Večina deklet se s prvo menstruacijo, ki ji strokovno rečemo menarha, sreča okoli dvanajstega ali trinajstega leta, nekatera pa tudi prej ali pozneje. Zakaj potem ta povsem naravna stvar veliko deklet in staršev še vedno preseneti in pri nekaterih povzroči celo nelagodje in stisko? Med tisoč vprašanji, ki jih je dr. Melissa Kang, izredna profesorica na Univerzi v Sydneyju, prejela po e-pošti, ko je leta 2004 za revijo Dolly pisala kolumno z naslovom Dolly Doctor, je bilo 13 odstotkov takih, ki so bila povezana z menstruacijo.
"Stara sem 15 let in še vedno nimam menstruacije. Moja sestra je dve leti mlajša od mene in jo je že dobila. Je z mano morda kaj narobe," je hotela vedeti ena od bralk. "Menstruacije nikoli ne dobim točno na 28 dni, ko pa jo dobim, je zelo nepredvidljiva. En dan močno krvavim, nato dva dni sploh ne. Potem se krvavitev spet vrne za štiri dni. Vse skupaj je precej zoprno. Včasih je krvavitev šibka, nato spet tako zelo močna, da se kri znajde tudi na mojih spodnjicah in posteljnini. Strah me je, da bi uporabila tampone, vendar ne vem, kaj lahko sploh še storim, da bi preprečila to uhajanje krvi na spodnje perilo in posteljnino," je zanimalo drugo bralko. Tretja bralka je vprašala, ali je normalno, da med menstruacijo občuti tako močne bolečine, da včasih ne more niti vstati iz postelje. Neka bralka je spraševala, kam si mora vstaviti tampon ...
O menstruaciji se pogovarjamo
Menstruacija je še vedno tabu, kar igra pomembno vlogo pri menstrualni nepismenosti, ta pa lahko ima za najstnike resne in škodljive posledice. Med njimi so opustitev šolanja, otroške poroke (saj menstruacija velja za znak spolne dozorelosti) in izguba dostojanstva, zlasti med razseljenimi osebami. Toda ta težava ni omejena samo na države z nizkimi ali srednje visokimi prihodki. Odnos do menstruacije je še vedno problematičen tudi v bogatih državah. Raziskovalci namreč ugotavljajo, da veljajo menstrualne bolečine tam za nekaj popolnoma normalnega, zato se ženske v glavnem same spopadajo z njimi. S tem je oteženo zgodnje odkrivanje bolezenskih stanj, kot je na primer endometrioza. Kulturni pomeni menstruacije in meharhe so lahko tudi razlog za stiske in motnjo spolne identitete (disforijo) pri transseksualnih dečkih in najstnikih, ki se identificirajo kot nebinarne osebe.
Ponujamo vam pet nasvetov, kako lahko svojo hčerko pripravite na prvo menstruacijo:
1. Med pogovorom se osredotočite na to, kaj lahko hči pričakuje.
Prva menstruacija je običajno šibka, neboleča in kratkotrajna, torej pravo nasprotje krvavitev, ki se lahko vlečejo tudi po več dni. Dekle na spodnjih hlačkah opazi nekaj temnorjavih madežev. S hčerko se pogovorite o tem, kaj lahko pričakuje, ko bo prišla prva menstruacija, in kaj se utegne dogajati v prvih mesecih po njej. Menstrualni cikel se uredi šele po enem ali dveh letih po menarhi. V tem času so lahko menstruacije neredne, kar ni nič takega, zaradi česar bi jo moralo skrbeti. Povejte hčerki, da se ji bo med menstruacijo včasih zazdelo, kot da ji je ušlo v hlačke, da morda ne bo občutila nobenih bolečin ali da utegne občutiti krče in bolečine v križu.
Vprašanja, vprašanja, vprašanja
2. Skupaj preučita vse menstrualne pripomočke, ki so na voljo.
S hčerko poglejte, katere menstrualne pripomočke že imate doma. Če jih nimate, potem vnaprej kupite zavojček higienskih vložkov za enkratno uporabo, par menstrualnih spodnjic in morda škatlico mini tamponov, da jih bosta lahko skupaj preučili. Na spletu raziščita druge možnosti, kot so na primer higienski vložki za večkratno uporabo in menstrualne skodelice (za katere je običajno treba nameniti več denarja). Vložki za enkratno uporabo so še vedno najbolj priljubljen menstrualni pripomoček. Mlada dekleta vse pogosteje posegajo tudi po bolj trajnostnih proizvodih. Pojasnite hčerki, kako naj pravilno zavrže vložke za enkratno uporabo ali umije proizvode za večkratno uporabo. Zagotovite ji, da je uporaba tamponov in menstrualnih skodelic popolnoma varna, če jih uporabljamo pravilno. Najstnice, ki se ukvarjajo s kakšnim športom, denimo plavanjem, plesom, gimnastiko in podobnim, bodo morale verjetno po tamponih in menstrualni skodelici poseči že zelo hitro po prvi menstruaciji.
3. Pogovorita se o obvladovanju bolečin in raznih neprijetnih situacij.
Prva menstruacija (oziroma prvih nekaj) je običajno neboleča, vendar ni nujno, da bo tako. Pojasnite hčerki, da je mogoče menstrualne bolečine omiliti. Protibolečinske tablete najbolje učinkujejo, če jih ženska zaužije že ob prvih znakih menstruacije. Med drugimi težavami, povezanimi z menstruacijo, je na primer uhajanje krvi na hlačke zaradi močne krvavitve ali nepravilno nameščenega vložka. Druga težava je, če menstruacija dekle preseneti v šoli, na izletu ali med prenočevanjem pri prijateljici, pa s seboj nima vložkov. Če ste ločeni in se deklica nenehno seli iz enega doma v drugega, preverite, ali ima drugi starš doma vse potrebne pripomočke in ali hčerka morda potrebuje vašo pomoč pri pogovoru z njim.
4. Zagotovite ji, da ji je na voljo tudi strokovna pomoč.
Če ima vaša hčerka kakršnekoli težave, povezane z menstruacijo, obstaja več učinkovitih načinov, na katere jih je mogoče hitro rešiti. Doba »normalizacije« menstrualnih bolečin, močnih krvavitev in predmenstrualnega sindroma bi se morala že zdavnaj končati. Vsak mlad človek ima pravico do zdravja, ne glede na vse. Če vaša hči občuti nelagodje ali stisko bodisi zaradi svojega spola bodisi zaradi menstruacije, ji pomagajte poiskati strokovno pomoč.
Zakaj sram in nelagodje
Verjetno se prav vsi zelo dobro spomnimo svoje najstniške nerodnosti. Toda ali ne bi bilo čudovito, če nekaj tako naravnega, kot je prva menstruacija, ne bi bilo zaznamovano s stigmo, sramom in nelagodjem? S pravim načinom komunikacije lahko mladim precej olajšamo vstop v to naporno življenjsko obdobje. Veliko bolje se bodo namreč počutili, če bodo vedeli, da se lahko v primeru težav in skrbi vedno obrnejo na nas.
5. Skupaj sestavita komplet menstrualnih pripomočkov.
Del kompleta menstrualnih pripomočkov običajno sestavljajo tudi za deklice primerne knjige o menstruaciji (pri nas denimo Cvetoče dekle avtorice Vesne Juvan in Čudovita princesa avtorice Maje Vovk). Dobro je tudi, da pripravite škatlico ali toaletno torbico, v kateri naj bodo higienski vložki, tamponi in drugi menstrualni pripomočki, dva para menstrualnih spodnjic ter nekaj tablet za lajšanje menstrualnih bolečin.