Ni čisto takšen čarobni napitek, ki je dal Asterixu nepremagljivost, vseeno pa mnogi starejši in (naj)mlajši prisegajo na red bull, energijski napitek. Tega je po navdihu pijač z Daljnega vzhoda v Evropo prinesel Dietrich Mateschitz. Na Tajskem, od koder izvira, se imenuje krating daeng, kar prevedeno pomeni rdeči bik, gre pa za sladko, negazirano energijsko pijačo, ki jo je razvil Chaleo Yoovidhya.
Avstrijec Mateschitz je, ko je bil leta 1982 še zastopnik za nemško zobno pasto Blendax, ugotovil, da je pijača Krating Daeng ozdravila njegov jet-lag, in tako je leta 1984 sklenil partnerstvo s Chaleom.
Najprej v Avstriji, in to 1. aprila
Chaleo Yoovidhya, poslovnež in investitor, naj bi se bil rodil leta 1923 v osrednji Tajski, njegov oče naj bi bil kitajski imigrant iz Hainana. Chaleova družina se je v njegovi mladosti preživljala z rejo rac in prodajo sadja. Ko se je mladostnik preselil v Bangkok, je prodajal antibiotike in v zgodnjih šestdesetih letih ustanovil farmacevtsko podjetje TC Pharmaceuticals. Svojo pijačo, ki dvigne energijo, je prvič predstavil leta 1976, za logotip pa izbral dva mogočna rdeča bika, ki napadata drug drugega. Šlo naj bi za pasmo gaur, indijskega bizona, govedo, ki izvira iz jugovzhodne Azije in ga Tajci imenujejo krathing. Ko je Yoovidhya 17. marca 2012 umrl, je bil tretji najbogatejši Tajec, njegovo premoženje pa je bilo ocenjeno na pet milijard ameriških dolarjev.
Doslej smo popili 75 milijard pločevink
Po drugi strani se je red bull po Evropi zelo hitro širil, še posebej v zgodnjih devetdesetih letih prejšnjega stoletja. Danes velja za najpogosteje konzumirano energijsko pijačo na svetu, kupiti ga je mogoče v 171 državah sveta. Po virih na internetu je družba leta 2012 prodala 5,2 milijarde pločevink, leta 2016 več kot šest milijard, v letu 2018 pa že 6,8 milijarde pločevink. Doslej je bilo zaužitih več kot 75 milijard pločevink napitka Red Bull, so izračunali pri podjetju, ki je tudi velik delodajalec. Ob koncu leta 2018 je podjetje zaposlovalo 12.239 ljudi po vsem svetu. Družba poudarja, da so se zavestno odločili uporabiti aluminijaste pločevinke, saj jih je mogoče 100-odstotno reciklirati. Proizvajajo in polnijo jih na isti lokaciji, s čimer odpade dodaten prevoz. Do ciljnih destinacij potujejo predvsem z vlaki in ladjami, tovornjake uporabljajo le, kadar je to nujno potrebno, so še zapisali. Kofein pomaga izboljšati koncentracijo in povečuje budnost, prisoten pa je v več kot 60 rastlinah in ga vsebujejo mnoge vrste hrane, tudi kava, čaj ali temna čokolada. Njegove stimulativne učinke na človeško telo so poznale že starodavne civilizacije. Aminokislino tavrin, ki jo vsebuje večina energijskih pijač, najdemo v človeškem telesu v visokih koncentracijah v mišicah, možganih, srcu in krvi. Kot navaja Red Bull, ima oseba, ki tehta 70 kilogramov, približno 70 gramov tavrina, razporejen je po vsem telesu.
