Skupna evropska valuta evro, ki je z novim letom dopolnila 20 let, je za dolarjem druga najpomembnejša valuta na svetu. V 19 državah, med katerimi je od leta 2007 tudi Slovenija, uporablja evro 340 milijonov ljudi. Leta 1999 je za enajst od petnajstih članic EU najprej postal zakonito plačilno sredstvo, kot gotovina je v obtoku od leta 2002.
Kmalu po uvedbi je evro za navadne državljane postal "teuro", saj se je zanje vse podražilo. Zlasti trgovci so cene ob pretvorbi iz nacionalnih valut v evre dosledno zaokrožali navzgor. Tako je bilo leta 2007 tudi v Sloveniji. Evropska komisija je novembra lani na podlagi raziskave Eurobarometer sporočila, da je podpora evru že drugo leto zapored v državah, ki ga imajo, na rekordno visoki ravni. Da je njegova uporaba dobra za njihovo državo, po teh podatkih meni 64 odstotkov državljanov vseh držav z evrom. V Sloveniji tako meni 72 odstotkov vprašanih.
Ob visoki podpori mnogi državljani držav z evrom cene ob večjih nakupih še vedno preračunavajo v svoje nekdanje nacionalne valute in imajo doma večje zneske svojih nekdanjih nacionalnih valut, ugotavljajo centralne banke. Po podatkih Banke Slovenije je bilo konec novembra lani v Sloveniji še vedno v obtoku za nekaj več kot 62 milijonov kosov bankovcev in bonov v vrednosti 7,7 milijarde tolarjev. Ta denar je v evrih vreden 32 milijonov. Na blagajno Banke Slovenije v Ljubljani prinesejo zamenjat tolarje v evre povprečno trije ljudje na teden. To so večinoma manjši zneski.
Stališče, da si mora vsaka država pomagati sama, je tudi glavni razlog, da projekt evra še vedno ni dokončan in še dolgo ne bo