Popestritev vrta Foto: Vrtko
Laški smilj (Helichrysum italicum L.) uvrščamo v družino nebinovk, domača imena zanj so molčavje, molec, marjetica, nesmrtnica, smiljka, suhocvetnica ... Razraste se v grmiček do višine 40 centimetrov, v širino pa do enega metra. Ima intenzivno sivo zelena stebla z ozkimi dlakavimi listi in značilnimi številnimi majhnimi rumenimi cvetovi. Smilj cveti od maja pa do prve polovice avgusta, ko ga tudi nabiramo. Raste po vsem Sredozemlju. Zaradi bojazni po naravni iztrebitvi smilja je Hrvaška močno poostrila nadzor nad to rastlino, ki pa raste tudi pri nas, predvsem na Krasu in Obali. Laški smilj pri nas prezimi na prostem. V Sloveniji raste več vrst smilja, tudi peščeni (Helichrysum arenarium L.).
Laški smilj je nesmrtnica. Foto: Wikipedia
Rastlina vsebuje grenčine, čreslovine, fitosterole, glikozide, flavon helihrizin, eterično olje (nerol, pinen, evgenol, linaool), kavno kislino ... V zdravilne namene jo uživamo kot čaj, olje, mazilo, tinkturo. V kulinariki je dobra začimba - uporabljamo jo kot dodatek juham, rižotam, omakam, divjačini, tudi k preostalim pečenim mesnim jedem.
Čaj pomaga pri težavah z jetri in žolčem
Laški smilj uživamo zoper astmo, tuberkulozo, pri oslovskemu kašlju, senenem nahodu, dušečem kašlju. Uporaben je tudi proti protinu, pri revmatičnih bolečinah, vnetih živcih, koprivnici. Priporočajo ga pri kroničnem kožnem ekcemu, luskavici, opeklinah, pri zaprtju, driskah, bruhanju, nespečnosti, trajnih glavobolih, vnetju želodčne in črevesne sluznice, pri jetrnih in žolčnih boleznih, pri ledvičnih kamnih. Učinkuje proti povišanemu holesterolu, pri težavah s trebušno slinavko in menstrualnih težavah.
Vsebuje grenčine in eterično olje. Foto: Profimedia
Znižuje krvni tlak. Uporaben je pri krčnih žilah, hemoroidih, pri podplutbah, vnetjih in bolečinah v mišicah, prebavnih motnjah, išiasu (vnetju hrbteničnega živca). Lajša krče, vnetje sklepov. Deluje protistresno, antidepresivno, pri duševni in čustveni izčrpanosti. Pomaga pri pikih žuželk in pri ribji koži.
ČAJ
Čajno žličko posušenega smilja prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati 20 minut in precedimo. Na dan popijemo tri skodelice čaja. Čaj pomaga pri težavah z jetri in žolčem.
ČIŠČENJE KOŽNIH OBLOG
Eno jedilno žlico posušenega cvetočega smilja prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati pol ure. Lonček naj bo pokrit, po tem času precedimo. S tako pripravljenim čajem si 2- do 3-krat na dan umijemo kožo.
SMILJEVO OLJE
Potrebujemo kozarec s širokim grlom s pokrovom, oljčno olje in toliko svežih rastlin smilja, da pokrijemo kozarec malo čez polovico.
Sveže rastline smilja narežemo, damo v kozarec, prelijemo z oljčnim oljem do vrha. Kozarec dobro zapremo in za 6 tednov postavimo na okensko polico, kjer je sonce. Kozarec večkrat pretresemo. Po tem času olje precedimo in nalijemo v manjše steklenice. Hranimo v hladnem in temnem prostoru, ne v hladilniku.
TINKTURA IZ SMILJA
Potrebujemo kozarec s širokim grlom s pokrovom, 60% žganje, svež cvetoči smilj, da pokrijemo polovico kozarca.
Sveže rastline smilja narežemo, damo v kozarec, prelijemo z žganjem do vrha. Kozarec dobro zapremo in za 3 tedne postavimo v senco. Kozarec večkrat pretresemo. Po tem času smiljevo tinkturo precedimo in nalijemo v manjše steklenice. Hranimo v hladnem in temnem prostoru.
SMILJEVO MAZILO
V vodno kopel (malo večji lonec z vodo in manjši lonec, ki gre v večjega) dodamo beli čebelji vosek, smiljevo olje, lahko tudi eterična olja. Za regeneracijo poškodovane in vnete kože je primerna prava sivka (Lavandula angustifolia), tudi nemška kamilica (Matricaria recutita). Za zvine: rožmarin (Rosmarinus officinalis), poprova meta (Mentha piperita), prava sivka (Lavandula angustifolia). Za brazgotine: prava sivka (Lavandula angustifolia), pelargonija (Pelargonium graveolens), grenki pomarančevec (Citrus aurantium).
Čebelji vosek postavite v vodno kopel, da se stopi. Ob neprestanem mešanju počasi dodajajte olje (macerat) smilja. Mešajte toliko časa, da zmes postane kremasta in se ohladi (pod 40 °C), nato pa dodajte po želji tudi omenjena eterična olja, ki bodo učinkovitost mazila še povečala.
OLJE ZA POMLAJEVANJE KOŽE
Potrebujemo ½ litra smiljevega olja, 5 dag svežih šipkovih plodov.
V kozarec s širokim grlom nalijemo smiljevo olje, dodamo očiščene in na drobno narezane šipkove ovojnice (šipkov plod prerežemo, odstranimo peške in dlačice, da dobimo samo šipkovo ovojnico), dobro zatesnimo. Kozarec postavimo na okensko polico za 4 tedne, nato precedimo in nalijemo v manjše stekleničke ali v razpršilko. Po želji lahko dodate eterično olje sivke. Olje nanesemo na vlažen obraz zjutraj in zvečer.
REPELENT PROTI KLOPOM
Potrebujemo ½ l 70% etanola, 2 dl destilirane vode, sok 4 limon, po 2 čajni žlički posušenih rastlin (laški smilj, sivka, žajbelj, melisa, meta), na koncu lahko dodamo še 5 kapljic eteričnega olja bora.
V zavreto vodo narežemo na kolobarje limono in kuhamo približno ½ ure, nato dodamo posušene rastline in počakamo 8 do 10 minut. Precedimo in počakamo, da se čaj ohladi, nato primešamo etilni alkohol in dobro premešamo. Dobljeno tekočino nalijemo v razpršilko in se z njo poškropimo, preden gremo v naravo. Razpršilo lahko uporabljamo tudi za pse. Učinkovito je tudi pri komarjih in obadih.
Opozorilo: uporaba eteričnega olja iz smilja se ne priporoča nosečnicam in epileptičnim bolnikom.