ZDA bodo Ukrajini poslale raketne sisteme srednjega dosega, poleg tega pa tudi protitankovske ročne raketne lanserje Javelin, radarje, taktična vozila, rezervne dele in drugo. Vsa vojaška pomoč naj bi se na bojiščih v Ukrajini znašla v treh tednih, je sporočil Pentagon.
Vendar analitiki opozarjajo, da nove rakete verjetno ne bodo nenadoma spremenile razmer, saj ukrajinska vojska potrebuje čas, da se nauči, kako jih učinkovito uporabljati.
Moskva je to napoved komentirala z besedami, da gre za neposredno provokacijo. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je ocenil, da to predstavlja tveganje, da se v konflikt vpleta še "tretja država". Namestnik Lavrova Sergej Ribakov pa je dejal, da Moskva ameriško vojaško pomoč ocenjuje kot "zelo negativno" in da to povečuje tveganje pred neposredno konfrontacijo.
V včeraj so ruske sile v regiji Lviv z raketnim napadom uničile železniške tire. Lokalni guvernerk Maksim Kozickij je povedal, da je bilo pri tem ranjenih pet ljudi. Svetovalec ruskega notranjega ministra Anton Geraščenko pa je dejal, da je Rusija zadela železniški predor v Karpatih, cilj tega pa je prekiniti železniško povezavo in tako Ukrajini onemogočiti pošiljke orožja in goriva.
Rusi preizkusili novo raketo
Iz Moskve so sporočili, da so uspešno preizkusili hipersonično balistično raketo zicron. S temi raketami naj bi še pred koncem leta opremili novo fregato, ki sestavlja rusko severno floto. Pred časom je ruski predsednik Vladimir Putin rakete zicron označil za orožje nove generacije, ki da nima konkurence. Raketa naj bi potovala s z devetkratno hitrostjo zvoka.
Pomoč obljubljajo tudi Britanci
Dodatno vojaško pomoč sicer Kijevu napoveduje tudi Velika Britanija. Po besedah britanskega obrambnega ministra Bena Wallaca naj bi ukrajinski vojski poslali ameriške oklepnike z raketnimi lanserji M270, ki lahko zadenejo do 80 kilometrov oddaljene tarče. "Glede na to, da Rusi menjajo svojo taktiko, moramo tudi mi spremeniti našo podporo Ukrajini. Ti zelo sposobni raketni sistemi za večkratno lansiranje bodo omogočili boljšo obrambo pred ruskim topništvom," je dejal.
Oglasili pa so se tudi ruski hekerji, ki trdijo, da so že v marcu za en dan zrušili zaščitene komunikacije. Povedal je, da so napadli več kot 700 vladnih spletnih strani. Morali so jih ugasniti, saj se niso mogli boriti z nami," je povedal za agencijo Ria in napovedal nove vdore.
Patriarh Kiril in embargo na rusko nafto
Potem ko so voditelji EU v začetku tedna dosegli politični dogovor o šestem svežnju sankcij proti Rusiji, vključno z delnim embargom na uvoz ruske nafte, so članice dosegle še dogovor na tehnični ravni, je francosko predsedstvo Svetu EU zapisalo na twitterju. Dogovor so dosegle, potem ko so s seznama sankcioniranih oseb umaknili patriarha Kirila.
Voditelji članic EU so v ponedeljek na vrhu v Bruslju dosegli dogovor o delnem embargu na uvoz ruske nafte v EU, ki bo sprva vključeval le nafto, uvoženo po morju. Začasno pa bo izvzeta surova nafta, dobavljena po naftovodih. EU dve tretjini ruske nafte uvozi po morju, tretjino pa po naftovodih.
Kot je na twitterju zapisalo francosko predsedstvo Svetu EU, bo do konca leta dejansko prekinjenega 92 odstotkov uvoza nafte iz Rusije. Nemčija in Poljska sta namreč napovedali, da se bosta prav tako do konca leta odpovedali nafti, ki jo prejmeta po severnem kraku naftovoda Družba.
Embargu je najostreje nasprotovala Madžarska, ki je zahtevala posebna zagotovila. Predsednik Evropskega sveta Charles Michel je pojasnil, da je to povezano predvsem s tveganjem za motnje v dobavi. "Če pride do tega (...), bomo sprejeli ustrezne ukrepe za zagotovitev varnosti dobave," je poudaril.
