Plodovi so jajčaste oblike in različnih barv. Pri nas raste veliko različnih sort. Drevo (grm) izvira iz Male Azije. Največ slive raste v severni Evropi. Od vseh sadnih dreves je v Sloveniji največ sliv.
Učinkovine: voda, suhe snovi, sladkor, celuloza, pektin, organske kisline, tanin, rudninske snovi, vitamina B in C, provitamin A, beljakovine, ogljikovi hidrati, saharoza, beta karoten, flavonoidi, baker in cink.
Uporabnost: čaj, sok, sirup, marmelada, džem, sušene slive, kompot, liker, žganje.
Čas nabiranja: julij, avgust, september.
Slive uživamo pri zaprtju, koristne so za otekla jetra, saj odvajajo vodo iz telesa. Znižujejo sečno kislino, uživamo jih pri revmatičnih boleznih, pri težavah s prebavo in napihnjenosti. Priporočajo jih pri kurjih očesih, vnetem grlu, paradentozi. Sliva je primerna za pomiritev živcev in blažitev črevesnih težav. Krepi dlesni. Znižuje visok krvni tlak in je dobra zaščita pred arteriosklerozo in infarktom. Pri zdravljenju uporabljamo presne ali posušene plodove brez koščic.
ČAJ
Potrebujemo suhe liste neškropljenih sliv. Čaj si pripravimo tako, da štiri do pet lističev prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo stati 10 minut in precedimo. Čaj pijemo neoslajen. Pomaga pri ustavljanju drisk, oteklih jetrih, paradentozi, znižuje visok krvni tlak. Če ga osladimo z medom, ga lahko pijemo za krepitev imunskega sistema. Čaj pijemo zjutraj in zvečer po eno skodelico.
PRI ČREVESNIH TEŽAVAH
Trikrat na dan jemo slive, ki jih spečemo v pečici. Pojesti moramo 5 sliv pred vsakim obrokom.
PRI OTEKLIH JETRIH
Suhe slive zvečer nekoliko narežemo in jih namočimo v hladni vodi. Zjutraj to vodo odlijemo in jo lahko uporabimo proti zaprtju. Slive nato prelijemo s svežo vodo in jih kuhamo tako dolgo, da voda zavre, potem vodo še dvakrat zamenjamo in kuhamo, dokler ne zavre. Tako kuhane slive jemo trikrat na dan (po pet sliv pred jedjo). Slive moramo uživati 21 dni.
SLIVOVA SLADICA
Potrebujemo 1 kg sliv, 2 manjši limoni, 3 klinčke, 5 dl jabolčnega soka, 80 dag sladkorja, sladko smetano. Plodove operemo, jih narežemo, dodamo klinčke, prilijemo jabolčni sok in jih skuhamo do mehkega. Kuhano kašo pretlačimo skozi laneno krpo. Dodamo sladkor in še enkrat prekuhamo. Dobljeno maso damo v steklene posodice in pustimo, da se ohladi. Na vrh damo še stepeno smetano.
KAŠA
10 dag suhih sliv namakamo v topli vodi, dokler sadeži ne postanejo mehki. Nato jih brez vode zmeljemo s paličnim mešalnikom. Vodo, v kateri smo namakali slive, dodamo zmletim slivam in preverimo, ali je kaša dovolj redka za dojenčka. Če ni, dodajte še malo tople vode.
NARAVNO ODVAJALO
Potrebujemo 10 suhih sliv, sok 1 limone, 1 dl vode. Slivam odstranimo koščice, nato jih stresemo v kuhinjski mešalnik, dodamo limonin sok in vodo. Mešamo tako dolgo, da dobimo gosto zmes. Shranimo jo v hladilniku, v dobro zaprtem kozarčku. Zaužijemo 3 čajne žličke slivove zmesi pred zajtrkom, 3 čajne žličke dopoldne in 2 čajni žlički popoldne. Pri zgolj občasnih težavah s prebavo ali če želimo pripravek uživati preventivno, zadostujeta približno 2 jedilni žlici na dan.
SLIVOV SLADOLED
Pol kilogramu olupljenih in zmletih sliv, ki smo jim odstranili koščice, dodamo dva lončka navadnega jogurta in dobro premešamo. Mešanico razporedimo v modelčke za sladoled in jih damo v zamrzovalnik. Počakamo nekaj ur, da mešanica zmrzne.
SLIVOVA MARMELADA
Potrebujemo 2 kg sliv ali češpelj, 80 dag želirnega sladkorja. Zelo zrele slive razkoščičimo, zmeljemo (najboljše kar z rokami) in zmešamo z želirnim sladkorjem. Mešanico med mešanjem segrevamo do vretja, nato mešamo še približno od 6 do 10 minut. Medtem segrejemo kozarce za vlaganje poljubne velikosti in vanje prelijemo dobljeno marmelado. Kozarce dobro zapremo in jih počasi ohlajamo, najbolje, da jih pokrijemo z debelo odejo ali čim podobnim, da se ne bodo prehitro ohladili.
DŽEM
Potrebujemo 1,5 kg sliv, 1 kg sladkorja. Oprane slive odcedimo, odstranimo jim koščice in jih z rokami pretlačimo. V posodo damo ½ litra vode ter med mešanjem in segrevanjem dodajamo sladkor. Ko se gosta sladkorna raztopina med vrenjem zbistri, poberemo peno. Slivovo kašo mešamo z leseno kuhalnico 30 minut. Vročo maso damo v kozarce in takoj zapremo.
SLIVOV ŽELE
Potrebujemo 1 kg sliv, ½ kg sladkorja z zgoščevalcem. Slive operemo, pustimo, da se odcedijo, nato pretlačimo. Stisnemo, da dobimo iz njih sok. Soku dodamo sladkor z zgoščevalcem in 20 minut kuhamo. Še toplo damo v kozarce in jih zapremo.
SLIVOV KOMPOT
Slive dobro operemo, razkoščičimo (če so slive majhne, lahko koščice tudi ostanejo), damo v kozarce. V drugi posodi zavremo 4 žlice sladkorja v vodi. S to sladkano vodo prelijemo slive v kozarcih, dobro zapremo. Kozarce damo v pečico, kjer ji pasteriziramo pri 100 stopinjah 25 do 30 minut. Kozarce pustimo v pečici, dokler se kompot popolnoma ne ohladi. Preverimo, ali so vsi kozarci dobro prijeli. Nalepimo nalepke in jih spravimo v shrambo do uporabe.
SLIVOV ŽELE
Potrebujemo 1 kg sliv, ½ kg sladkorja z zgoščevalcem. Slive operemo, pustimo, da se odcedijo, nato pretlačimo. Stisnemo, da dobimo iz njih sok. Soku dodamo sladkor z zgoščevalcem in 20 minut kuhamo. Še toplo damo v kozarce in jih zapremo.