Navadni lapuh (Tussilago farfara L.) uvrščamo v družino nebinovk, domača imena zanj so mnogotera: arpinc, elpejž, jurjovka, klobčič, kobčičje, konjska stopinja, kopačica, kopašica, lapuščak, lopušček, lejpe, lepiš, lepuh, lepušček, lupine, lupinec, lupinek, oselski lopuh, oselsko kopito, oslova stopinja, podpel, podbela, podbelek, potočenca, pravi lapuh, repuh, spodbel, stiper, stipor, svinjarica, štipor, vinogradska kopa.
Lapuh je trajno zelišče, katerega listi se razvijejo šele po cvetenju. Listi so pritlični, okrogli do okroglo srčasti, nazobčani ali neznatno dlanasto deljeni in pecljasti. Cvetno steblo ima samo luskaste liste, na vrhu pa en sam košek, v katerem so vsi cvetovi rumeni. Cvete od februarja do maja in pogosto ponovno v septembru. Uspeva od nižin do subalpskega pasu po vsej Sloveniji, najbolje se razraste na vlažnih tleh, obrežjih, vlažnih soteskah, grobljah in tudi na obdelanih tleh.
Listi in cvetovi so zdravilni. Cvetove nabiramo od februarja do maja ter tudi septembra, mlade liste pa od aprila do junija.
Uporabni so kot obloge in tinkture, mlade liste pa največkrat uporabljamo za pripravo solat (mešanih z dodatkom drugih rastlin), juhe, prikuhe, omake.
Učinkovine in zdravilnost
Vsebuje številne pomembne učinkovine: čreslovina, flavonski glikozidi, galusova kislina, fitosterin, rudninske snovi (kalij, natrij, kalcij, magnezij), sluzi, eterična olja, rutin, karoten, tanine, inulin, sitosterol, cink, smole, grenčine, organske kisline, vitamin A in C (v listih).
Lapuh je zdravilen, pomaga pri prehladnih obolenjih, kot so bronhitis, astma, katarjih dihal, hripavost, dražeč kašelj. Grgramo ga pri vnetju v ustni votlini in grlu.
Uživamo ga pri migreni, vnetju rebrne mrene, pri pljučnem endemu. Čisti kri, dviguje apetit, lajša prebavne krče in otekline. Čisti gnojne rane. Priporočajo ga ob revmi in vnetju ven.
Z lapuhovim čajem spiramo zamaščene lase
Čaj za krepitev imunskega sistema
Sveže ali posušene cvetove ali lističe prelijemo z vrelo vodo, pustimo pokrito stati 5 minut in precedimo, po potrebi pijemo 2 do 3 skodelice čaja na dan. Pijemo še toplega, po požirkih, najbolje zjutraj in zvečer pred spanjem. Čaj ugodno vpliva na imunski sistem.
Ohlajen čaj je primeren tudi kot obrazna vodica pri mastni koži. S čajem lahko spiramo lase, kadar se nam čezmerno mastijo.
Obrazna vodica za lepo kožo
Obrazno vodico naredimo tako, da v steklen kozarec s pokrovom do polovice napolnimo s svežimi cvetovi lapuha in prelijemo s 40-odstotnim alkoholom ter pustimo stati 3 tedne na okenski polici, a ne na direktnem soncu. Kozarce dnevno pretresemo in na koncu precedimo skozi kavni filter ter dodamo enako količino rožne vode, ki jo lahko kupimo. S tem smo dobili čudovito obrazno vodico, ki jo uporabljamo za čiščenje mastne, vnete, nečiste kože. Pomaga tudi pri velikih razširjenih porah.
ČAJ ZOPER BRONHITIS IN NADUHO
Skodelico čaja iz mešanice lapuhovih listov in cvetnih koškov spijemo trikrat na dan. Zavretek, ki ga naredimo iz ene čajne žličke mešanice in skodelice vode, odstavimo in pokrijemo za pet minut. Čaj precedimo in dodamo med.
PRI VNETIH UŠESIH IN GLAVOBOLU
Pri glavobolu na čelo polagamo sveže lapuhove liste, pri vnetih ušesih pa sok lapuhovih listov nakapljamo v uho. Sveže odtrgane liste si lahko položimo tudi na utrujene in zatekle oči, učinek je sproščujoč in še koža bo postala bolj gladka in napeta.
OBKLADKI IN POVOJI
Osem čajnih žličk lističev lapuha prelijemo z 1,5 dl vroče vode, pustimo stati 5 minut. Pri kašlju položimo obkladke na prsi.
Sveži listi pomagajo, če jih položimo na srbeča mesta, po ugrizih ali pikih žuželk.
Lahko pa naredimo kašo iz svežih listov in skute, s to mešanico namažemo pri vnetih venah.
LAPUHOV SOK
Mlade sveže liste lapuha zmeljemo in stisnemo sok. Čajno žličko soka zmešamo v 1 dl vode, dodamo še 3 čajne žličke medu in dobro premešamo. Sok pijemo enkrat na dan za izkašljevanje.
TINKTURA PRI ZASLUZENOSTI PLJUČ
Potrebujemo 2 pesti lapuhovih cvetov, 50-odstotno žganje, kozarec s širokim grlom z pokrovom. V kozarec s širokim grlom damo sveže nabrane cvetove lapuha in jih prelijemo z žganjem. Kozarec zapremo in postavimo na sončno mesto za 3 tedne. Občasno kozarec pretresemo. Na koncu vsebino kozarca precedimo in tinkturo hranimo v temnih stekleničkah s kapalko. Tinkturo uživamo trikrat na dan po 10 kapljic na jedilni žlici smrekovega medu.
LAPUH Z JAJCEM
Potrebujemo 2 pesti mladih stebel lapuha, 1 strok česna, 1 jajce, 2 jedilni žlici belega olja, sol, poper. Na olju prepražimo česen in na koščke narezana stebla lapuha. Ko se stebla zmehčajo, vmešamo stepeno jajce, dodamo sol in poper. Omleto pojemo še toplo.
LAPUHOVA SOLATA
Za eno osebo potrebujemo šop mladih listov lapuha, 2 krompirja, 2 stroka česna, sol, olje, kis. Krompir olupimo, narežemo na kocke in skupaj z lapuhovimi listi skuhamo v slani vodi. Ko je krompir kuhan, vse odcedimo, dodamo na drobno narezan česen, sol po okusu ter olje in kis.
Opozorilo
Rastline ne smemo uporabljati v velikih količinah ali predolgo, saj je lahko zaradi alkaloidov, ki jih vsebuje, toksična. Strupen učinek ima na jetra. Uporaba lapuha se ne priporoča nosečnicam in doječim materam, pa tudi otroci naj ga ne uporabljajo.