A ta zagotovila očitno za Madžarsko niso bila dovolj, da bi dokončno podprla sankcije. Zahtevala je, da se na seznam oseb, za katere veljajo sankcije EU, ne uvrsti patriarha ruske pravoslavne cerkve Kirila. Patriarha po poročanju tujih tiskovnih agencij, ki se sklicujejo na neimenovane vire, ni na potrjenem seznamu.
Danes so tako stalni predstavniki držav članic pri EU dogovor o šestem svežnju sankcij in embargu dosegli še na tehnični ravni. Članice imajo do petka čas, da po pisnem postopku potrdijo sankcije.
EU bo v okviru šestega svežnja sankcij iz mednarodnega sistema za izmenjavo finančnih podatkov Swift izključila še tri ruske in eno belorusko banko, tudi največjo rusko banko Sberbank. Na ruskem bančnem trgu ima ta okoli 37-odstotni delež. Poleg tega bodo v EU prepovedali oddajanje še trem ruskim državnim televizijam. Unija obenem uvaja prepoved zagotavljanja storitev na področjih računovodstva, revizije in svetovanja ruski vladi in pravnim osebam, ustanovljenim v Rusiji.
Rusi praktično že zavzeli Severodoneck
Sicer pa je britansko obrambno ministrstvo potrdilo, da so ruske sile na vzhodu Ukrajine zavzele praktično celotno mesto Severodoneck. Ukrajinska vojska naj bi še imela nadzor nad glavno cesto, ki vodi v mesto, vendar pa ruska vojska vztrajno napreduje, je sporočilo britansko ministrstvo, ki dodaja, da je pri tem ruska vojska utrpela tudi izgube.
Guverner regije Lugansk Sergij Gajdaj, je sporočil, da so ruske sile zasedle 80 odstotkov mesta in da se boji na ulicah nadaljujejo. Obljubil je, da se bodo ukrajinske sile do konca borile za mesto.
Za napredovanje proti regiji Lugansk bo morala ruska vojska prečkati reko Siverski Donec, kar pa bo velik zalogaj, saj je ukrajinska vojska uničila vse mostove na reki, za zdaj pa naj bi imela tudi nadzor na območjih ob reki. Britanski uradniki tako menijo, da bo morala ruska vojska začasno ustaviti svoje napredovanje in se pripraviti na prečkanje reke.
Več kot površina Beneluksa ...
Po besedah ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega ruske sile nadzorujejo približno petino njegove države, vključno z že aneksiranim Krimskim polotokom in ozemljem na vzhodu, ki je od leta 2014 v rokah proruskih separatistov.
"Danes je približno 20 odstotkov našega ozemlja pod nadzorom okupatorjev," je Zelenski dejal na videopovezavi z Luksemburgom. Opozoril je, da so leta 2014 proruski separatisti nadzorovali 43.000 kvadratnih kilometrov ozemlja. Po skoraj sto dnevih vojne naj bi se ta številka povzpela na približno 125.000 kvadratnih kilometrov, kar predstavlja ozemlje, večje od Nizozemske, Belgije in Luksemburga skupaj.
Hkrati je dejal, da je skoraj 300.000 kvadratnih kilometrov ozemlja "onesnaženih" z minami in neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi. "12 milijonov Ukrajincev je razseljenih, več kot pet milijonov pa jih je odšlo v tujino."
Ruske sile medtem utrjujejo svoje položaje v vzhodni pokrajini Donbas, ki vključuje regiji Lugansk in Doneck, in se vztrajno približujejo ukrajinskemu de facto upravnemu središču te regije, mestu Kramatorsk.
Rusija: Ubitih okoli 3500 tujih borcev, ki so se borili za Ukrajino
Rusko obrambno ministrstvo je sporočilo, da je ruska vojska ubila približno 3500 tujih borcev, ki so se borili na ukrajinski strani. Po oceni ministrstva je bilo sicer na strani ukrajinskih sil približno 6600 tujih borcev, tako veliko število žrtev med njimi pa pripisujejo pomanjkanju vojaških izkušenj. Poleg tega je namestnik ruskega obrambnega ministra Igor Konašenkov dejal, da so tuji borci, ki so jih ruske sile uspele zajeti, povedali, da poveljniki ukrajinskih obrambnih sil in narodne garde v želji po čim manjšem številu žrtev v svojih vrstah raje na bojišče pošiljajo prav tuje borce.