ZDA med boleznijo in brezposelnostjo

Vsaj začasno je brez dela ostala več kot tretjina Američanov z najnižjimi dohodki in le manj kot desetina tistih z najvišjimi.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Protestirajo tudi zdravstveni delavci: ne gradite novih zaporov, obnovite bolnišnice!
EPA

Po dveh mesecih ukrepov za zajezitev pandemije so Američani začeli izgubljati razsodnost. V sredo je pokalo v restavraciji hitre prehrane v Oklahoma Cityju, pred tednom dni je družina ubila varnostnika v Flintu. Obakrat je bil povod za nasilje opozorilo, da ne upoštevajo pravil za zaščito pred širjenjem novega koronavirusa. Olje na ogenj že nekaj časa priliva Bela hiša.

Trump se hvali z napravami za testiranje, ki pa jih je občutno premalo.
Reuters

Vsak dan kot 11. september?

Manjši vihar je v začetku tedna sprožila objava internih vladnih dokumentov, ki so vsebovali napovedi, da se bo do 1. junija število novih okužb močno povečalo na več kot 200.000 na dan, število umrlih pa na več kot tri tisoč. Toda kasneje je avtor napovedi dejal, da so te nepopolne, saj vanje niso bili vključeni vsi različni scenariji in naj bi šlo za dokument v nastajanju. Bela hiša pa je trdila, da številke ne upoštevajo ukrepov za ublažitev pandemije, kar ne drži povsem. Trumpa očitki, da bo hitenje z odpiranjem države povzročilo nov smrtonosni val, ne skrbijo pretirano. "Če bo požar, ga bomo pogasili," je dejal sredi tedna. In pri tem kot po navadi zamolčal, da je prav neustrezen odziv zvezne vlade pripomogel, da so ZDA ena najbolj prizadetih držav. Napovedal je celo razpustitev zvezne delovne skupine za boj proti koronavirusu, preden si je še enkrat premislil po osuplem odzivu javnosti. "Nevarnost je, da bo odpiranje postalo množičen požig," je igranje z ognjem označila Amy Davidson Sorkin iz časnika New Yorker.

V New Yorku, ki je nabolj prizadet, je smrtnih žrtev toliko, da morajo trupla odvažati s tovornjaki.
Reuters

Pajčevine v denarnicah

Ankete kažejo, da večina Američanov podpira ukrepe za boj proti pandemiji. Tretjina jih še vedno pravi, da si ne želijo v trgovine. Časnik Washington Post je preučil anonimne podatke o lokacijah telefonov in ugotovil, da kljub sproščanju ukrepov ljudje v resnici še vedno ostajajo doma. Zadnji dan aprila so v povprečju doma preživeli 89 odstotkov dneva. Del tega povzroča negotovost, ki obkroža virus. Ni jasno, ali prihaja drugi val okužb, ali prebolena bolezen prinese odpornost, niti kdaj bomo dobili cepivo ali vsaj zdravilo. Po drugi strani strah pred boleznijo vse bolj zakrivajo pajčevine v denarnicah. V sedmih tednih od marca je brez dela ostalo že več kot 33 milijonov Američanov, samo aprila 20,5 milijona, največ po veliki depresiji. Leta 1933 je nezaposlenost znašala 25 odstotkov, sedaj je 14,7 odstotka. Najbolj kosi med najnižje plačanimi delovnimi mesti. Delavci z zaslužkom manj kot 20.000 dolarjev letno (okoli 18.450 evrov) so dvakrat bolj v nevarnosti, da bodo odpuščeni, kot pa tisti z 80.000 dolarji (73.800 evri) ali več. Vsaj začasno je brez dela ostala več kot tretjina Američanov z najnižjimi dohodki in le manj kot desetina tistih z najvišjimi.
Prizadeti so ljudje z najmanj prihranki, ki si težko privoščijo, da bi ostali doma. Še posebej, ker bodo "odprte" zvezne države nehale izplačevati nadomestilo za nezaposlenost tistim, ki se lahko vrnejo na delovno mesto. Kaj to pomeni, je pokazala mesnopredelovalna industrija, kjer so velike tovarne postale gojišče za okužbe in so jih precej morali zapreti - kljub ukazu, da gre za nujno potrebno dejavnost. Trump ves čas trdi, da bodo najprej premagali širjenje virusa, nato bo gospodarstvo poletelo z zagonom izpred pandemije. Resni analitiki svarijo, da bi ZDA lahko doživele desetodstotno skrčenje gospodarstva in nato zdrsnile v dolgo, počasno recesijo. Toda nekdanjemu zvezdniku resničnostne televizije pred volitvami ne grozi le gospodarski zlom. Njegovo oznanjanje prihajajoče zmage nad nevidnim sovražnikom je celo po besedah Coreyja Lewandowskega, pred štirimi leti nekaj časa vodje Trumpove kampanje, hudo tvegano: "Če bo virus znova izbruhnil ..., če se bo septembra ali oktobra pandemija zasukala navzgor, ker se je nismo dobro lotili - pri čemer še vedno nimamo dovolj testov in nimamo rešitev -, bo to za predsednika, ki si želi ponovno izvolitev, uničujoče."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta