Po dokončnem umiku Levice je koalicijski peterček postal dokončno manjšinski. Koliko življenjske dobe ima pred sabo manjšinska vlada petih strank?
"Dejstvo je, da je bila vlada že od začetka manjšinska. Ko se je koalicija sestavljala, smo kot stranka tudi na glas povedali, da si želimo trdno in močno vlado, kar pomeni, da bi morali biti Levica ali pa Nova Slovenija del vlade. Bolj bi se morali potruditi, da bi se z eno od teh strank dogovorili za tako sodelovanje. Predvsem predsednik vlade je bil tisti, ki bi lahko postavil pogoj, da bo predsednik vlade, če bo imel trdno vlado. Odločil se je, kot se je. V tem prvem letu vlade je bilo zato precej preigravanja, ne nazadnje je bil sporazum o sodelovanju z Levico podpisan šele marca letos. Zato menim, da odhod Levice v opozicijo za operativno delo vlade ne bo pomenil veliko. Resda njen odhod vpliva na razmerje moči v državnem zboru, a tudi Levica se mora zavedati, kaj sledi, če bo s svojimi potezami zrušila edino možno levosredinsko vlado."
Do Levice ste bili vedno precej kritični. Dejali ste, da ta stranka nikoli ni bila hudo konstruktivna. Javno mnenje po drugi strani nagrajuje njeno držo. Zakaj?
"Vsakič znova povem, da na javnomnenjske ankete ne dam prav veliko. Tudi na te zadnje ne. Če pa ljudje nagrajujejo to, da nekdo vedno samo zahteva od drugih, naj določene stvari naredijo, bomo po naslednjih volitvah vsi v opoziciji. Ne vem pa, kdo bo potem delal."
Lahko Janez Janša leta 2019 reši Slovenijo? Kako močno lepilo aktualne koalicije je anti Janša? Bi ga sprejeli za predsednika vlade?
"SAB v to vlado ni šel samo ali predvsem zato, da Janez Janša ne bi sestavil vlade. V to vlado smo šli zato, ker smo v koalicijsko pogodbo, ki smo jo podpisali, zapisali bistvene programske vsebine naše stranke. V tem trenutku se v SAB ne ukvarjamo z novo vlado ali predčasnimi volitvami, ampak v resorjih, za katere smo zadolženi, delamo s polno paro. Po moji oceni se je ta koalicija bistveno preveč ukvarjala sama s sabo ali z Levico in bistveno manj s stvarmi, ki bi jih bilo treba narediti. Želim si več vsebinskega dela, veliko preveč je bilo preigravanja in kazanja mišic."
Je torej neprestano omenjanje lepila anti Janša precenjeno?
"Celo lansko poletje smo se ukvarjali z vsebino. Enkrat sem se na pogovore o sestavi koalicije pripeljala celo z dopusta v Dalmaciji, samo zato, da smo dorekli vsebino koalicijske pogodbe. Kot koalicija se resnično nismo pogovarjali o tem, da moramo vlado sestaviti, da je ne bi Janez Janša."
Alenka Bratušek (letnik 1970) je diplomirala na Fakulteti za naravoslovje in tehnologijo v Ljubljani, naslov njene diplomske naloge je Vpliv poroznosti konfekcijskih medvlog na hitrost izhlapevanja znoja. Leta 2006 pa je na Fakulteti za družbene vede magistrirala iz menedžmenta, naslov magistrskega dela je Statusna sprememba Servisa za protokolarne storitve iz neposrednega proračunskega uporabnika v javni gospodarski zavod. Prvič se je leta 1994 zaposlila v podjetju Scala Zarja, Modna konfekcija, leta 1995 pa je postala svetovalka za malo gospodarstvo na ministrstvu za gospodarstvo. Pred vstopom v politiko je bila zaposlena na ministrstvu za finance, kjer se je ukvarjala z državnim proračunom. Šest let je bila direktorica Direktorata za proračun, pred tem je vodila sektor za državni proračun.
Po moji oceni se je ta koalicija bistveno preveč ukvarjala sama s sabo ali z Levico in bistveno manj s stvarmi, ki bi jih bilo treba narediti
Ne tekmujem z Desusom, ampak delamo za upokojence. Res pa je, da je bil Desus dvajset let v vladah, pa se je odmerni odstotek za pokojnine samo zniževal