Pred dnevi je javnost presunila zgodba iz Nizozemske. Na vzhodu države so namreč odkrili družino, ki je devet let živela zaprta v kleti na kmetiji v popolni osami. Poleg 67-letnega očeta je v kleti živelo še pet bratov in sester, starih od 18 do 25 let. Družino so odkrili, ko je eden izmed otrok, domnevno najstarejši, pobegnil. Prišel je v gostinski lokal v bližnjem Ruinerwoldu. Lastnik lokala je poklical policijo, potem ko je v bar vstopil moški z zmedenim pogledom, neurejenimi dolgimi lasmi in umazano brado, na sebi je imel stara oblačila, naročil in spil pa je pet piv. "Povedal je, od kod prihaja, da je pobegnil in da nujno potrebuje pomoč," je medijem razlagal gostilničar.
Ruinerwold je kraj z manj kot 3000 prebivalci, kmetija leži zunaj kraja, dostopna pa je prek mostu čez kanal. Skrita je za vrsto dreves. Sosed je nizozemskim medijem dejal, da je na kmetiji videl le enega človeka brez otrok, je pa opazil nekaj gosi in psa. Tamkajšnji poštar je v pogovoru z novinarji povedal, da ni na kmetijo nikoli dostavil pošte. "Ko zdaj razmišljam o tem, je precej nenavadno," je dejal.
Policija je po prijavi odšla na kmetijo, v dnevni sobi so za omaro odkrili skrito stopnišče, ki je vodilo v klet, kjer so bili drugi člani družine. Župan Ruinerwolda Roger de Grootje povedal, da je družina na tej kmetiji živela devet let. Prebivali so v kleti, v prostorih, ki jih je označil za "improvizirane sobe". Pristavil je, da je mama bratov in sester umrla pred nekaj leti. "Še nikoli nisem videl česa takega," je dodal župan.
Po odkritju so policisti najprej aretirali 58-letnega moškega iz Avstrije, ki je najel posest. Kmalu pa so aretirali še 67-letnega očeta, ki ga sumijo odvzemanja svobode in škodovanja zdravju drugih ter pranja denarja. Policisti sumijo, da so otroci namreč v kleti bivali prisilno. Tam naj bi čakali na konec sveta. Oče naj bi bil namreč nekoč član Cerkve zedinjenja. To je leta 1954 ustanovil južnokorejski pastor Sun Mjung Mun, samooklicani prerok, ki je verjel, da ga je izbral sam Jezus, ki od njega želi, da na svet prinese mir. Cerkev ima po vsem svetu več milijonov sledilcev, mnogi pa njihove člane imenujejo munije. Gibanje je poznano predvsem po množičnih porokah, ki so včasih vključevale več kot 2500 ljudi - vodil jih je Mun osebno, vse do njegove smrti leta 2012. Kritiki so posvarili, da gre za nevaren kult, ki ima močne poslovne interese, še posebej v ZDA. Leta 1982 so Muna zaprli zaradi utaje davkov, odslužil pa je 13 mesecev zaporne kazni od 18 mesecev - predčasno so ga izpustili zaradi vzornega vedenja.
V Cerkvi zedinjenja so potrdili, da je bil oče družine njihov član v 80. letih preteklega stoletja, nato pa se je odselil v Nemčijo, kjer so izgubili sled za njim. Po nekaterih informacijah naj bi bil tudi prijeti Avstrijec član te sekte, a za zdaj v Cerkvi zedinjena tega niso potrdili.
Med 900 žrtvami 270 otrok
Kult je beseda, s katero opisujemo verska gibanja. Ljudje v kultih verjamejo in prakticirajo nenormalne in pogosto bizarne stvari. Skozi zgodovino se je pokazalo, da so bili določeni kulti odgovorni za umore, samomore in mučenja. Člani takšnega gibanja so pogosto popolnoma predani svojemu voditelju. Za svoja prepričanja so pripravljeni žrtvovati tudi svoje življenje.
Med 913 in 918 se giblje število žrtev najbolj številčnega skupinskega samomora, ki se je zgodil 18. novembra leta 1978 v Jonestownu v Gvajani. Šlo je za člane sekte Ljudski tempelj, ki ga je vodil Američan Jim Jones. Ta je, ker se ni strinjal z metodistično cerkvijo, leta 1950 ustanovil svojo lastno cerkev. Začel se je predstavljati kot naslednik boga na Zemlji, ko je zavrnil Biblijo in vsem na očeh prikazoval svojo moč čudežnih ozdravljenj. Število njegovih privržencev je iz leta v leto raslo. Leta 1977 je napovedal konec sveta in je s 1200 najbolj gorečimi verniki odpeljal v pragozd južnoameriške Gvajane. Za milijon dolarjev je kupil zemljišče, ki so ga njegovi verniki uredili v mestece Jonestown. Nekateri, redki sicer, so od tam pobegnili, njihova pričevanja o življenju v Jonestownu pa so bila grozljiva.
Boterorizem, strupeni plin in vesolje
V začetku 80-ih let prejšnjega stoletja se je v ZDA priselil netradicionalni indijski guru Bhagwan Shree Rajneesh. Ta je z obema rokama sprejemal vse, kar mu je bilo nudeno: posedoval je tako 93 rolls-royceev, zagovarjal pa je odprto spolnost. Toda njegove ideje v Indiji niso naletele na plodna tla, zato se je odpravil v Ameriko. V državi Oregon je kupil veliko zemljišče in tam zgradil lastno mesto z imenom Rajneeshpuram. Mesto je štelo več kot 2500 prebivalcev, njegovi stanovalci pa so bili odgovorni za prvi bioteroristični napad v ZDA leta 1984, kjer je zaradi zastrupitve s hrano imelo težave več kot 750 ljudi, a k sreči nihče ni umrl. Namen tega je bil, da bi zmanjšali število volivcev v okrožju Waco, da bi tako bil izglasovan njihov predstavnik. Rajneesha so potem deportirali iz ZDA, umrl je leta 1990, a njegova sekta živi naprej.
Leta 1987 je Japonec Asahara Shoko odprl šolo joge, a kmalu nato je spoznal dalajlamo in pričel svoje učence učiti o kombinaciji budizma, hinduizma in krščanstva. Število njegovih sledilcev je kmalu preseglo 50 tisoč, Ashara pa se je določil, da se spopade z vlado. V podzemno železnico v Tokiu so njegovi privrženci leta 1995 spustili strupeni plin sarin, zaradi česar je umrlo dvanajst ljudi, več kot pet tisoč pa jih je zaradi zastrupitve končalo v bolnišnici. Oblasti so odgovorne za napad prijele, sekta pa je razpadla.