Navadni oves (Avena sativa L.) je trava latovka, ki ji po domače rečemo avs. Dvo- do štiricvetni klaski vise na poganjkih razprostrtega lata. Zrna obdajajo pleve, ki pa z njimi niso zrasla; v tem se oves razlikuje od drugih žit. Oves cveti od junija do julija, dozori pa od julija do avgusta, odvisno od lege rasti. Je evropska rastlina, goje ga skoraj povsod. Raste od nižin do višin, do nadmorske višine približno 1700 metrov. Nabiramo ga avgusta in septembra.
Zdravilne učinkovine ovsa
Oves vsebuje beljakovine, maščobe, lecitin, ogljikove hidrate, fitosterine, provitamin A, vitamine B1, B2, B3, B5, B6, E, K. Zrnje pa vsebuje še pantotensko kislino, mineralne snovi kalcij, fosfor, železo, baker, mangan, cink, aluminij, kalij, magnezij, žveplo, klor, bor, jod, kobalt, fosfor ... Iz ovsa pripravljamo kruh, kašo, kosmiče, čaj, juho, pijačo ... Primeren je za vzglavnike in poživljajočo kopel.
Zdravi številne bolezni: bronhitis, astmo, pljučnico, tuberkulozo, pljučnega raka, kožne bolezni, ekcem, dermatitis, luskavico, cirozo jeter. Lahko pomaga pri nižanju prekomerne telesne teže.
Oves uživamo pri toksičnih reakcijah, tudi po kemoterapiji, pri razjedi želodca in dvanajstnika. Priporočajo ga pri bolezni srca in ožilja, tudi pri sladkorni in Parkinsonovi bolezni.
Odpravlja nespečnost in zmanjšuje stres, pomirja živčno izčrpanost in zdravi depresijo.
Zdravi tudi bolezni hrbtenice in sklepov, tumorje, krvne bolezni, visok krvni tlak, visok holesterol, zamegljen vid, zaprtje, trebušno slinavko, žolč.
Oves v kopeli pomiri razdraženo kožo
Oves uživamo pri ledvičnem pesku in kamnu, protinu, pri mrzlih nogah, ozeblinah, pretegnjenih mišicah, ohromelosti.
Ovseni napitek
Pet čajnih žličk ovsenih semen dodamo v pol litra vode, skuhamo do vretja in kuhamo na zmerni temperaturi še pet minut. Nato napitek ohladimo, precedimo in pijemo. Dovolj je, da spijemo eno skodelico takšnega napitka na dan, lahko pa jih spijemo tudi več.
Če na dan popijemo eno skodelico tako pripravljenega napitka, bomo zmanjšali možnost za možgansko ali srčno kap, okrepili bomo živčni sistem, preprečili razvoj depresije, odpravili stres, utrujenost ter lažje in lepše bomo spali. Z njim bomo krepili in spodbujali delovanje želodca, uredili prebavo in odpravili zaprtost, krepili in zdravili črevesje. Napitek preprečuje tudi razvoj raka na črevesju.
ČAJ ZA POMIRITEV
Tri čajne žličke svežih ali posušenih stebel s plodovi ovsa prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati 15 minut in precedimo. Čaj lahko osladimo z dobrim medom. Pijemo ga trikrat na dan po eno skodelico.
PIJAČA
Dva litra ovsa desetkrat speremo v sveži vodi, zatem ga na pol skuhamo v štirih litrih vode in odcedimo. Ko se izvleček rahlo ohladi, ga osladimo z medom. Pijačo pijemo ves dan po požirkih. Poživi nas in okrepi.
KOPEL
Potrebujemo 10 g posušenih cvetov sivke, dišeče vrtnice, kamilice, 20 g ovsene kaše in jedilno žlico grenke soli. Vse sestavine zmešamo, zeliščno mešanico vsipamo v grobo, bombažno vrečko. Mešanica za kad je pripravljena. V kad natočimo vročo vodo in vstavimo vrečko z zeliščno mešanico.
Ta nas bo hranila, vlažila kožo in sprostila duha. Sivkini cvetovi sprostijo napetosti in glavobol, dišeča vrtnica je barvni in dišavni dodatek, kamilica zmehča kožo in pomirja, oves gladi in blaži suho, srbečo in razdraženo kožo, grenka sol pa sprošča mišice.
TINKTURA Z OVSOM
V kozarec s širokim vratom damo 1/3 zeli sveže ali posušene rastline ovsa in prelijemo s 50-odstotnim tropinovcem. Kozarec dobro zapremo. Stoji naj tri tedne, vmes ga večkrat pretresemo. Dobljeno tekočino precedimo skozi dober filter. Tinkturo uporabljamo za umirjanje in boljši spanec, tako da vzamemo 10 do 20 kapljic pred spanjem. Lahko pa vsakič dodamo še jedilno žlico kostanjevega medu.
OVSENA KAŠA
Potrebujemo ½ skodelice ovsenih kosmičev, skodelico mleka in ščepec soli. Sestavine zmešamo in zavremo, nato pa na zmanjšani temperaturi kuhamo do mehkega in občasno premešamo. Ko je kuhano, lahko dodamo še suho sadje, oreščke, semena, ščepec soli.
JUHA
Potrebujemo 1 liter juhe iz kocke, 10 dag ovsenih kosmičev, 4 dag masla, 1 rumenjak, 2 jedilni žlici kisle smetane, na drobno narezan drobnjak ali zgodaj spomladi narezan čemaž, sol. Kosmiče prepražimo na maslu, prilijemo juho in kuhamo 10 minut. Začinimo in ponovno prevremo, odstavimo. V kislo smetano stepemo rumenjak in vse skupaj zmešamo. Na vrh potresemo drobnjak ali čemaž.
SLANI KOLAČKI
Potrebujemo 15 dag ovsene moke, 1,5 dl sladke smetane, 3 dag masla, 2 jajci, 3 čajne žličke na drobno narezanih zelišč (timijan, peteršilj, šetraj), sol in moko. Ovsene kosmiče zmeljemo v kavnem mlinčku. Smetano in dva rumenjaka penasto stepemo, dodamo zelišča in sol. Beljake stepemo in maso vmešamo v zmes rumenjakov in smetane. Pekač premažemo z maslom in rahlo potresemo z moko. Testo namažemo na pekač 1 cm debelo. Pečemo 15 minut pri 170 °C. Narežemo, ponudimo lahko vroče ali hladno.
PONAREJENI MOŽGANI
Potrebujemo 8 zvrhanih jedilnih žlic ovsenih kosmičev, 2 dag masla, 4 žlice olja, 1 čebulo, 5 jajc, 5 jedilnih žlic mleka, sol, poper. Ovsene kosmiče prepražimo na maslu. Prelijemo z ¼ litra vode in pustimo pol ure stati. Medtem na masti prepražimo čebulo, dodamo namočene kosmiče in prepražimo. Jed osolimo, popramo in prelijemo z jajci, ki smo jih razžvrkljali z mlekom; vse lepo zapečemo.