Še vedno pa niso ravno mainstream, čeprav se povpraševanje po njih postopoma povečuje. No, vsaj tam, kjer si zadosten delež prebivalstva sploh lahko privošči kupovanje domnevno boljšega in bolj zdravega, a zagotovo kar znatno dražjega.
Relativni odnos cena-kakovost
Višja cena namreč pogosto ne odraža večje kakovosti. Narcisizem majhnih razlik se pač je, se in se bo dobro tržil. Kot tudi pravljice za dobronamerne naivneže, ki pač verjamejo, kar hočejo verjeti - pa če je še tako skregano s precej manj idilično resnico in celo z zdravo pametjo. Da se ljudje vse bolj zavedajo pomena sonaravne pridelave vsega, še posebno pa svoje hrane, je seveda dobro.
Prav bi bilo (in vsaj do neke mere že je), da so taki izdelki verodostojno označeni in pod stalno strogo kontrolo kredibilnih javnih, državnih in mednarodnih institucij, niti slučajno pa zasebnih podjetij ali celo multinacionalnih korporacij, ki jim gre zgolj za večanje lastnih dobičkov. A v sodobnem skomercializiranem svetu se zdi že kar normalno, da je tudi tržišče izdelkov z oznakami bio(loško), organsko (v angleško govorečem svetu sinonim za bio), eko(loško), "fair trade" ... vse bolj velik in donosen globalni biznis. Kar pa sploh ni tako zelo dobro.
Redni potrošniki bio artiklov so po večini prepričani, da kupujejo bolj kakovostne in varnejše dobrine. Včasih imajo prav, marsikdaj pa ne. Oznaka eko ali bio namreč nima neposredne zveze s kvaliteto, ampak le z načinom pridelave in predelave. Če iz vseh procesov od vira do končnega porabnika izločimo domnevno škodljive snovi, je logično pričakovati, da polutanti ne bodo prisotni niti v neznatnih sledeh. A stoletja globalne "kemizacije" so pač naredila svoje in omenjena logika tu odpove. Po drugi strani je vsaj v urejenih državah jasno zapovedano (in bolj ali manj sistematično nadzirano), da mora biti vsa hrana na tržišču, pa naj bo bio ali ne, varna za uživanje - torej brez škodljivih snovi ali z njihovimi sledovi pod dovoljeno mero.
Bolj naravno je bolj zdravo, a ne vedno in povsod
Sporna distribucija
Seveda se ob tem porajajo vprašanja, ali bi bilo zgolj z bio proizvodnjo sploh mogoče zadovoljivo nahraniti vso (še vedno naraščajočo) svetovno populacijo ljudi, pa pri tem ne ogroziti obstoja drugih živih bitij in izboljšati ekološko ravnovesje. In kakšno je razmerje med tradicionalnim, sodobnim in eko-bio kmetovanjem? V sterilnih novodobnih rastlinjakih je pridelava brez farmacevtskih sredstev gotovo lažja in zanesljivejša. A marsikdo (upravičeno) meni, da taki pridelki niso tako polnega okusa, kot tisti, ki so - pa čeprav z agrokemično pomočjo - zrasli na prostem v okoljih, kjer jih pridelujejo že od nekdaj.
Nekoč je bil neki bio ...
O bio blagu in njegovih prednostih pred "navadnim" se je pri nas začelo na veliko govoriti pred slabega pol stoletja. Marsikdaj povsem narobe! Celo do te mere, da so nekateri ponudniki dokazovali neoporečnost svoje robe s slogani tipa "v večini naših jabolk so črvi". Ali pa so kot bio za dražji denar (dokaj uspešno) tržili slabše, grše, celo oporečne pridelke. Pod to oznako so radi ponujali zgolj integralne, a po običajnih "industrijskih" metodah pridobljene. V začetni dobi povpraševanja so na ljubljanski osrednji tržnici "biofrikom" po zasoljeni ceni prodajali domnevni bio riž, za katerega se je kasneje izkazalo, da vsebuje mnogo več ostankov pesticidov od čisto običajnega. Kasneje se je regulativa k sreči zaostrila tudi na tem področju. Kar se prodaja kot bio, bi torej zares moralo biti bio! Čeprav nekateri še vedno poskušajo goljufati. Žal sporadična razkritja posameznih kršitev marsikdaj za kar nekaj časa vržejo slabo luč tudi na pošteno večino certificiranih pridelovalcev in proizvajalcev.
