Z začetkom decembra se netenje prazničnega vzdušja začne tudi na radijskih postajah. Sprva po ena božična pesem na dan, kak teden kasneje dve, tri. Če medtem zapade prvi sneg, na glasbene valove priplava tudi Bela snežinka ali Let it snow. Ko se december prekucne v drugo polovico, je ni več radijske postaje (ne doma in tudi na tujem verjetno ne), ki ne bi poslušalce obdarovala z Last Christmas ali All I Want For Christmas Is You. Vse tja do vrhunca božične evforije 24. decembra, kar se ponekod stopnjuje še do silvestrske noči.
Glasbeni urednik na Radiu Si Marjan Kokol pravi, da tudi pri njih začnejo s prazničnimi napevi in prav takšno celostno zvočno podobo radia s prvo adventno nedeljo. "Smo pa pri tem precej zmerni. V prvem tednu opomnimo, da smo v decembrskem času, z enim ali dvema komadoma na dan. Lahko je to kakšna sezonska novost, ki jo glasbeniki radi izdajo v tem času, največkrat pa so tradicionalne božične uspešnice. Za te pa vemo, da so v veliki meri iste že vsaj dvajset let, nekatere pa tudi precej več."
MED MITOM IN RESNIČNOSTJO
Jingle Bells je bila prva pesem, ki jo je človek zaigral v vesolju in se je prenašala na Zemljo. Astronavta vesoljske ladje Gemini 6 sta jo 16. decembra 1965 med javljanjem v kontrolni center zaigrala z miniaturnimi orglicami in kraguljčki.
Ko je Judy Garland leta 1944 prvič slišala nežno Have Yourself a Merry Little Christmas, je ni marala, saj se ji je zdela preveč žalostna, da bi jo pela v filmu Dobiva se v St. Louisu.
Sveta noč (Holy Night) je bila prva skladba, neposredno predvajana na "radiu". Kanadski radijski pionir jo je preko svojega oddajnika zaigral na violino 24. decembra 1906.
Let It Snow je postala božična klasika, čeprav v verzih niti enkrat ne omeni praznikov. Napisana je bila sredi vročinskega vala v Hollywoodu julija 1945.
Pesem White Christmas je bila 30. aprila 1975 znak za evakuacijo Američanov in njihovih zaveznikov iz Saigona.
S tem, da bi se ozirali na splošno praznično vzdušje, ki ga podkrepijo še zimsko vreme in praznični dogodki, si letos ne morejo kaj dosti pomagati. "Naš praznični glasbeni izbor tako polnijo aktualni izvajalci, ki običajno iz čistih komercialnih vzgibov posnamejo še kakšno božično skladbo. Tak primer je letos Meghan Trainor, ki je v ta namen posnela kar cel božični album. Potem pa so tukaj še vedno priljubljene skladbe z božično vsebino, ki se v teh dneh že drenjajo na vrhu evropskih glasbenih lestvic - od Queenov, Wham!, Chrisa Ree, Mariah Carey pa vse do še starejših zimzelenih klasik."
Kokol še dodaja, da nekaterim izvajalcem stilsko ustreza, da posnamejo božično uspešnico, kot sta recimo Michael Buble ali John Legend, medtem ko drugi zgolj izkoristijo komercialno priložnost, čeprav je njihova glasbena zvrst daleč od čaranja prazničnega vzdušja. Tako so letos s pesmijo Baby Please Come Home presenetili ameriški punk rokerji The Offspring, ki ob električnih kitarah zvončkljajo z božičkovimi kraguljčki.
