Na davčne predloge, ki so bili predstavljeni kot davčna reforma, četudi smo pričakovali, da bo vlada poskrbela le za davčno optimizacijo, so se vsula prva mnenja z vseh koncev in krajev. Večinoma pohvalna, ker naj bi bile neto plače zaposlenih nekoliko višje, če si bo država vzela manj dohodnine. Pa tudi zaskrbljena, zlasti zaradi nameravane višje obdavčitve kapitalskih dobičkov posameznikov. Zdaj ljudje preračunavajo, mi pa smo se pogovorili s finančnim ministrom dr. Andrejem Bertoncljem.
Zakaj je vaš predlog davčne reforme dober?
"Ker je dober za ljudi. Za zaposlene. Ko sem nastopil mandat, sem napovedal, da želim povečati blaginjo vsem. V rebalansu smo že poskrbeli za upokojence, kolikor smo lahko v okviru javnofinančne vzdržnosti - in tudi za vse, ki potrebujejo socialno pomoč. Zdaj je skrajni čas, da poskrbimo še za okoli 850 tisoč zaposlenih in izdatno davčno razbremenimo strošek dela, da bodo zaposleni prejemali višje neto plače."
So ukrepi taki, da ne bomo spet razočarani? Številni so po dvigu minimalne plače razliko takoj porabili za dražji vrtec in tudi višjo dohodnino.
"Ukrepi so dobri in jasni. Z dvigom splošne dohodninske olajšave s sedanjih 3303 na 3500 evrov bomo pridobili vsi, ki delamo."
Res sem pristaš logike, da naj tisti, ki dela, zasluži več kot tisti, ki leži na kavču. Delo se mora izplačati!
Primerljivi in predvidljivi
"Krize v 2019. ni na vidiku. Gospodarstvo se ohlaja, v kolikor lahko ohladitvi s 3,7-odstotne rasti na 3,4 odstotka sploh rečemo ohladitev. Še zlasti če vemo, da evrsko območje raste 1,5-odstotno. Evropska komisarka za konkurenco Margrethe Vestager nas je pravkar pohvalila za zelo dobro gospodarsko rast in zniževanje nezaposlenosti. A to ni nikjer izšlo. Res zanimivo, to ni bila novica. V opisanih razmerah moramo torej v Sloveniji zagotoviti konkurenčno poslovno okolje in mednarodno primerljiv trg dela. Zato vlada predlaga davčno reformo, saj se nad neprimerljivim okoljem pritožujemo že deset let. S temi davčnimi ukrepi bomo razbremenili delo, da bodo zaposleni dobili več, da bo njihova kupna moč večja, večja bo domača potrošnja in nadomestili bomo morebitni izpad zaradi zmanjšanja neto izvoza. In naše poslovno okolje bo bolj predvidljivo."
Če je skrb za zaposlene pristna, bo podjetje izplačalo višji regres, ker je strošek za podjetje enak
Furs lahko pohvalim
"Furs dela dobro, a kot v vsakem sistemu obstajajo tudi pri njih rezerve. Pohvalim jih lahko, ker so v lanskem letu z nadzorom sive ekonomije, davčnih utaj in drugega pobrali dodatnih 160 milijonov evrov. Pričakujem, da bodo to nadaljevali, saj lahko s tem dodatnim denarjem nevtraliziramo javnofinančne izdatke."
Z davčno reformo želimo zaposlene bolje nagraditi, da bodo strokovnjaki in mladi raje ostali v Sloveniji
Slovenska gospodarska rast je skoraj dvakrat višja od povprečne gospodarske rasti evrskih držav
Hočemo reforme ali ne
"Leta in leta se pogovarjamo o reformah, a koliko jih je bilo narejenih? Davčna, pokojninska, zdravstvena še ne. Zdaj smo davčno reformo napovedali, v kratkem sledijo ukrepi v pokojninskem sistemu, ljudje pa se pritožujejo. V tej državi se moramo odločiti, ali te reforme hočemo ali jih nočemo. Vsekakor pa je pot do njih pakt za razvojni preboj, ko se bomo vsi deležniki uskladili o reformah, ki bodo omogočile, da se bo gospodarstvo prestrukturiralo, javni sektor pa bo postal bolj učinkovit."
Minister skrbi za veliko sliko
"Jaz pravim, da mora finančni minister skrbeti za veliko sliko. Da so javne finance uravnotežene. Pri usklajevanju rebalansa proračuna sem imel zato vlogo pogajalca, da so izdatki ostali v vzdržnih mejah - in zdi se mi, da so me ministri kar slišali."
V letošnjem in prihodnjem letu na obzorju ne vidim krize