Še nedolgo nazaj smo nekoliko postrani gledali tiste, ki so po ravnem hodili s palicami. Imeli smo jih za čudake. A sčasoma se je nordijska hoja, s katero so na Finskem začeli okoli leta 1996, prijela tudi pri nas. Nordijska hoja velja za eno najbolj učinkovitih in varnih oblik telesne aktivnosti, primerna je za vse starostne skupine in vse ravni telesne pripravljenosti. Pri tej obliki rekreacije ne le ohranjamo vzdržljivost in telesno kondicijo, ampak lahko tudi izgubimo kakšen kilogram, če želimo zmanjšati dejavnike tveganja za zdravje, pravi vodnica nordijske hoje Nataša Vidnar, sicer diplomirana medicinska sestra in diplomantka Fakultete za organizacijo: "Za izboljšanje telesne pripravljenosti in dobrega počutja priporočamo vsaj 30 minut hoje na dan vsaj pet dni v tednu oziroma 10.000 korakov na dan, kar je okoli sedem kilometrov."
Hoja je ena najbolj naravnih in preprostih oblik telesne dejavnosti, ki prinaša številne koristi za naše zdravje, a je žal še zmeraj podcenjena, dodaja Vidnarjeva, ki je bila tudi vodja Centra za krepitev zdravja v mariborskem zdravstvenem domu: "Hoja ne zahteva posebnega znanja in je primerna skoraj za vsakogar, dobro vpliva tudi na naše počutje, spanje, spomin in zbranost. Z redno in dovolj intenzivno hojo lahko izboljšamo tudi svojo telesno zmogljivost. Če temu dodamo še palice, smo še bolj učinkoviti, saj ob pravilni in intenzivni rabi palic lahko pokurimo tudi do 40 odstotkov več kalorij kot pri običajni hoji."
Ker smo v zadnjih desetletjih priča globalni epidemiji sedentarnega načina življenja (veliko sedenja, malo gibanja), ki negativno vpliva na zdravje prebivalstva in prispeva k povečanju kroničnih bolezni, kot so diabetes, bolezni srca in ožilja ter debelost, se je odločila, da tudi sama prispeva svoj košček v mozaiku k spodbujanju hoje. Kot zagovornica zdravega življenjskega sloga in strokovnjakinja na sicer ozkem področju v zdravstvu - preventivi, zdravstveni vzgoji in promociji zdravja - je kot mestna svetnica v mariborskem mestnem svetu vodstvu občine podala pobudo, naj spodbuja in podpira hojo in zdrav način življenja občanov na splošno. A ni ostala le pri tem, temveč je tudi sama zavzela aktivno držo - za zainteresirane občane organizira in vodi brezplačne pohode na mestni grič Piramida. Minuli petek je bil drugi, nadaljevati pa jih namerava tudi v prihodnjem letu in sicer vsak tretji petek v mesecu. V ospredju pohodov je zdravje, a tudi druženje in povezovanje, ki imata prav tako blagodejne učinke na dobro počutje.
Kratki dnevi niso izgovor, da se ne bi gibali na prostem
"Največji adut nordijske hoje je v namerni dodatni obremenitvi gornjega dela telesa, tako da so aktivne skorajda vse mišice v telesu," pravi vodnica nordijske hoje. In čeprav je to enostavna oblika vadbe, je prav tako pomembno, da jo izvajamo pravilno: "Če hodimo napačno, si lahko tudi škodujemo. Z napačnim polaganjem palic na tla, lahko porušimo koordinacijo hoje, preveč zakrčena tehnika zapikovanja in morda še predolge palice, pa lahko škodijo našemu gibalnemu ustroju."
Pri nordijski hoji je torej pomembno, da uporabljamo ustrezne palice ter se tudi o tem, kakor o tehniki hoje, posvetujemo. Četudi so palice sedaj dostopne že po ugodnih cenah (ni treba kupiti dragih znamk), je treba izbrati pravo dolžino in predvsem take, ki so v enem kosu, nezložljive torej. Klasične pohodne, planinske palice niso primerne. Te so težje in tudi ročaj je drugačen. Dobra palica za nordijsko hojo je iz kompozitnega materiala, lahka, čvrsta in vzdržljiva, da se ublažijo tresljaji in ne utrujajo sklepi ter da se s tresljaji ne obremenjuje hrbtenica. Pomemben je tudi pašček okoli roke, ki omogoča odriv od podlage. Tudi jeklena konica palice mora biti pod pravim kotom in s snemljivim gumijastim nastavkom, da lahko hodite tako po asfaltu kakor po naravnih terenih. Osnovno pravilo je, da imate ob postavitvi palice na tla komolec v pravem kotu (90 stopinj). Je pa dolžina palice odvisna tudi od drugih dejavnikov (dolžine korakov, ritma hoje, mišične moči, gibljivosti ...), zato se je dobro posvetovati.
O vsem tem Vidnarjeva svetuje tudi med omenjenimi pohodi, pokaže tehniko nordijske hoje. Sicer pa vse skupaj ni velika znanost. Najprej se nekoliko ogrejte (razmigajte roke, noge), nato pa začnite sproščeno hoditi, kakor običajno. Ob tem pa postopoma dodajajte tudi palice in jih uprite v podlago. Ko boste vajeni gibov, odločnega močnega koraka, se boste lahko tudi vse močneje odrivali z rokami in čutili mišice. "Nordijska hoja je ena najboljših aktivnosti za ohranjanje vzdržljivostne moči, gibljivosti, ravnotežja in koordinacije, sčasoma se vzorec hoje izboljša, s čimer tudi za 30 odstotkov razbremenimo sklepe in jih zaščitimo pred obrabo. Učinki so tudi lepa drža, več energije in življenjske moči nasploh," še pozitivne učinke nordijske hoje navaja Nataša Vidnar.
In še. To aktivnost lahko izvajamo vse dni v letu. Tudi v zimskem obdobju, ki je zaznamovano s kratkimi dnevi in se nam zdi, da imamo premalo časa za aktivnosti na prostem. Četudi se zgodaj stemni, so osvetljene vsaj glavne ulice. Zatorej, palice v roke in podajte se na pohod! Pri tem pa seveda ne pozabite nadeti gumic na spodnji del palic, da boste imeli ustrezen oprijem in odriv od (asfaltne) podlage.