Clint Eastwood, ameriški prototip moškosti, jih ima 90

Saša Britovšek Saša Britovšek
06.06.2020 04:45

V času počitnic med snemanjem kavbojske serije Rawhide leta 1964 je Eastwood privolil v sodelovanje s takrat še precej neznanim italijanskim režiserjem Sergiem Leonejem. Ni skrival, da je v sodelovanje v veliki meri privolil zato, ker se je snemanje filma Za prgišče dolarjev odvijalo v Španiji, on pa še nikoli ni bil v Evropi. Ponudili so mu tudi enkratno pogodbo, saj je v enajstih delovnih dneh zaslužil 15 tisoč dolarjev in dobil mercedesa. Postal je Mož brez imena in kot tak vztrajal še v dveh filmih: Za dolar več in Dober, grd, hudoben.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
EPA

Močna čeljust, mrk pogled izpod čela, veliko mišic in sto dvaindevetdeset centimetrov. Mačo videz visokega, hladnega, malce surovega, a še vedno zapeljivega obraza je ob prelomu prejšnjega tisočletja poosebljal popolnega Američana. Na takšni mačistični podobi je svojo kariero gradil ameriški ljubljenec Clint Eastwood. Pravi kavboj, junak Divjega zahoda. To je bilo tisto, kar mu je odprlo vrata filmske industrije in mu zagotovilo prvo srečanje z igro. Ne izstopajoč talent, pač pa pojava. Kot nalašč za špageti vesterne Sergia Leoneja v 60. letih prejšnjega stoletja.
Pred dnevi je Clint Eastwood praznoval devetdeseti rojstni dan. Pred nekaj meseci pa je ves svoj čas in energijo posvetil režiji pretresljive kriminalke Richard Jewell, le leto pred tem je ob režiji filma Tihotapec prevzel tudi glavno vlogo. Ni lahko razumeti, da starec, ki mu brez težav rečemo živa legenda, premore tolikšno moč in delovno vnemo. "Ne brigam se za leta", pravi, ko mediji izkoristijo priložnost za intervju in novinarji ne morejo mimo vprašanja o njegovi visoki starosti. S svojim umirjenim glasom in ledenimi očmi se le nasmehne, češ, z mojimi leti se ukvarjate vsi drugi razen mene. Prav tak pogled je pred kratkim, ob premieri filma Richard Jewell, posvetil tudi Ellen DeGeneres, ko ga je v svoji oddaji opomnila na devet desetletij, ki jih je že preživel. "Veš, včasih se le spomnim nase, kako sem kot otrok preživljal čas s svojim devetdesetletnim dedkom in ob tem razmišljal: kdo, hudiča, bi želel živeti tako dolgo?" Ne, on očitno ne mara rojstnih dni, kot jezni volk se bori z leti, a se zabavam v svojo čast nekako ne more izogniti. Da tudi letos ne gre brez družinskega slavja, je medijem zaupal devetdesetletnikov sin Scott Eastwood. Nekaj v krogu najbližjih, nekaj mirnega, je povedal. "Običajno nas oče povabi na kosilo, poudari, da to ni praznovanje rojstnega dne, a mi vseeno v hišo pretihotapimo torto. Ko jo zagleda, ni najbolj zadovoljen, a na to se ne oziramo."

Magnet za ženske in oče osmih otrok

Štiriintridesetletni Scott, prav tako filmski igralec, je eden od osmih Eastwoodovih otrok in eden od dveh (tukaj je še sestra Kathryn Eastwood), ki jih je imel v razmerju ali bolje v razvpiti aferi z nekdanjo stevardeso Jackelyn Reeves. To je bilo kmalu za tem, ko je začel razmerje s soigralko Sandro Locke, zaradi katere je zapustil ženo Maggie Johnson, s katero ima prav tako dva otroka, Kyla in Alison.

Profimedia

Reševalec iz vode postane igralec

Clinton Eastwood mlajši se je rodil 31. maja 1930 v San Franciscu. Njegova družina se je nekaj let kasneje ustalila v manjšem kalifornijskem mestu Piedmont, kjer se je kot deček šolal v tehniških strokah. Brez ambicij ali velikih sanj (kdo bi rekel?!) menda nikoli ni razmišljal, da bi kdaj zajadral v vode zabavne industrije, kaj šele igralstva. Kot mladenič je opravljal raznovrstna dela, tudi precej nenavadna, tako je žel s kombajnom, polnil peč v jeklarni, bil voznik tovornjaka, delal na bencinski črpalki, na golf igrišču ... Dokler ni bil vpoklican v ameriško vojsko, kjer je delal kot inštruktor plavanja in reševalec iz vode v vojaškem učnem centru Fort Ord. Nekaj let zatem pa mu je videz, ki si ga je izklesal tudi s predhodnimi deli, odprl vrata v svet zabavne industrije. Visok in čeden je vzbudil zanimanje ali, bolje rečeno, padel v oči kamermanu pri Universal Studios in ta ga je samo zaradi videza povabil na razgovor k režiserju Arthurju Lubinu. "Samo zato, ker sem bil videti kot kavboj, sem se jim zdel zanimiv. Takoj so ugotovili, da o igranju nimam pojma, in so mi plačali igralsko šolo," se še danes nasmehne in zmaje z glavo. Kmalu je dobil nekaj manjših filmskih vlog, leta 1958 pa se je priključil ekipi priljubljene vestern televizijske serije Rawhide, v kateri je v vlogi mladega vročekrvnega kavboja sodeloval osem sezon. Čeprav mu lik, ki ga je igral, ni nikoli prirasel k srcu, pa se mu je plača s prvotnih 100 dolarjev na teden počasi dvigala in je v zadnji sezoni na posneto epizodo, kar je običajno trajalo kak teden dni, zrasla na tisoč dolarjev. Lahko bi rekli, da je od tam naprej z obilico zaslug režiserja Sergia Leoneja in kasneje Umazanega Harryja vse ostalo le še zgodovina. Danes je režiser, scenarist, producent in igralec Clint Eastwood vreden okoli 375 milijonov dolarjev.

Z igralci dela kot s konji

V filmu Čudež na reku Hudson, zgodbi o ameriškem pilotu, ki je po okvari motorjev leta 2009 zaslovel s herojskim pristankom na reki Hudson sredi New Yorka, je glavno vlogo zaupal Tomu Hanksu, ki rad pripoveduje o svoji izkušnji dela z Eastwoodom. "Je najbolj umirjen človek, kar jih poznam. Ne zmoreš ga dolgo gledati v oči, ker se začneš bati, da se mu bo začelo mrščiti čelo, tako kot kateremu od njegovih nevarnih likov. Ste slišali tisto, da Eastwood kot režiser svoje igralce obravnava kot konje? No, to bi lahko kdo hitro narobe razumel, a tukaj gre za res pozitivno stvar. Pri večini filmskih projektov je vzdušje napeto, stresno, glasno, veliko se vpije 'Akcijaaa!'. Pri Clintu pa je en sam mir. Njegova akcija sta počasen zamah z roko in miren 'začnimo'. Kar pomeni, da kamera teče in da delamo. To mu je menda ostalo s snemanja serije Rawhide, ko je, čeprav igralec začetnik, opozoril režiserja, naj ne vpije tako na glas, saj straši konje, na katerih sedijo igralci," je Hanks opisoval kolega v televizijskem šovu Jimmy Kimmel Live. In ta njegov šarm in spokojnost sta vedno ustvarjala ozračje, v katerem se ljudje dobro počutijo. Ne le ženske, ki so se v njegovem življenju nizale ena za drugo, s skoraj vsakim novim filmskim projektom, s tem je na svojo stran pridobil tudi izjemne sodelavce, s katerimi je ustvarjal briljantne projekte.

EPA

Libertarijanec in tudi župan

"Clint, javno podpiraš republikance, a ob tem praviš, da si libertarijanec. Kaj je sploh to?" je malo za šalo, malo zares svojega gosta in soseda v oddaji izzvala Ellen. Igralec, ki je bil med letoma 1986 in 1988 tudi župan malega kalifornijskega mesta Carmel, ji je pojasnil, da preprosto podpira vrednote, ki so jih nekoč davno zastopali republikanci, ko so želeli Ameriki pomagati na zeleno vejo. "Na kratko, s tem zastopam idejo, da kot človek pustiš druge pri miru in da se vlada naj ne vpleta v zasebna življenja državljanov. To je tudi razlog, da sem pri 21 letih nekoč postal republikanec."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta