaška tiskovna agencija Hina. Med drugim se je približno 200 rudarjev zbralo pred sedežem vlade BiH v Sarajevu in ji sporočilo, da ne bodo pristali na načrtovano reorganizacijo dela, saj bi delo izgubilo več kot 2000 ljudi.
Policisti v Carigradu pa so okoli 200 protestnikov v soboto prijeli med poskusom pohoda do trga Taksim, ki velja za tradicionalno zbirališče protestnikov. V Turčiji zaradi pandemije covida-19 velja popolno zaprtje javnega življenja, prvomajski shodi na Taksimu pa so sicer prepovedani že več let, od leta 2013.