Pri ženskah po svetu obstaja v primerjavi z moškimi dvakrat večja verjetnost, da bodo storile samomor. Ta razlika postane očitna v puberteti, na podlagi česar je mogoče sklepati, da igra pri tem pomembno vlogo menstrualni cikel. Čeprav že dolgo vemo, da obstaja ta povezava, še vedno ni dovolj dobro raziskana, opozori Lynsay Matthews, predavateljica javnega zdravja na Univerzi Zahodna Škotska. Lani opravljena študija je pokazala, da ženske, ki se odločijo storiti samomor, to običajno storijo v določenih fazah svojega menstrualnega cikla. Raziskovalci so analizirali izsledke petih študij o samomoru in menstrualnem ciklu in ugotovili, v katerih fazah menstrualnega cikla je 425 žensk, starih od enajst do petdeset let, naredilo samomor.
Izkazalo se je, da jih je večina oziroma okoli 45 odstotkov samomor naredila v izločalni (sekrecijski) fazi menstrualnega cikla, 29 odstotkov jih je nad seboj dvignilo roko v folikularni (proliferativni) fazi, medtem ko jih je najmanj oziroma približno 18 odstotkov to storilo v menstrualni fazi. Raziskovalci niso povsem prepričani, zakaj je tveganje za samomor v nekaterih fazah menstrualnega cikla večje kot v drugih. Čeprav gre verjetno za zapleteno interakcijo številnih dejavnikov, obstajajo dokazi, da je to povezano s hormonskimi nihanji ter s tem, kako občutljiva je ženska na te spremembe.
Menstrualni cikel je razdeljen na tri faze glede na različne ravni cirkulirajočih hormonov, zlasti estradiola in progesterona. V menstrualni fazi (ko ima ženska menstruacijo) so ravni teh hormonov vedno nizke in stabilne. Sledi folikularna faza, v kateri je raven estradiola najvišja, ter izločalna faza, v kateri se raven estradiola hitro znižuje, medtem ko se raven progesterona zvišuje. Prej omenjena raziskava je pokazala, da obstaja pri ženskah večja verjetnost za samomor tedaj, ko ravni hormonov nihajo. V teh dveh fazah menstrualnega cikla je samomor naredilo skoraj 80 odstotkov vseh žensk, katerih podatke so raziskovalci analizirali v okviru te študije.
Menstrualni cikel negativno vpliva na že obstoječe duševne bolezni.
Ena od možnih razlag za to povezavo bi lahko bila, da so nekatere ženske bolj občutljive na hormonska nihanja med menstrualnim ciklom. Neka raziskava je pokazala, da nekatere ženske teh hormonskih sprememb sploh ne zaznajo, medtem ko so pri drugih vzrok za spreminjanje razpoloženja in težave z duševnim zdravjem, ki so lahko blage ali tudi zelo hude. Mnoge poročajo, da te spremembe negativno vplivajo na njihovo vsakdanje življenje, spanec in odnose z drugimi ljudmi, če jih doživljajo vsak mesec, pa imajo lahko tudi negativne posledice za njihovo duševno zdravje.
Predmenstrualna disforična motnja je resna duševna motnja, za katero trpi ena od dvajsetih žensk. Pri prizadetih se teden ali dva pred menstruacijo (izločalno fazo menstrualnega cikla) pojavijo izčrpavajoči simptomi, kot sta neobvladljiva tesnobnost ali jeza. Kar 72 odstotkov žensk s predmenstrualno disforično motnjo tedaj spreletavajo samomorilne misli. Polovica se jih samopoškoduje, polovica pa jih poskusi narediti samomor. Na žalost nekatere ne preživijo.
Izkazalo se je tudi, da menstrualni cikel negativno vpliva na že obstoječe duševne bolezni, vključno z bipolarno motnjo, depresijo in anksioznostjo. Temu poslabšanju drugih bolezenskih stanj pravimo predmenstrualni sindrom (PMS). Nekatere od teh bolezni so povezane s povečanim tveganjem za samomor. PMS lahko poslabša simptome v izločalni in folikularni fazi. Menstrualni cikel seveda ni edini dejavnik, ki vpliva na tveganje za samomor. Pomembno vlogo igrajo tudi družbeni in kulturni dejavniki.
Lanska študija je vsekakor potrdila, da obstaja povezava med menstrualnim ciklom in samomorom. Kljub temu ima nekaj omejitev. Raziskovalci so v okviru nje proučili le podatke petih študij, večinoma opravljenih v Indiji. Zato bodo morali izvesti še več raziskav, da bi se prepričali, ali je situacija podobna tudi drugod po svetu, ter povsem razumeli vse dejavnike, ki prispevajo k večjemu tveganju za samomor v določenih fazah menstrualnega cikla. Toda to ni prva študija, ki je pokazala, da obstaja povezava med menstrualnim ciklom in povečanim tveganjem za samomor, kar nakazuje, da bi morale biti ženske vsekakor deležne večje podpore.