Vojne širom po svetu, rastoče napetosti in občutek ogroženosti - vse to so razlogi, da trgovina z orožjem vseh tipov cveti. Svetovna trgovina z orožjem znaša okoli sto milijard dolarjev letno, v tej vsoti pa niso vračunani enormni zneski, ki jih države vsako leto namenijo za orožje lastne proizvodnje. Pri tem seveda prednjačijo velesile, stalne članice Varnostnega sveta OZN, ki so tudi med deseterico največjih izvoznic orožja in streliva.
Polovica ameriškega orožja na Bližnji vzhod
Po podatkih Stockholmskega mednarodnega raziskovalnega mirovnega inštituta (Sipri) več kot tretjino svetovnega izvoza orožja ali 36 odstotkov v lanskem letu obvladujejo Združene države Amerike. V petletnem obdobju od začetka 2015 do konca 2019 se je obseg mednarodne trgovine z orožjem povečal za 5,5 odstotka v primerjavi s petletnim obdobjem od začetka 2010 do konca 2014.
Na vrhu med državami izvoznicami so poleg ZDA Rusija, Francija, Nemčija in Kitajska, visoko so tudi Španija, Južna Koreja, Velika Britanija, Izrael in Italija. V zadnjem petletnem obdobju se je povečeval uvoz orožja predvsem na območju Bližnjega vzhoda. Največji uvoznik orožja je Savdska Arabija, med deseterico največjih uvoznic iz tistega dela sveta so še Egipt, Združeni arabski emirati in Katar. Savdska Arabija je na primer v letu 2018 za orožje porabila 3,8 milijarde, leto prej pa več kot štiri milijarde dolarjev.
V omenjenem obdobju so ZDA izvoz orožja povečale za 23 odstotkov, s čimer se je njihov delež v celotni svetovni trgovini z orožjem povečal na 36 odstotkov. Ameriški izvoz orožja je bil za kar 76 odstotkov večji od izvoza Rusije, ki je na drugem mestu na seznamu največjih izvoznic orožja. Ameriško orožje je šlo v skupno 96 držav, navajajo avtorji poročila. "Polovica tega orožja je šla na Bližnji vzhod, polovica od tega pa v Savdsko Arabijo," pojasnjuje Pieter D. Wezeman, eden glavnih raziskovalcev v Sipriju. "Istočasno se je povečevalo povpraševanje po ameriških naprednih letalih, zlasti v Evropi, Avstraliji, Tajvanu in na Japonskem," je še dodal Wezeman v sporočilu za javnost. Povpraševanje po ruskem orožju se je medtem občutno zmanjšalo, čeprav Rusija ostaja na drugem mestu na lestvici držav. V obdobju 2015-2019 se je izvoz ruskega orožja zmanjšal za 18 odstotkov glede na prejšnje petletno obdobje. To je predvsem posledica izgube trga v Indiji. Se je pa vmes povečal izvoz ruskega orožja v Egipt in Irak, pojasnjuje Siprijeva raziskovalka Aleksandra Kujmova.
Vse večja vloga Kitajske in Južne Koreje
Na drugi strani je Francija krepko povečala izvoz svojega orožja, in sicer za 72 odstotkov. V celotni trgovini z orožjem v svetu ima francosko orožje 7,9-odstotni delež. Po francoskem orožju so povpraševali predvsem Egipt, Katar in Indija. Tudi Nemčija, ki je na četrtem mestu na lestvici, je v zadnjem petletnem obdobju okrepila izvoz orožja, in sicer za 17 odstotkov. Kitajska, ki je na petem mestu, pa je pomembno povečala število držav, ki kupujejo njeno orožje. Če je v obdobju 2010-2014 kitajsko orožje kupovalo 40 držav, jih je v zadnjem petletnem obdobju že 53, navajajo v Sipriju.
V inštitutu izpostavljajo tudi povečanje izvoza južnokorejskega orožja - povečalo se je za kar 143 odstotkov. Država pa se je prvič uvrstila med deset največjih izvoznic orožja. Prav tako izpostavljajo izvoz izraelskega orožja, ki se je povečal za kar 77 odstotkov in dosegel rekordno raven.
Orožje je šlo večinoma na konfliktna območja. Izvoz v države na Bližnjem vzhodu se je v obdobju 2015-2019 povečal za 61 odstotkov. Od celotne svetovne trgovine z orožjem na Bližnjem vzhodu konča 35 odstotkov orožja. Največji uvoznik orožja je Savdska Arabija; v celotni mednarodni trgovini z orožjem zajema savdski uvoz 12-odstotni delež. V zadnjih petih letih je savdska kraljevina uvoz več kot podvojila - povečal se je za 130 odstotkov.
Največji delež orožja je v Savdsko Arabijo prišel iz ZDA, kar 73 odstotkov. Sledi Velika Britanija, od koder je Savdska Arabija kupila 13 odstotkov orožja. Obe državi še nadaljujeta izvoz orožja v savdsko kraljevino, kljub vse večji zaskrbljenosti zaradi njene vpletenosti v krvavi konflikt v Jemnu, opozarjajo v Sipriju. Na drugem mestu med največjimi uvozniki orožja je Indija. Sosednji Pakistan, s katerim sta že desetletja v konfliktu, pa je na tej lestvici na enajstem mestu. Številne države izvažajo orožje v obe državi, še dodajajo v stockholmskem inštitutu.