Potrošniški svet pri nemški standardizacijski organizaciji (DIN) je opravil podrobnejšo raziskavo izkušenj potrošnikov in s strokovnjaki za embalažo oblikoval priporočila.
Raziskava je zajela različne vrste pritrjenih pokrovčkov: Snap Cap, Clip Aside/Hinge Cap, Twist Cap, Sport Cap, Lasso Cap in Heli Cap. Čeprav ima vsak sistem prednosti in pomanjkljivosti, nobeden ni popolnoma zadovoljil vseh skupin potrošnikov.
Študija je pokazala, da so imeli največje težave otroci ter starejši in fizično omejeni, navajajo pri Zvezi potrošnikov Slovenije. Uporabniki so se pritoževali zaradi močno oteženega odpiranja, tako da se vsebina plastenke razlije, nekateri so omenjali celo poškodbe ali da plastenke sploh niso mogli odpreti. Študija zato predlaga boljše oblikovanje pritrjenih pokrovčkov, da jih bo lažje uporabljati.
ZPS: Pozabili so na uporabnost
Namen direktive EU iz leta 2019 je bil zmanjšanje vpliva plastike za enkratno uporabo na okolje. "Pritrjevanje pokrovčkov na plastenke ima dolgoročno vsekakor pozitiven učinek na zmanjšanje smetenja z majhnimi plastičnimi odpadki. A pri tem so tako Evropska komisija in pripravljavci standarda kot tudi industrija očitno pozabili na uporabnost," je poudaril Boštjan Okorn iz Zveze potrošnikov Slovenije, ki je tudi predsednik skupine za trajnost pri evropski organizaciji ANEC, ki skrbi za zastopanje potrošnikov v standardizaciji.
Okorn napoveduje, da se bodo pri prihodnjih spremembah standarda zavzeli za uporabniku bolj prijazno rešitev, ki pa ne bi zmanjšala učinkovitosti ukrepa. Kot primer je navedel odpiranje aluminijastih pločevink, za katere je industrija že pred leti našla rešitev, ki ni moteča za potrošnike, hkrati pa je zelo praktična. S podobno rešitvijo za pokrovčke na plastenkah bi bistveno zmanjšali potrošnikovo neugodno izkušnjo.