Divja mačeha ali divja vijolica zraste do 25 centimetrov visoko. Pecljati, jajčasti in suličasti listi imajo velike, pernato razdeljene prilistke. Cvetovi so pisani, beli, rumeni ali vijoličasti, lahko so tudi tribarvni. Cvetni listi so neenaki, spodnji, najširši, je podaljšan v ostrogo. Cveti od aprila do novembra. Raste po poljih, vrtovih, navadno na obdelani zemlji do nadmorske višine 1500 metrov. Nabiramo cvetoče zelišče.
Divjo mačeho sejemo marca v rodovitno humusno, vlažno zemljo, ki je na soncu ali v polsenci. Korenino divje mačehe nabiramo od junija do oktobra, zel pa od maja do septembra. Uporabna je kot čaj, v juhi, prikuhi, njene cvetove pa lahko namočimo v karamelizirani sladkor.
Uživamo jo za boljše živce
Vsebuje saponine, flavone, salicilni glikozid gaulterin, metilsalicilatkatinoidno barvilo, violin, sluzi, čreslovine in salicilno kislino, sladkor, vitamin C, rudninske snovi, kalij, kalcij, magnezij ... Blaži krče (zlasti pri otrocih), spodbuja presnovo, čisti kri in kožo, pospešuje izločanje vode iz telesa (znojenje), celi rane, zdravi bolan želodec in krepi prebavo. Uživamo jo za boljše živce ali če imamo "nervozno srce" oziroma bolehamo za histerijo. Dobra je tudi za izpiranje žrela.
Zdravi poapnenje žil, protin, revmo, zlatenico. Priporočajo jo zoper močenje postelje oziroma pri uhajanju vode, tudi pri pesku v ledvicah. Uporabna je pri kožnih boleznih in tudi zoper mozolje, gnojne mehurčke, ekceme, srbečico, krastavost, luskavico, pri sklepni revmi. Uživamo jo ob katarju dihalnih poti, pri oslovskem kašlju in vročičnem prehladu.
Opozorilo: divje mačehe ne smemo uživati surove, ker je rahlo strupena. Sveža rastlina lahko povzroči bruhanje in drisko. Nosečnice ne smejo uživati niti pripravkov iz divje mačehe.
ČAJ ZA ČIŠČENJE KOŽE
Pripravimo poparek iz svežega ali posušenega zelišča. Pijemo dvakrat na dan eno skodelico. Poparek iz divje mačehe pomaga tudi pri uveli, starostni koži. Čaj pijemo trikrat na dan po eno skodelico.
ČAJ ZOPER ZASTAJANJE VODE
Čajno žličko posušene zeli prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati od 8 do 10 minut in precedimo. Čaj pijemo trikrat na dan po nekaj požirkov, popijemo skodelico čaja na dan.
ČAJ ZA ODVAJANJE VODE
Naredimo si mešanico iz zdravilnih rastlin: 30 g divje mačehe (zel), 30 g sladkega korena (korenina), 20 g navadnega gladeža (korenina), 10 g brinovega ploda, 10 g luštrekove korenine. Dve zvrhani čajni žlički te mešanice prelijemo s četrt litra vrele vode, pustimo stati 15 minut, ko se ohladi, odcedimo in pijemo do 2 skodelici na dan.
ČAJ ZOPER AKNE
Zmešamo zelišča: 30 g divje mačehe (zel), po 20 g koprivnih listov, korenine navadnega regrata, cvetnih lističev vrtnega ognjiča, 10 g listov gozdnih jagod. Čajno žličko mešanice prelijemo s skodelico mlačne vode, pustimo stati 15 minut. Čaj precedimo, pijemo ga trikrat na dan. Lahko pa si s tako pripravljenim čajem tudi umivamo mesta, kjer so akne.
ČAJ PRI MOZOLJAVOSTI
Zmešamo zelišča: 30 g kamilice (cvet), 20 g žajblja (list), 20 g ognjiča (cvetni lističi), 20 g divje mačehe (zel), 10 g koprive. Štiri jedilne žlice mešanice prelijemo z litrom vrele vode, pustimo stati 10 minut. Čaj pijemo večkrat na dan, lahko pa si z njim tudi umivamo kožo.
PRI LUSKAVICI
Zmešamo 30 g hrasta (lubje), 20 g koprive (list), po 10 g zdravilnega jetičnika (zel), srčne moči (gomoljček), vrtnega ognjiča (cvet), ptičje dresni (zel) in divje mačehe (zel). Dve jedilni žlici mešanice prelijemo s pol litra vrele vode, pustimo stati 15 minut, precedimo. Neoslajen čaj pijemo trikrat na dan, spijemo ga vsaj liter in pol.
PRAH ZA CELJENJE RAN
Korenine divje mačehe izkopljemo, očistimo in posušimo. V možnarju jih zdrobimo v prah. Uporabimo ga za zdravljenje ran, in sicer tako, da prah posujemo po sveži rani.
OBKLADEK PRI SKLEPNI REVMI
Okoli 40 g svežih cvetov divje mačehe prelijemo s pol litra vrele vode, namakamo 20 minut in precedimo. V poparek namočimo kos bombažne tkanine. Obkladek polagamo zjutraj in zvečer na prizadeto mesto.
MAČEHA V SLADKORJU
Potrebujemo sveže cvetove divje mačehe. Prepražimo pol kilograma sladkorja, da se raztopi, nato v to tekočo maso dodajamo cvetove divje mačehe. Po žličkah dajemo maso v hladno vodo, da se strdi, in bonbončki so pripravljeni.
JUHA
Potrebujemo: pest zeli divje mačehe, pest regratovih listov, pest listov plešca in kopriv, 1 drobno čebulo, 2 korenčka, 2 krompirja, 1 dl kisle smetane, poper, sol, 2 žlici olja.
Sesekljano čebulo in drobno narezana korenčka prepražimo na olju, nato dodamo sesekljane liste regrata, plešca in kopriv, zel divje mačehe ter na kocke narezan krompir, zalijemo z litrom vode in pustimo vreti pol ure. Na koncu dodamo sol, poper in kislo smetano.
POMLADANSKA PRIKUHA
Potrebujemo: 3 skodelice divje mačehe, mladih listov kopriv in listov ozkolistnega trpotca, sol po okusu, maslo, 2 jedilni žlici kisle smetane.
Rastline očistimo, operemo in odcedimo. V vreli vodi jih prevremo, ko so mehke, jih na drobno narežemo. Nato jih prepražimo na maslu, osolimo in dodamo kislo smetano.jih na drobno narežemo. Nato jih prepražimo na maslu, osolimo in dodamo kislo smetano.