V nagovoru izrednemu zasedanju Evropskega parlamenta je ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski poudaril, da je treba po tisoč dneh vojne še močneje pritisniti na Moskvo, da bi dosegli pravični mir. Pri tem je pozval k še strožjim sankcijam in k dodatni oborožitvi.
Zelenski je v videoprenosu evroposlancem dejal, da je ruski predsednik Vladimir Putin osredotočen na zmago v tej vojni in da se sam od sebe ne bo ustavil. "Čim več časa ima na voljo, tem slabši so pogoji. Vsak dan je najboljši trenutek za to, da se na Rusijo še bolj pritisne," je poudaril.
Zelenski pravi, da je treba Rusiji onemogočiti nadaljnjo prodajo nafte, ki je glavni vir financiranja za ruski vojni stroj. Zahvalil se je še partnerjem v EU in po svetu, da so pomagali preprečiti Putinu, da prevzame Ukrajino. "Nihče ne more uživati v mirnih vodah med nevihto," je poudaril. Treba je narediti vse, da se to vojno pravično konča, tako Zelenski. Prepričan je, da bo leto 2025 odločilno.
Predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola je v uvodnem govoru spomnila, da je Evropski parlament stal ob strani Kijevu že preteklih tisoč dni, in to nameravajo tudi v prihodnje. "Kolikor časa bo potrebno," je dodala.
Rusko agresijo je označila za napad na naše vrednote in način življenja. "Na kocki so mir, demokracija in svoboda," je dejala. "Vedno se bomo zavzemali za mir - pravi mir, ki temelji na pravičnosti, dostojanstvu in konceptu 'nič o Ukrajini brez Ukrajine'," je še poudarila.
Evropski poslanci so v razpravi poudarjali neomajno podporo Ukrajini, ki ji nameravajo stati ob strani z vsemi razpoložljivimi sredstvi. Vodja politične skupine Evropske ljudske stranke (EPP) Manfred Weber je dejal, da bi morala Evropa prevzeti več odgovornosti in narediti vse, kar je treba, da se Ukrajincem zagotovi, kar potrebujejo, ter jim dovoliti, da uporabijo vse orožje tudi na ruskem ozemlju.
Podobnega mnenja je bila vodja levosredinskih socialistov in demokratov (S&D) Iratxe Garcia Perez, ki je med drugim dejala, da Ukrajinci ne potrebujejo aplavza ali prijaznih besed, ampak orožje.
Drugačno stališče so predstavili le pri skrajno desnih Domoljubih za Evropo (PfE) in Levici (GUE/NGL), kjer med drugim nasprotujejo nadaljnji dobavi orožja za Ukrajino.