Domnevno so uporabniki bio izdelkov zdravstveno in ekološko nadpovprečno ozaveščeni. A tudi tu se pojavljajo dileme. Bio izdelki in še posebno bio pridelki iz oddaljenih dežel seveda niso tretirani s sredstvi proti kvarjenju, zato mora biti prevoz do končnega potrošnika bistveno skrbnejši in (predvsem) hitrejši; to pa pomeni večjo potrošnjo energentov za transport in povečanje ogljičnega odtisa. Da o sicer brezhibni pridelavi na kmetijskih površinah, nastalih z izsekavanjem ali požiganjem na primer tropskih pragozdov, sploh ne govorimo. Pa da (pre)velik razmah bio kmetovanja na prostem povečuje verjetnost vračanja nekaterih rastlinskih bolezni, ki so še do nedavna veljale za izkoreninjene - pri nas to opažajo predvsem vinogradniki.
Bio izdelki (z izjemo trajnih konzerv) imajo praviloma krajši rok uporabnosti, zato jih nima smisla nabavljati na zalogo. To pa avtomatsko pomeni pogostejše nakupovanje, ki je (še posebno v časih, ko vsepovsod preti nevarnost okužbe s covidom-19) sporno tudi z vidika družbeno odgovornega obnašanja.
Limonov kolač
25 dag gladke bele moke
20 dag belega sladkorja
15 dag surovega masla
4-6 neškropljenih (najbolje bio) limon
4 jajca
1 vrečka pecilnega praška
1 ravna žlička sode bikarbone
1 vrečka vaniljevega sladkorja
ščepec soli
malo masla in ostre moke ali papir za peko
žlica gladke marelične marmelade (brez vidnih kosov sadja - če jih ima, jo pretlačimo skozi fino cedilo)
žlička ruma
5 dag jedilne čokolade
3 dag surovega masla
žlička belega olja
stepena smetana
Rumenjake in beljake ločimo. Rumenjakom dodamo sladkor in fino naribano lupino vseh limon (pri bio limonah je lupina praviloma užitna; če kupimo "navadne", pa mora biti to na deklaraciji posebej navedeno). Stepemo, dodamo razmehčano (a še čvrsto - nikakor tekoče) maslo in vse skupaj penasto umešamo; dodamo sok vseh limon (pri bio limonah se lahko zgodi, da niso dovolj sočne - torej dodamo po potrebi še sok kake "navadne"). Beljakom dodamo ščepec soli, jih na pol stepemo, dodamo še vaniljev sladkor in stepemo v čim bolj čvrst sneg. Moko presejemo s pecilnim praškom in sodo bikarbono. Rahlo zmešamo rumenjake, moko in beljake ter zlijemo testo v pomaščen in pomokan ali s papirjem za peko obložen podolgovat pekač in damo v pečico, ogreto na 175 stopinj Celzija. Čez 5 minit zmanjšamo temperaturo na 160 stopinj in pečemo še kakih 30 minut. Vzamemo ven, čez kakih 5 minut zvrnemo na pladenj. Marmelado segrejemo, da postane tekoča, primešamo ji rum ter s tem po vrhu in straneh izdatno premažemo še topel kolač. Ohladimo na sobno temperaturo. Čokolado, maslo in olje nad soparo (ali v mikrovalovni pečici na manjši moči) previdno segrejemo na približno 40 stopinj, gladko razmešamo; s to glazuro enakomerno "prepleskamo" kolač. Damo za nekaj ur na hladno, da se čokolada povsem strdi. Postrežemo s stepeno smetano.