V Grčiji se gasilci bojujejo z dvema velikima požaroma, ki divjata na Peloponezu in otoku Rodos. Vročinski val s temperaturami okoli 44 stopinj Celzija naj bi po napovedih vremenoslovcev trajal še ves teden, nekateri svarijo, da bi lahko vročina popustila šele čez dva tedna. V bližini Patrasa na Peloponezu, približno 210 kilometrov zahodno od Aten, so morali pristojni evakuirati pet vasi, vsaj 16 ljudi pa zaradi opeklin in težav z dihanjem prepeljati v bolnišnico. Zaprli so tudi avtocesto in most čez Korintski zaliv, ki povezuje Peloponez in celinsko Grčijo. Ognjeni zublji so medtem požgali že več kot 3000 hektarjev gozd in nasadov.
V nedeljo pa je zaradi izjemne suše zagorelo tudi na turističnem otoku Rodos, kjer je požar hitro ušel izpod nadzora, kljub temu da se proti ognjenim zubljem bojujejo tudi s helikopterji in gasilskimi letali. Šele nočni prihod dodatnih ekip je bil dovolj, da so gasilci počasi začeli prevzemati nadzor nad požarom. Hoteli, tako pišejo tuji mediji, naj ne bi bili ogroženi, niti zaradi dima, je pa bilo potrebno evakuirati prebivalce najmanj treh vasi na zahodu otoka. Zaradi požarov so se prebivalci in turisti soočali tudi s precejšnjimi težavami z oskrbo z električno energijo, a škodo na omrežju naj bi medtem že odpravili.
Preko sto požarov v Turčiji
Že šesti dan zapored pa se proti obsežnim gozdnim požarom borijo v Turčiji, najhuje je na območjih provinc Antalya in Mugla. Tuji mediji poročajo, da je gasilcem pod nadzor uspelo spraviti 122 od 129 požarov, ki so doslej terjali osem življenj. STA navaja, da je EU v okviru mehanizma civilne zaščite Turčiji v nedeljo na pomoč poslala eno letalo iz Hrvaške in dve iz Španije. Evropski komisar za krizno upravljanje Janez Lenarčič je ob tem izrazil pripravljenost ponuditi tudi nadaljnjo pomoč.
Slovencev na ogroženih območjih ni
Jože Režonja z Relax Turizma nam je pojasnil, da na požarno ogroženih območjih v Grčiji in Turčiji ni Slovencev, ki bi tja odpotovali z njihovo agencijo. "V Grčiji in Turčiji imamo predstavnike, s katerimi smo redno v kontaktu in ni nobenih težav," je povedal. Da v Grčiji (Peloponez in zahod Aten) in Turčiji (provinca Antalya), nimajo nobenih nobenih gostov, so sporočili tudi s turistične agencije Intelekta.
Tudi na ministrstvu za zunanje zadeve in STO smo preverjali, ali so morda v stiku s Slovenci, ki bi bili na požarnih območjih. Na njihove odgovore še čakamo.
Italija za pomoč zaprosila EU
Tudi našo zahodno sosedo Italijo so prizadeli požari, med bolj prizadetimi zaradi področji so deli Abrucov, Sicilija in deli južne Italije. Kot piše STA, je vodja civilne zaščite Fabrizio Curcio sporočil, da je za njimi dramatična nedelja. Ker potrebujejo pomoč, so se obrnili na evropski mehanizem za civilno zaščito. V preteklih tednih sta jim sicer pri požarih na Sardiniji že pomagali Grčija in Francija, ki sta poslali gasilna letala.
Požari so med drugim izbruhnili ob obali Jadranskega morja v bližini mesta Pescara, kjer so plemeni uničili tudi dele naravnega rezervata. Gasilci so morali preventivno evakuirati več hiš, na varno so prepeljai več kot sto ljudi, a brez poškodovanih ni šlo. Iz letovišča Campomarino Lido so morali s pomočjo ladje rešiti 97 turistov iz treh kampov, po vsej državi pa so do nedelje zvečer zabeležili več kot 1500 posredovanj gasilcev. (STA)
Velik požar pri Trogirju na Hrvaškem
V ponedeljek dopoldne je velik požar zajel težko dostopno gozdnato območje blizu naselij v okolici Trogirja na hrvaški obali. Popoldne so bili gasilci še vedno na terenu, in to skupno že 168 s skoraj 50 gasilskimi avtomobili. Požar pomagajo gasiti tudi iz zraka.
Gašenje ogroža veter, vse skupaj pa je povzročilo tudi oviran promet na splitskem letališču, poroča Index.hr.