Kozja brada (Tragopogon pratensis L.) je do 80 cm visoka večletna rastlina iz družine radičevk. Poznamo jo tudi pod domačimi imeni divje sončece, mleček, mlečnica, murava, navadna solnka, posolnčnica, solčne rože, solinka, sončnica, šporgelni.
Gladko pokončno steblo je mesnato in sočno, proti vrhu ima lahko nekaj stranskih poganjkov. Suličasti, vzporedni, žilnati, ob dnu trebušasto razširjeni listi objemajo steblo, proti koncu pa se podaljšujejo v dolgo konico, ki se pogosto zvije. Rumeni cvetovi so združeni v glavičasto socvetje. Cveti od maja do julija. Nekateri jo zamenjujejo za arniko (Arnica montana). Rastlina nima vonja, ima pa značilen, prijeten, nekoliko grenak okus. Raste po vlažnih travnikih, poljih, gozdnih jasah in pašnikih do višine 1500 metrov.
ČAJ ZA ČIŠČENJE KRVI
Potrebujemo:
5 svežih ali 3 posušene cvetove, skodelico vrele vode.
Priprava:
Cvetove prelijemo s skodelico vrele vode in pustimo namakati 10 minut. Čaj precedimo in pijemo po požirkih 3 skodelice na dan.
ČAJ PROTI UŠESNIM BOLEČINAM
Za čaj uporabimo vse dele posušene rastline:
korenine, liste, stebla, poganjke in cvetove.
Priprava:
4 jedilne žlice mešanice posušene rastline prelijemo z 1 litrom vrele vode, pustimo stati 20 minut. Precedimo in pijemo po požirkih cel dan.
Tako pripravljen čaj tudi krepi odpornost telesa proti raznim boleznim, pospešuje rast otrok, ki prepočasi rastejo.
ČAJ ZA LEPO POLT
3 jedilne žlice posušene korenine kozje brade kuhamo v 1 litru vode 20 minut. Precedimo, ohladimo do mlačnega in popijemo čez dan. S tako pripravljenim čajem lahko tudi umivamo kožo. Uživamo ga 3 tedne 3-krat na dan eno skodelico.
JUHA IZ LISTOV
Potrebujemo:
3 pesti mladih listov kozje brade, 1 malo čebulo, 2 jedilni žlici oljčnega olja, sol, poper po okusu, popečene kruhove kocke, 1 liter jušne osnove.
Priprava:
Nabrane liste operemo in odcedimo ter jih prelijemo s kropom. Oparjene liste precedimo in jih grobo narežemo. Na vročem oljčnem olju zarumenimo sesekljano čebulo in dodamo oparjene na grobo narezane liste kozje brade. Zalijemo z juho, začinimo s soljo in poprom po okusu. Pustimo 10 minut, da se vse malce pokuha. Postrežemo s popečenimi kruhovimi kockami.
JUHA IZ KORENIN
Potrebujemo:
20 dag korenin kozje brade, 3 čebulice čemaža ali 1 čebulo, 10 dag graha, 3 korenčke, 5 korenin bodeče neže, 1 pest zajčje deteljice, sol, poper, olje in 10 žlic kisle smetane.
Priprava:
Zelenjavo zrežemo na kocke in prekuhamo v slani vodi, nato odcedimo. Na sesekljani čebuli ali čemažu prepražimo na kocke narezano zelenjavo ter zalijemo s kostno juho, dodamo poper in kislo smetano.
JUHA
Za 4 osebe potrebujemo:
4 dag masla, 2 čebuli, 1 kg korenine kozje brade, 30 dag piščančjih prsi brez kosti, 1 l vode ali mesne juhe, 1 žlico sesekljane materine dušice, sol in poper po okusu.
Priprava:
V večji posodi stopimo maslo in na majhnem ognju počasi prepražimo sesekljani čebuli, da porumenita. Dodamo očiščene in na drobno narezane korenine kozje brade, na kocke narezane piščančje prsi ter zalijemo z vodo ali juho in pustimo, da zavre. Dodamo materino dušico, solimo, popramo po okusu in kuhamo še približno 20 minut, da se korenine čisto zmehčajo.
FRANCOSKA SOLATA
Potrebujemo:
30 dag korenin kozje brade, 10 dag graha, 10 dag korenčka, 10 dag cvetače, 3 korenine bodeče neže, 2 kisli kumarici, jabolko, 2 trdo kuhani jajci, sok 1 limone, 5 žlic dobrega belega vina, sol, poper, gorčico in 10 žlic majoneze.
Priprava:
Zelenjavo zrežemo na kocke in skuhamo v slani vodi. Dobro odcejeni zelenjavi dodamo na kocke narezane kumarice, sesekljano jajce, sol, poper, gorčico in majonezo ter dobro premešamo.
SOLATA Z MLADIMI POGANJKI
Potrebujemo:
10 dag mladih poganjkov kozje brade, zeliščno ali morsko sol, dober jabolčni kis ali limonin sok, česen ali čemaž, oljčno olje.
Priprava:
Mlade poganjke in popke dobro operemo in odcedimo. Na grobo jih narežemo, dodamo narezan česen ali čemaževe liste, solimo po okusu, zabelimo z oljčnim oljem in kisom. Dobro premešamo in solata je gotova.
NADOMESTEK ZA KAPRE
V kozarec s širokim grlom naložimo še trde popke kozje brade, tako da jih natlačimo. Preko prelijemo dober jabolčni kis. Kozarec dobro zapremo in jih za tri mesece postavimo v senco, kjer je temperatura od 25 do 30 stopinj. Po tem času so popki pripravljeni kot nadomestek za kapre.