Na Madžarskem je nastopilo obdobje postdemokracije, saj je premier Viktor Orban, ki je v zadnjem desetletju uvedel tako imenovano iliberalno demokracijo, končal tridesetletno obdobje demokracije. Zdaj je on edini, ki z odloki in brez ovir vlada Madžarski." Tako na vprašanje, ali je Madžarska s tem, ko je madžarski parlament v ponedeljek zaradi spopadanja s koronavirusom izredne razmere podaljšal za nedoločen čas in se odrekel vsem pristojnostim, zakorakala na pot diktature, odgovoril madžarski novinar Balazs Csekö.
Na Madžarskem se po novem vlada z dekreti
Adijo, parlament
S tem ko je madžarski premier dobil neomejeno oblast v svoje roke, saj bo vlada z dekreti sprejemala odločitve, je uresničil svoje sanje na domačih tleh, dodaja sogovornik in pojasnjuje, da je težko napovedati, kako dolgo bodo trajale izredne razmere zaradi boja proti koronavirusu, kar je bil uradni razlog sprejetja koronazakonodaje. "Kdaj bo konec, ve le Orban, oziroma je on tisti, ki bo odločil, kdaj se bo to zgodilo. In to je tista nevarnost, ki preti Madžarski." Teoretično, dodaja, bi sicer parlament z dvotretjinsko večino lahko preklical izredne razmere in si povrnil zakonodajno vlogo, a je to v trenutku, ko ima Orbanova stranka Fidesz zadostno večino, nepredstavljivo.
Prav tako ni pričakovati, da bi se v nekem trenutku o utemeljenosti izrednih razmer izreklo ustavno sodišče, saj je madžarski premier že pred časom poskrbel, da so v njem njemu lojalni sodniki.
Von der Leynova ni omenila Madžarske
Vrednote svobode, demokracije, vladavine prava in spoštovanja človekovih pravic, na katerih temelji EU, je treba braniti tudi v teh časih, polnih izzivov. Izredni ukrepi morajo biti omejeni na to, kar je nujno, in strogo sorazmerni. Ne smejo veljati za nedoločen čas. Vlade morajo zagotoviti, da se ukrepe redno pregleduje. S temi besedami se je na sprejemanje ukrepov v državah članicah za spopadanje s koronavirusom odzvala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Pri tem niti z besedo ni omenila Madžarske, kar je že poželo številne kritike in čudenje. Je pa zato strinjanje z vsebino njene izjave pozdravil predstavnik za stike z javnostjo madžarske vlade Zoltan Kovacs, ki je na twitterju zapisal, da je sprejeta zakonodaja v skladu z vrednotami EU, madžarsko ustavo in pogodbo EU.
Opozicija na strani virusa
Določila, po katerih nova zakonodaja predvideva od enega do pet let zapora za tiste, ki bi širili lažne novice, ki bi vznemirjale javnost, ali bi kritizirali ukrepanje oblasti, niso usmerjene neposredno na novinarje. Bodo pa grožnja zanje, zato bodo ti zagotovo podvrženi samocenzuri, sta prepričana tako Csekö, ki dogajanje na Madžarskem opazuje iz dunajske perspektive, kot tudi novinar tednika Magyar Narancs Ákos Keller - Alánt. "Ukrep je namenjen utišanju kritičnih glasov, in ker ni jasno, kaj lažna novica je, tudi ni jasno, kje je meja, ko boš prestopil rdečo črto in bo tožilec zoper tebe vložil obtožnico, zato obstaja velika nevarnost samocenzure," pravi Csekö in še poudarja, da Orban ne bi tako gladko uresničeval svojih načrtov, če na položaju generalnega državnega tožilca ne bi bil njegov človek. Keller - Ákos pa dodaja, da je bilo že nekaj dni pred sprejetjem omenjene zakonodaje tako pri nekaterih opozicijskih županih kot tudi v nekaterih medijih, ki še veljajo za neodvisne, zaznati previdnejše tone pri kritiziranju vladnih potez. Nevladnim organizacijam, ki so bile že doslej v nemilosti, se tudi zdaj ne piše dobro, opozicijo pa so vladajoči začeli že prejšnji teden obtoževati, da je "na strani virusa", saj niso prispevali glasov za sprejetje opisane zakonodaje ne tedaj, ko je bila potrebna absolutna večina v parlamentu, pa tudi ne zdaj. In napadi se bodo še vrstili, saj je združena opozicija na lanskoletnih lokalnih volitvah dokazala, da lahko povzroči težave Orbanovi stranki Fidesz. Zato v tem trenutku tudi ni jasno, ali parlamentarne volitve 2020 bodo. Kdaj bodo, bo določil Orban, pravita oba sogovornika.
Obeh novinarskih kolegov tudi ne čudi medla reakcija Evropske komisije na sprejeto zakonodajo, saj so se že doslej odgovorni v EU preblago odzivali na Orbanova ravnanja. Kar pa je nevarno, poudarja Csekö, saj njegove ambicije segajo preko madžarskih meja. "Orban želi preoblikovati EU tako, kot je Madžarsko, in če bodo evropski voditelji njegova ravnanja še naprej ignorirali, bodo njegovi prijemi uspevali tudi v drugih državah EU," opozarja.