Huda kombinacija
Nataša Vidnar, vodja Centra za krepitev zdravja, opozarja, da energijske pijače zaradi sladkorja in drugih dodanih snovi niso zdrave. Priporoča, da pred uživanjem preberemo deklaracijo in se prepričamo o vsebnosti sladkorja, ki ima velik učinek predvsem na mlad človeški organizem. Pri Centru za krepitev zdravja namreč ugotavljajo, da so prav mladi najbolj številni konzumenti tovrstnih napitkov, pogosto se z njimi srečajo že v prvi triadi osnovne šole, katastrofo za zdravje otrok pa lahko predstavlja tudi kofein. "Bolje bi bilo spiti kavo," pove Vidnarjeva, saj je v 250 mililitrih energijske pijače lahko kar 80 miligramov kofeina. Težavo vidi v tem, da praviloma 250 mililitrsko pločevinko spijemo zelo hitro, kar še hitreje poveča učinek, predvsem sladkorja, ki pa enako hitro tudi popusti. Tako lahko že približno eno uro po zaužitju občutimo padec sladkorja in popuščanje poživljajočih učinkov, nakar postanemo utrujeni in nemalokrat poiščemo novo dozo energije. To pa lahko pri voznikih, ki prav tako radi, ko nastopi utrujenost, posegajo po energijskih pijačah, povzroči obratni učinek. "Red bull deluje zelo hitro, hitro pa koncentracija tudi popusti. Zato hitro kupimo na naslednjem bencinskem servisu še enega, to pa je že huda doza. Ne trije, že dva sta absolutno preveč," svari Vidnarjeva, ki kot najslabšo označi kombinacijo kofeina, sladkorja in poživila tavrin, za alternativo pa priporoča sprehod na zraku in nastavljanje sončnim žarkom.
Po biku ali po volu?
Tavrin je dobil ime po latinski besedi taurus, ki pomeni bik ali vol, prva pa sta ga iz volovskega žolča leta 1827 izolirala nemška znanstvenika Friederich Tiedemann in Leopold Gmelin. Kljub temu da je prisoten v številnih energijskih napitkih, ni znanstveno dokazano, da resnično daje energijo. Študija Evropske agencije za varnost hrane iz leta 2003 ni našla škodljivih učinkov za do 1000 miligramov tavrina na kilogram telesne teže na dan, vendar učinkov tavrina ni preverjala v kombinaciji z drugimi sestavinami v energijskih pijačah. Tudi pregled, objavljen leta 2008, ni našel nobenega dokumentiranega poročila o negativnih niti pozitivnih učinkih na zdravje (povezanih s količino tavrina v energijski pijači).
Sladkor v energijski pijači Red Bull pridobivajo iz sladkorne pese, ena pločevinka vsebuje 27,5 grama sladkorja. Po mnenju zdravstvene stroke lahko oseba dnevno zaužije do 50 gramov sladkorja. Red bull proizvajajo v Alpah na meji med Avstrijo in Švico. Ena izmed njegovih ključnih sestavin je tudi sveža alpska voda, ki prihaja iz izvirov v bližini proizvodnih enot.
Zgodovinski dosežki podjetja
Leta 1989 je voznik formule 1 Gerhard Berger postal prvi motošportnik, ki ga je sponzoriral Red Bull. Zmagal je na prvi veliki nagradi v Mehiki leta 1986 in na zadnji veliki nagradi v Nemčiji leta 1997. Prva Red Bullova risanka se je imenovala Leonardo, nastala je leta 1992 v agenciji Kastner & Partners in je pomenila začetek strategije danes dobro znanih risank. Istega leta je družba organizirala tudi prvi Red Bull Flugtag, ki je izzival ekipe, da zgradijo doma narejene letalne naprave na človeški pogon in jih pilotirajo po šest metrov dolgi ploščadi, cilj pa je bil čim daljši let. Leta 1995 je Red Bull vstopil v formulo 1 z moštvom Sauber, leta 1999 pa so ustanovili skupino Flying Bulls (Leteči biki), ki se nahaja v Hangarju-7 v Salzburgu, zgodovinska letala in helikopterji pa so večkrat trenirali tudi na mariborskem letališču. Na Bližnjem vzhodu so red bull pričeli prodajati leta 2000, družba je podpirala vse več ekstremnih športov in edinstvenih podvigov, leta 2003 pa je nastal tudi Air Race, tekmovanje v akrobatskem letenju med piloni. Novembra 2004 je Red Bull kupil moštvo Jaguar Racing in naslednje leto najel Davida Coultharda, da vodi moštvo na pravo pot, prvič pa so z obema bolidoma na pogon Cosworth nastopili na VN Avstralije in osvojili prve točke. Leta 2007 je nastala nova družba - glasbeno podjetje Red Bull Records. Med drugim so sponzorirali skok Felixa Baumgartnerja z višine 36.576 metrov in globalno gibanje za podporo fundaciji Wings for Life, poleti 2016 pa lansirali platformo za reševanje problemov Red Bull Mind Gamers.