Žalostna kraljica božiča
Pesem, ki nam v trenutku pričara božično vzdušje, je tudi največja uspešnica ameriške glasbene dive Mariah Carey All I Want For Christmas Is you. Praznična je od prvega do zadnjega takta in že šestindvajset let z njo radijske postaje po vsem svetu bogatijo svoj decembrski repertoar. Za radostno pesmijo pa se ne skriva radostna zgodba. Mariah je pesem pisala v času, ko je bila komaj leto dni poročena z glasbenim mogotcem Tommyjem Mottolo, a v zakonu ni bila ne srečna ne sproščena. Skrivala se je pred mediji, zaprta v Mottolovi newyorški rezidenci in bila osamljena. V svoji knjigi spominov pravi, da pesmi ni posvetila neki določeni osebi, tudi napeva "edini, ki si ga želim za božič, si ti" ni namenila svojemu takratnemu soprogu. Ob pisanju pesmi je razmišljala o svojem velikokrat nesrečnem otroštvu, ko je bila pogosto deležna rasističnih žaljivk in prepuščena sama sebi. Ameriška lepotica je pesem ustvarila poleti 1994, njen studio je bil takrat okrašen s popolno praznično osvetljavo. Želela je začutiti nostalgijo in toplino božičnega vzdušja, saj je le tako lahko ustvarjala iz srca. Uspela je napisati zadnjo sodobno božično klasiko, od avtorskih pravic katere bi lahko živela do konca svojih dni, četudi ne bi napisala nobene skladbe več.
Toplina, ljubezen, nostalgija in kič
Kaj bi lahko bila skrivnost božičnega hita, smo vprašali tudi Gregorja Stermeckega, avtorja mnogih domačih uspešnic in glasbenega urednika na Radiu Maribor. "Božična pesem mora imeti pravo dozo božičnega kiča s svetlimi lučkami in toplo energijo, ki je v tem času nikjer ne manjka. Pravilno pa mora biti tudi razmerje med preprostostjo pesmi in njeno globino. Tako mora vzbuditi prijetno nostalgijo, a hkrati spomniti, da so v teh dneh mnogi ljudje sami. Mislim, da so prav pesmi, ki vse to zajamejo, ostale in postale klasika," meni glasbeni mojster, ki se je tudi sam že lotil ustvarjanja božične skladbe.
Sto idej Zale in Gašperja
Pred dvema letoma je izjemna vokalistka Bilbi izdala uspešnico Božič je lep, katere avtor je prav Stermecki. In tudi ta skladba nas spomni na to, da je božič res lep, a medtem ko zunaj utripajo lučke, so mnogi ljudje zelo osamljeni. "Mislim, da sta izvenserijsko božično pesem letos naredila Zala in Gašper, to je skladba Sto idej. Po mojem mnenju je ena najlepših v zadnjih letih in zajema prav to ključno kombinacijo - toplino, ljubezen in pravo mero kiča. A da ne pozabim na nesporno zmagovalko božičih pesmi po mojem okusu. To je delo glasbenega genialca Magnifica, pesem In ko enkrat bom umrl. Narejena je z globino in pronicljivim humorjem. Skratka s pravo mero vsega, ko z besedilom opeva božično noč in ga še začini z verzom 'grešila sva na sveto noč'. Zame je to prismuknjena zamisel, ki je vredna milijon dolarjev, in božična pesem, ki se vrti tudi avgusta."
Reši se, kdor se more
Seveda pa se božičnih hitov ne razveselijo vsi. Nekateri celo bežijo pred njimi, prestavljajo radijske postaje, čim zaslišijo prvi božični verz. Ste že slišali za Whamageddon? Gre za igro, ki se prične igrati 1. decembra in traja do božične noči. Njeni igralci se vseh triindvajset dni skušajo izogniti božični klasiki britanske zasedbe Wham! iz leta 1984 Last Christmas. V poštev pride le originalna verzija pesmi, prepovedano pa je sotekmovalca zvabiti v prostor in mu pesem predvajati na silo. Iz igre izpade tisti, ki se pesmi ne more izogniti, to objavi na svojem družbenem omrežju s ključnikom #Whamageddon. Alternativna različica igre uporablja božični hit Mariah Carey All I Want For Christmas Is You, pod ključnikom #ApoCareypse