Pretok in zaprtje
Odločilno je gibanje oziroma pomanjkanje gibanja. Govorimo o gibanju telesa. To je eden najboljših načinov, da uravnotežimo oba pola živčnega sistema. Simpatični je sistem boj ali beg, parasimpatični pa počitek in prebava. Če je prvega preveč, so mišične stene prebavil kot v primežu. Ko se to zgodi, je počasno in redno ritmično porivanje vsebine skozi prebavila, imenovano peristaltika, ustavljeno ali upočasnjeno.
Počasno ritmično gibanje, kot je hoja, je najboljše. Znižuje raven stresnih hormonov, pomaga gibanju črevesa skozi gravitacijo in uravnoteži simpatično in parasimpatično aktivnost živčnega sistema. Poskrbite, da se redno gibate, od 5 tisoč do 10 tisoč korakov je dober dnevni cilj.
Tekočina in zaprtje
Tako kot potrebujemo vodo, da splaknemo straniščno školjko ali odstranimo umazanijo iz umivalnika, je voda potrebna tudi za gibanje vsebine skozi prebavila. Če smo dehidrirani, ne bomo mogli na stranišče brez težav. Poskrbeti morate, da zaužijete dosti tekočine, običajno priporočilo je približno dva litra čiste vode na dan.
Vlaknine in zaprtje
Vlaknine so gorivo za bakterije v človeškem črevesju. Te bakterije izločajo spojine, ki lahko sekrecijo sluzi iz črevesa ovirajo (slabe bakterije) ali jo povečajo (dobre bakterije). Vlaknine pa potrebujejo vodo, kajti brez nje bodo še okrepile zaprtje! To je lahko koristno na primer ob driski, a ne, če vas muči zaprtje. Če ob zaprtju uživate vlaknine, morate popiti dosti vode.
Maščoba in zaprtje
Ko jemo maščobe, telo sprosti žolč, ki je emulgator. Spolzka narava maščobe in žolčne kisline pomaga pri premikanju vsebine po prebavnem traktu in preprečuje zaprtje. Za začetek lahko pojeste na primer en avokado na dan. To vam bo dalo mnogo maščob in vlaknin, poleg tega je okusno in zdravo.
Flora in zaprtje
Bakterije v prebavnem traktu proizvajajo vitamine in minerale, uravnotežijo imunski sistem, regulirajo prebavne sekrecije in še dosti drugega. Poskrbeti je treba za raznolikost bakterij v prebavilih. Če ste v preteklosti jemali dosti antibiotikov in ali živite standardno zahodnjaško življenje s picami in drugo hitro pripravljeno hrano, alkoholnimi in gaziranimi pijačami, imate skoraj zagotovo zanič mikrobiom. Vsakodnevno zaužijte probiotik dobre kvalitete. Izberite takega z raznoliko in pravilno vsebnostjo bakterij v ustreznih razmerjih.
Ena izmed najbolj raziskovanih koristi probiotikov je manj simptomov prebavnih motenj, kot so sindrom razdražljivega črevesja, ulcerozni kolitis, napihnjenost in zaprtje. Probiotiki so potrebni tudi ob jemanju antibiotikov, saj ti delujejo tako, da uničijo vse bakterije v telesu, vključno z zdravimi črevesnimi mikroorganizmi. Pri izbiri probiotika za zmanjšanje prebavnih težav so se v raziskavah za najbolj učinkovite izkazali sevi bakterij bifidobacterium, saccharomyces boulardii in lactobacillus.
Za zdravo prebavo:
- Gibanje vodi do premika črevesja. Hodite več.
- Popijte vsaj dva litra čiste vode dnevno.
- Jejte več vlaknin, a le skupaj z dosti tekočine.
- Jejte maščobo. En avokado na dan odpravi potrebo po odvajalih.
- Vsakodnevno zaužijte dober probiotik.
- Kava in prebavni encimi, vsebujoči HCL, bodo pomagali.
- Če je potrebno, zaužijte magnezij in vitamin C, a ne postanite odvisni od tradicionalnih odvajal.
Ogenj in zaprtje
Medtem ko jemo, poteka koordinirana akcija prebavne funkcije od ust vse pot do anusa. Slina, ki jo požiramo pri žvečenju, ima vlogo pri proizvodnji prebavnih sekrecij v želodcu, kot sta klorovodikova kislina in pepsin. Te ustvarjajo pravilno raven PH, in ko pride vsebina želodca do zgornjega malega črevesja, to signalizira drugim encimom, da so izločeni iz trebušne slinavke. Tistim, na katere dobro učinkuje pitje kave, to zagotavljajo grenčice v kavi, ker stimulirajo peristaltiko. To je druga vrsta učinka ognja. To so zelo koordinirani procesi in vse, kar gre pri tem narobe, povzroča težave pri prebavi in kvari kolonije bakterij, prebavne sekrecije, imunsko ravnotežje in peristaltiko. Izberite kvaliteten prebavni encim pri vsakem obroku, najboljše takega, ki vsebuje klorovodikovo kislino.
Grenčice v kavi stimulirajo peristaltiko
Drugi pristopi
Ob upoštevanju teh šestih napotkov bo odpravljeno zaprtje pri do 80 odstotkih ljudi. Če niti to ne bo učinkovalo, obstajajo tudi drugi naravni pristopi. Eden glavnih vključuje magnezij in vitamin C v naraščajočih dozah, dokler se delovanje črevesja ne sproži. Včasih je treba uporabiti tudi odvajala, a morate paziti, da ne postanejo stalna opora. Uporabite jih le v izrednih in redkih primerih.