(INTERVJU) Častni doktor Univerze v Mariboru: Zasebni posel profesorjev? To smo morali ustaviti

Jasmina Cehnar Jasmina Cehnar
25.01.2020 06:48

S Hughom Mckenno, častnim doktorjem Univerze v Mariboru, strokovnjakom zdravstvene nege in zavednim Evropejcem o brexitu, podjetništvu profesorjev, zadržkih v zvezi z izobraževanjem medicinskih sester, pa samomorilnosti in mentalnem zdravju.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Že v svojem zahvalnem govoru ob prejemu naziva častni doktor, ki mu ga je namenila Univerza v Mariboru, je pustil vtis, da ne gre le za nekoga z izjemno karierno potjo, pač pa tudi za priljudnega in razgledanega človeka. Hugh Mckenna je bil poklona mariborske univerze iskreno vesel, čeprav je to le eden v nizu časti, ki jih je bil deležen na svoji dosedanji več kot uspešni poklicni poti. Na njej je pritegnil tudi pozornost kraljice Združenega kraljestva, ki ga je zaradi dela na področju zdravja in skupnosti nagradila z redom poveljnika Britanskega imperija.
Univerza v Mariboru je vodilnemu strokovnjaku na področju zdravstvene nege, ki je svoje raziskave osredotočil med drugim na mentalno zdravje in preprečevanje samomorov, naziv častni doktor podelila, ker je aktivno podpiral in sodeloval pri razvoju in pripravi doktorskega študija zdravstvene nege na mariborski Fakulteti za zdravstvene vede, kjer tudi predava. Na svoji Univerzi v Ulstru pa je zdaj dekan Šole za razvoj zdravstva (Medical School Development).
Začniva kar z nedavno presenetljivo močno zmago konzervativcev Borisa Johnsona. Kako to, da je trumpovski profil politika uspešen tudi v Združenem kraljestvu, deželi razumskosti in demokracije?
"Ljudje so se prijeli za nos in volili konzervativce preprosto zaradi Jeremyja Corbyna. Voditelj opozicijske laburistične stranke je strupen ne le za večino prebivalcev Združenega kraljestva, pač pa je zelo nepriljubljen tudi znotraj svoje stranke. Blizu je skrajni levici, socializmu, v preteklosti je podpiral terorizem, ne le IRE, ampak tudi islamski terorizem. Manifest laburistov je bil dobro sprejet, vendar privrženci laburistične stranke preprosto niso mogli glasovati za Corbyna. Poleg tega želijo nekateri ljudje na severu Anglije, ki je tradicionalno laburistična, zapustiti EU, Corbyn pa glede te teme ni bil jasen.
​Sam ocenjujem, da je volilni rezultat katastrofa za partnerstvo med Evropo in Združenim kraljestvom, saj je Boris Johnson dobil prosto pot za svoj nepopularni brexit. Vidim pa nekaj upanja v tem, da bo ob trdem izhodu iz EU Škotska volila za neodvisnost, želel jo bo tudi Wales, Severna Irska pa ponovno združitev z Irsko republiko. Boris Johnson zagotovo ne želi biti v zgodovino zapisan kot tisti predsednik vlade, ki je razbil unijo Združenega kraljestva, zato vse še ni končano. Johnson sicer mora dostaviti brexit, a morda se bo vendarle odločil za mehkejšo različico in se vrnil v pogajanja z EU."
V Severni Irski najbrž niste naklonjeni nobeni različici brexita, še zlasti ne trdi.
"Pri nas ni nobene politične stranke, ki podpira dogovor Borisa Johnsona. Celo Democratic Unionist Party, ki ima deset poslancev in zagovarja Johnsona, pravi, da raje ostanemo, kot da sprejmemo njegov dogovor. Medtem ko je Severna Irska za obstanek v EU, v Angliji prevladuje populističen vidik - videnje Anglije kot nekdanje velesile, ki je imela kolonije in obvladovala tri četrt sveta ter želi biti spet velika. Retorika je pravzaprav zelo podobna Trumpovi. Nasploh je veliko paralel med Borisom in Donaldom."

Nigel Mcdowell
Nigel Mcdowell
Nigel Mcdowell
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta