Gospa Bratušek, je bil v začetku tedna, ko je postalo jasno, da premier Šarec zahteva odstop vašega ministra Bandellija, na mizi tudi scenarij odhoda vaše stranke iz koalicije?
"Čeprav v medijih piše, kako smo našega ministra dolgo časa branili, to ne drži. Praktično takoj smo ukrepali. Prejšnji četrtek je bil vrh koalicije, kjer niti z besedo ni bil omenjen problem, povezan z Bandellijem. V četrtek torej nič, v nedeljo me je poklical predsednik vlade in mi zastavil le eno vprašanje – kaj bomo zdaj z Bandellijem. Moj predlog je bil, da se pogovorita med sabo in da se predsednik vlade seznani z argumenti druge strani. Žal mi je, da je predsednik vlade izbral drugo pot in mimo protokola o sodelovanju, kar je dejstvo, zahteval, kar je zahteval. Mi smo povedali, da to, kar je napisal Marko, ni prav. Marko se je za to opravičil, za svoje dejanje sprejel odgovornost in odstopil. To je največ, kar je lahko naredil. Potrdim pa lahko, da so bile v naši stranki v vodstvu, še bolj pa med člani, zahteve, da zapustimo koalicijo. Predvsem zaradi načina, ki ga je ubral predsednik vlade, ki je bil popolnoma napačen. Znotraj koalicije se tako ne dela."
Prva ženska na čelu vlade
Alenka Bratušek je bila prva ženska na čelu vlade v samostojni Sloveniji. Bolj kot članico slovenske trojke, ki se je leta 2013 odločila sanirati slovenski bančni sistem, je znana po odmevnem političnem razhodu z avtoritarnim Zoranom Jankovićem, še bolj pa s svojo neuspelo samokandidaturo za evropsko komisarko. Bratuškova je tudi edina ženska politična prvokategornica v slovenski politiki.
Prav zaradi svojega znanja, izkušenj in poznavanja problematike smo predlagali, da kot podpredsednica vlade prevzamem koordinacijo nad tremi resorji – financami, socialo in zdravstvom. Po moji oceni bi predsedniku vlade s tem zelo olajšala delo
Zdaj se vsi novinarji ukvarjate s spiskom varčevalnih ukrepov na področju sociale, za katere sama zagotavljam, da s takšno vlado in ob takšni koaliciji, kot jo imamo, nikoli ne bodo potrjeni. Nikoli. Nikoli ne bomo varčevali pri otrocih, mladih in velikih družinah
Sploh pa sem bila do Levice kritična v eni točki, da ne moreš obljubljati ljudem, kaj boš naredil, potem pa dobiš priložnost, da greš v levosredinsko vlado, nismo jih silili v desno vlado, pa ne greš zraven. Ne vem, ni mi jasno, v kakšno vlado bi Levica potem sploh šla. Bo za vekomaj opozicijska stranka?
Naš predlog pred letošnjimi lokalnimi volitvami tako SMC-ju kot LMŠ-ju je bil, da v kakšni občini združimo moči. Pa smo dobili z obeh strani negativen odgovor
Mariborsko letališče
Kaj je s kitajskimi najemniki, ki ne plačujejo najemnike? Kako se riše (ne)perspektiva mariborskega letališča skozi to še eno nesrečno zgodbo?
“Res je, da kitajski najemnik že tri mesece ni plačal najemnine. Na razpisu za najem letališča so bili zelo velikopotezni, veliko so imeli idej in obljub. Nisem še vrgla puške v koruzo in upam, da bo kitajsko podjetje pokazalo, da je dober partner, ki izpolni svoje obljube. Slovenska država vse svoje obveznosti do najemnika izpolnjuje. Ministrstvo za okolje aktivno dela tudi na državnem prostorskem načrtu, ki bo omogočil razvoj letališča.”