Vlado mika, da bi ta nekdaj uveljavljeni center držav v razvoju, spet oživila, in vaša naloga je priprava koncepta. Kako ste si to zamislili?
"Kot začasni administrator tega projekta skušam v imenu vlade ugotoviti, ali je možno ta center, ki obstaja v Ljubljani od leta 1974, oživiti na način, da bi to bila moderna mednarodna organizacija s konceptom, ki bi bila servis državam članicam. Mednarodni center promocijo podjetij (ICPE) ima že v osnovi ime, ki je ustrezalo morda v sedemdesetih, osemdesetih letih, zaradi prepoznavnosti bi ime sicer zadržal, ampak koncept pa bi gradil povsem na novo. Ko je dosedanjemu generalnemu direktorju, Indijcu dr. Astani potekel štiriletni mandat in je vlada opravila revizijo, je ugotovila, da je treba nekaj narediti - posodobiti koncept in pristop ali pa preprosto izstopiti iz tega kot država članica in odpovedati sporazum med ICPE in Republiko Slovenijo o sedežu organizacije."
Nekdaj je imela ta organizacija po 80 držav članic, po 15 stalnih profesionalno zaposlenih, 18 v administraciji, koliko pa je zaposlenih zdaj?
"Indijec je še tiste, ki so delali, odslovil, ko sem prišel tja, sem našel enega strokovnega sodelavca. Direktorja je imenovala indijska vlada, z netipičnim načinom dela, nepoznavanjem, zakaj je tukaj, je temeljito prispeval k temu, da je prišlo do radikalne stagnacije aktivnosti tega centra."
Bogata diplomatska pot
Andrej Logar (1951) je izkušen diplomat, ki je doma in v tujini več desetletij opravljal vidne vloge v slovenski zunanji politiki. Njegova zadnja diplomatska služba v tujini je bila veleposlaniška na stalnem predstavništvu Republike Slovenije pri Organizaciji združenih narodov v New Yorku. Že pri 36 letih so ga iz zveznega sekretariata za zunanje zadeve v Beogradu prvič kot jugoslovanskega diplomata poslali v službo v tujino - v švedski Göteborg. V času osamosvajanja Slovenije je bil šef kabineta zunanjega ministra Rupla, z njim je tesno sodeloval še v letih 2003 in 2005, ko je bil državni sekretar za Evropsko unijo in multilateralo. V Uradu Organizacije združenih narodov v Ženevi je med letoma 2005 in 2010 služboval kot veleposlanik stalnega predstavništva, še prej, med letoma 1993 in 1997, pa kot namestnik veleposlanika. Od leta 1997 do 1999 je bil Logar šef kabineta zunanjega ministra dr. Borisa Frleca, v letih 1999-2003 veleposlanik na Danskem, zadolžen tudi za Norveško, Islandijo in Litvo. Pred odhodom v New York je v Mladiki delal v sektorju za multilateralo. Zdaj je zaposlen na ministrstvu za zunanje zadeve.
ICPE je nastal z odločitvijo OZN in na pobudo gibanja neuvrščenih, da tem državam v tranziciji priskočimo na pomoč
Država naj prepozna projekt revitalizacije kot projekt, ki Slovenijo in Ljubljano umešča med pomembne centre multilateralne diplomacije