Pomlad je tu in z njo regrat: Bolj je grenko, bolj je zdravo

Marija Merljak
26.03.2023 03:00

Rastlinske grenčine v telesu spodbujajo izločanje prebavnih sokov želodca in trebušne slinavke, zato je prebava bolj učinkovita.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Regratova zloženka
Ivan Merljak

Bolj je grenko, bolj je zdravo! To je vedno trdila moja mama, ko smo se kot otroci ''kremžili'' ob vsem grenkem, pa naj je bil to sirup proti kašlju ali regrat s polento. Grenkega nismo marali - kot ga nihče ni. Toda kaj so grenčine v prehrani? So koristne? Vsekakor. To so snovi grenkega okusa v rastlinah, najpogosteje v zelenjavi, zeliščih, začimbah, a redkeje v sadju. Najdemo jih:

• v divji prosto rastoči zelenjavi (divjem regratu, navadnem potrošniku, bršljanasti grenkuljici, travniški kozji bradi ...);

• v gojeni zelenjavi (radiču, cikoriji, rukoli, artičokah, špargljih - zlasti divjih, v endiviji in oljkah ...);

• v sadju (predvsem v grenivkah);

• v začimbah (rožmarinu, timijanu in kurkumi ...);

• v zdravilnih zeliščih in čajih (pelinu, rmanu, žajblju, angeliki, rumenem svišču, tavžentroži, islandskem lišaju, ingverju in drugih).

Zunaj je veliko regrata.
Ivan Merljak

Skupna značilnost vseh grenkih živil v vsakodnevni prehrani je, da grenčine v človeškem telesu spodbujajo izločanje prebavnih sokov želodca in trebušne slinavke. Posledično se poveča peristaltika v črevesju (ritmično gibanje črevesja), zato je prebava bolj učinkovita, saj se čas delovanja prebavnih sokov pri tem ne skrajša. Prebavila imajo zato dovolj časa za temeljito predelavo zaužite hrane.

Grenčine pomagajo lenemu črevesju, odpravljajo zaprtost in posledice, ki so vidne tudi na koži. Poleg tega povečujejo izločanje strupenih snovi iz jeter, pospešujejo izločanje žolča za lažje prebavljanje maščob in izločanje seča, s čimer čistijo ledvice, ter "odplavljajo" sečno kislino iz sklepov in tako preprečujejo putiko. Grenčine tudi čistijo kri, s čimer pomagajo srcu in krvnim žilam, zato jih uvrščamo med hrano za pomlajevanje. Začnejo učinkovati že po nekaj desetih minutah.

Pomlad je tu in z njo regrat

Katere grenčine vsebuje regrat? Najbolj značilne so taraksin, tarakserin, taraksacin, taraksacerin, levulin in v koreninah polisaharid inulin. Te skupaj z rudninami in minerali (kalij, natrij, kalcij, magnezij, železo, silicij, fosfor, mangan, baker) spodbujajo pravilno delovanje ledvic in jeter, pospešujejo presnovne procese, izločanje prebavnih sokov, izboljšajo prebavo pa tudi odvajanje vode in izločanje strupov iz telesa. Med fitosteroli so tarakserol, sitosterol, stigmasterol in kumesterol. Nekaj je tudi smol in kavčuka ter beljakovin, ki jih je v listih kar veliko - do 2,7 odstotka.

Juha z regratom in krompirjem
Ivan Merljak

Največ grenčin v koreninah

Polisaharid inulin, ki je v koreninah regrata in drugih radičih kot rezervna hrana namesto škroba, je nekakšen naraven inzulin, saj preprečuje dvig krvnega sladkorja, ker je koristno za vse, ne samo za sladkorne bolnike. Inulin hkrati izboljšuje absorbcijo kalcija in magnezija in je močna podpora vsem, ki imajo črevesne težave. Je namreč prebiotik; to je hrana za dobre, človeku prijazne probiotične bakterije. Inulina je v koreninah največ jeseni, celo do 40 odstotkov, spomladi pa veliko manj.

Regrat je tedaj, ko cveti, bogat tudi s karotenoidi, zlasti z betakarotenom kot predstopnjo vitamina A ter z vitamini skupine B (B1 in B2) in C ter z že omenjenimi minerali. V zelenih listih in cvetnih koških je razmeroma veliko karotenoidov iz vrst ksantofilov.

Poleg že omenjenega vpliva grenčin za zdravje ima regrat izreden vpliv na presnovo, tako učinkovito čisti kri in limfe. Pomaga lenemu črevesu, odpravlja zaprtost in posledice na koži, razne ekceme in lišaje, akutne otekline in čire. Ugotovili so celo, da neposredno preprečuje nastajanje čirov na želodcu.

Z vidika zdravja je regrat najbolj učinkovit, ko ga stisnemo v sok ali zmešamo v zeliščni napitek. Zdravilen učinek bo zelo velik, če bomo tak sok uživali tri do štiri tedne po dve do tri jedilne žlice na dan.

Artičoke
Ivan Merljak

Kardij in artičoka

Obe rastlini sta osata in za človeka pomembni zaradi svojih grenčin, najpomembnejša med njimi je cinarin. Pri kardiju so užitni dolgi, pecljati in stebelni zeleni podobni, vendar veliko čvrstejši listi. Pri artičokah uživamo odebeljene mesnate cvetne liste, ki so kot nekakšne luske, pri kardiju pa je užitno predvsem steblo, čeprav nekateri navajajo, da je mogoče uživati tudi mlade popke.

Artičoke imajo med vsemi rastlinami največ grenčine cinarin, ki močno spodbuja izločanje žolča in čisti jetra, znižuje slab holesterol in količino maščob (trigliceride) v krvi. Obenem spodbuja izločanje vode iz telesa.

Štruklji z regratom
Ivan Merljak
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Sposojene vsebine

Več vsebin iz spleta