Je zelo razvejen polgrm, olesenel je le spodnji del. Mlada stebla so neolesenela in pokončna. Na steblih sedijo nasprotno nameščeni črtasti ali suličasti, celorobi, sivozeleni listi. Spodnji so po obeh straneh porasli z belimi dlačicami, dvoustnati. Vijoličnomodri cvetovi so združeni v navidezna klasasta socvetja, ki so na dolgih, redko olistanih steblih. Cveti od julija do septembra, nabiramo jo od junija do avgusta. Je značilna sredozemska rastlina. Raste po prisojnih apnenčastih pobočjih do nadmorske višine 1500 metrov. Gojimo jo lahko tudi po vrtovih.
Sivka vsebuje eterično olje, čreslovine, nekaj saponinov. Uživamo jo v čaju ali kot začimbo, uporabna je za obloge, kopel, tinkturo, vino, dišeče šopke in zoper molje.
Deluje proti bolečinam v mišicah in izboljšuje krvni obtok. Pomirja pike žuželk, lajša migreno in menstrualne bolečine. Sivka krepi srce, uravnava krvni pritisk, pomaga tudi pri povišani telesni temperaturi. Priporočajo jo zoper živčne bolezni in za boljši spanec. Pomirja bolečine v ušesih, uporabljamo jo zoper prhljaj. Neguje aknasto in suho kožo. Uživamo jo za boljšo prebavo, nasploh pri težavah s črevesjem ali napihnjenostjo (proti vetrovom). Uporabna je za izpiranje ran. Lajša težave z dihanjem (astma, bronhitis, suh kašelj).
ČAJ ZA ŽIVCE
Potrebujemo 10 g svežih ali posušenih cvetov sivke, 1 posušeno sivkino steblo, 1 l vode. Sivkino steblo zrežemo na 2 do 3 cm dolge palčke in jih posušimo. Posušimo tudi sivkine cvetove, lahko pa uporabimo kar sveže. Zavremo liter vode. Ko voda zavre, zmanjšamo temperaturo, dodamo sivko, pokrijemo in takoj ugasnemo. Pokrito pustimo stati 10 minut, da se razvije prava aroma sivke. Nato tekočino precedimo v steklen vrč. Čaj je pripravljen, da ga postrežemo. Pijemo lahko toplega ali ohlajenega. Če bi radi goste ob vonju očarali še z dekoracijo, položimo na ali ob skodelico sivkin cvet.
Lahko pa dve zvrhani čajni žlički sivkinih cvetov poparimo s 1/4 litra kropa in po 10 minutah odcedimo. Čaj pijemo oslajen s sladkorjem, še boljše z medom, da pomiri živce.
PRI ČEZMERNEM UTRIPANJU SRCA
Čajno žličko posušene zeli sivke s cvetovi prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati 6 minut. Precedimo, osladimo s kostanjevim medom. Pijemo trikrat na dan po eno skodelico.
ČAJ PRI MIGRENI
Zmešamo naslednja zelišča: 15 g melise - zel, 10 g triplata - seme, 5 g baldrijana - korenina, 15 g šentjanževke - zel, 15 g sivke - zel, 15 g zdravilnega jetičnika - zel, 15 g kolmeža - korenina, 10 g brezstebelnega jegliča (trobentica) - cvet.
Štiri jedilne žlice mešanice prelijemo z litrom vrele vode. Pustimo stati 15 minut, precedimo. Neoslajen čaj pijemo eno skodelico po vsakem obroku.
INHALACIJA PRI GRIPI
Lahko si pripravimo borovo in sivkino inhalacijo: 15 dag borovih iglic in 5 dag sivkinih cvetov zavremo v enem litru vode, ko se rahlo ohladi, to inhaliramo zjutraj in zvečer. Po večernem inhaliranju še enkrat zavremo, lonec s prevretkom postavimo v sobo, kjer spimo. Za vsak dan in vsako inhalacijo je treba imeti svež pripravek.
SIRUP
Potrebujemo 1 l vode, 1 kg sladkorja, 20 g citronke, 20 g svežih sivkinih cvetov. Skledo z vodo pristavimo na ogenj in dodamo sladkor. Pustimo, da mešanica vode in sladkorja zavre, nato posodo odstavimo z ognja. Ko se mešanica ohladi do mlačnega, dodamo oprane cvetove sivke. Dobro premešamo in pustimo čez noč, da se namaka. Zjutraj dodamo še citronko in večkrat na dan premešamo. Zvečer sirup precedimo v stekleničke.
SIVKIN LIKER
Potrebujemo šopek posušene ali sveže sivke, 4 jedilne žlice sladkorja, 1 l domačega žganja. Sivkine cvetove in stebla narežemo na 5 cm dolge kose in jih zložimo v steklen kozarec s širokim grlom. Dodamo 4 jedilne žlice sladkorja in prelijemo z domačim žganjem, dobro zapremo in pustimo stati v senci 14 dni, kozarec večkrat pretresemo. Vanj dodamo še 1 vrečko vaniljevega sladkorja in dobro premešamo. Precedimo in liker prelijemo v čisto steklenico. Liker je najbolj primeren za uživanje, če ga postrežemo ohlajenega.
SIVKIN KIS
V liter sadnega kisa damo prgišče cvetočih sivkinih vršičkov in pustimo 8 dni. Nato kis precedimo in ga hranimo v dobro zaprti steklenici v temnem in hladnem prostoru. S kisom zdravimo glivice na nogah, tako da namažemo med prsti, da se kis posuši.
ZAČIMBA ZA RIBE
Po pečenih ribah potrosimo sesekljane mlade sivkine lističe.
ZOPER MOLJE
Šopek posušene sivke damo v omaro s perilom in oblačili. Oddaja prijeten vonj in odganja molje.
ZAŠČITA PRED KLOPI
Potrebujemo 1 l 80% alkohola, 3 dl destilirane ali prekuhane vode, lupinice treh bio limon, 10 kapljic eteričnega olja citronke, 2 dag posušene sivke. V kozarec s širokim grlom damo vse sestavine. Kozarec dobro zapremo, pretresemo in za 10 dni postavimo v senco. Precedimo in nalijemo v stekleničke z razpršilko. Preden gremo v gozd, si posprejamo tinkturo po odkritih delih telesa in obleki.