Začniva pogovor pri ta čas najbolj vroči temi, o obvestilu za zaposlene, ki je bilo obešeno na oglasne deske, o združevanju poslovnih funkcij, s 1. januarjem kadrovske službe in s 1. aprilom pravne službe …
"Na to zgodbo je treba gledati nekaj let nazaj, ko je bilo v razvojnih dokumentih skupine HSE že predvideno optimiranje poslovnih funkcij. Do prvega združevanja poslovnih procesov je prišlo lani spomladi, ko smo Dravske elektrarne Maribor (DEM) za celotno skupino HSE prevzele področje podatkovne infrastrukture informatike. Odkupili smo deleže v družbah HSE, HSE Invest in TEŠ in iz Šoštanja v Maribor prezaposlili tudi nekaj informatikov. Čaka nas še prevzem podatkovne infrastrukture Soških elektrarn. Ob tem pa smo prevzeli še celotne telekomunikacije za skupino HSE. Naložba v prevzem teh procesov in podatkovnih baz je vredna okoli milijon evrov.
Procesa, ki ju omenjate na kadrovskem in pravnem področju sta nadaljevanje optimiranja poslovnih procesov skupine HSE, v katere pa niso vključene le DEM, ampak tudi Termoelektrarna Šoštanj, Soške elektrarne, HSE Invest in HSE."
Vendarle je področje kadrov pomembno za DEM, ki zaposlujejo okoli 240 ljudi, po novem pa bi se o kadrovskih zadevah odločalo v enem centru v Ljubljani?
"Ne bi bilo čisto tako, združene kadrovske službe bi nudile vso paleto storitev, ki bi jih mi najemali, še naprej pa bi v Mariboru vodili lastno kadrovsko politiko. Tudi zaposleni bi ostali na isti lokaciji. Na temo optimiranja na kadrovskem in pravnem področju smo imeli odprt sestanek s sodelavci, ker zagovarjam pregledno, predvsem pa proaktivno informiranje o morebitnih spremembah."
Da je to vroča tema, kaže tudi to, da je ta korak za zdaj upočasnjen. Bo morda tudi zaustavljen?
"Zaradi različnih odmevov v javnosti smo si vzeli še nekaj časa za tehtanje odločitve, tudi člani nadzornega sveta HSE, d.o.o., so želeli v zvezi s tem več informacij. Navsezadnje je dobro, da dorečemo vse korake za kasnejšo bolj učinkovito izvedbo do katere bo, glede na to, da je zapisana v razvojnih načrtih skupine HSE, v prihodnosti najverjetneje prišlo."
Kakšna je sicer kadrovska politika v DEM, boste okoli deset upokojenih delavcev nadomestili z novimi?
"Dejansko se je kar nekaj sodelavcev konec decembra upokojilo. Sodobna tehnika nam omogoča upravljanje naših obratov z manj ljudmi. Če je bila na primer v preteklosti potrebna v vsaki elektrarni ekipa štirih delavcev 24 ur na dan, lahko danes vse naše elektrarne upravlja en človek, saj so daljinsko vodene. V konicah in ob remontih pa si pomagamo s kadri iz drugih družb skupine HSE. Navsezadnje je naloga vsakega poslovodstva, da za uspešno poslovanje optimira tudi število zaposlenih.
Seveda pa smo in bomo tudi zaposlovali. V zadnjih dveh letih smo skupaj s sedmini novimi razpisanimi delovnimi mesti zaposlili 45 sodelavcev. Gre sicer za kadre vseh profilov, a ker se je upokojilo največ sodelavcev s področja obratovanja in vzdrževanje elektrarn, nadomeščamo največ teh zaposlitev. V DEM tudi sami vzgajamo inženirje, najprej na praksi na energetskih objektih in jih šele nato preselimo v tehnične službe."
Akterji v Podravju lahko za Dravske elektrarne največ naredijo, če bodo regiji zagotovili čim več projektov obnovljivih virov energije
Sem za decentralizacijo, a o tem bi morali vsi razmišljati vsaka štiri leta, ko volimo tiste, ki o tem odločajo