Iztaknjeni

Urban Červek Urban Červek
04.04.2020 07:03

Končuje se tretji teden izrednih razmer zaradi epidemije novega koronavirusa pri nas. Življenje se nam je, enim bolj, drugim manj, postavilo na glavo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Andrej Petelinšek

Ko je vlada začela snovati protikrizni paket ukrepov, smo zapisali, da mora oblast reagirati hitro in odločno ter zagotoviti ljudem in podjetjem, da jim bo, po domače povedano, krila hrbet. Oziroma da jih bo čim več ostalo "nad vodo".
V četrtek so poslanci po velikih naporih protikoronski megazakon sprejeli. Je vlada reagirala hitro in odločno? Vsekakor. Milijarde in milijoni, ki jih nameravajo porabiti za pomoč podjetjem in posameznikom, so visoki in za predkrizne čase nepredstavljivi. Odzivi "deležnikov" so bili v veliki večini pozitivni. So pa istočasno nekateri že računali, da sta Avstrija in Nemčija za ukrepe, predvsem za to, da se ohrani kri v žilah gospodarstva, torej da se ne prekinejo denarni in poslovni toki, namenili še bistveno več.
V dneh od prve predstavitve načrtovanih ukrepov do četrtkovega sprejetja v državnem zboru smo spremljali silovito lobiranje vseh, ki imajo kakršenkoli vpliv, da bi izboljšali položaj svoje interesne skupine. Podjetij, sindikatov, študentov, upokojencev ... Pričakovano in tudi razumljivo so šli v vsesplošno ofenzivo predvsem podjetniki. Še pred sprejetjem prvega megazakona so lobirali ne samo za drugi, ampak kar že tretji paket ukrepov (oziroma milijard). Ne dvomimo, da bodo svoje argumente brez težav spravili do odločevalcev, ti pa se bodo morali tudi zaradi rigidnega državnega aparata močno potruditi, da jih bodo spravili v zakone in odločbe - in preprečili zlorabe.
Vzporedno s prerivanjem za čim boljše mesto ob pultu, kjer se bodo delili milijoni, teče še en lobistični boj; za razrahljanje strogih omejitvenih ukrepov za preprečitev širjenja virusa. Vsesplošni "lockdown", ki ga je (tudi z grožnjami) uvedla vlada, je šele začel delovati, pa država že popušča posameznim skupinam. Nazadnje je to uspelo vrtnarjem, tudi s pomočjo obilne medijske podpore, ter gradbenikom. Kdaj bodo na vrsti frizerji? Prodajalci avtomobilov? Kozmetični salon? Gostilne?
In to je točka, kjer je ogrožena glavna deviza sedanje, pravzaprav vsakršne oblasti - zaupanje. Sporočila so namreč zmedena. Vsi lokali, razen najnujnejših za preživetje, morajo biti zaprti - potem pa so tukaj vse številčnejše izjeme. Ljudje ne smejo prestopiti niti praga občine, tudi če gredo okoli Ptujskega jezera - razen v številnih izjemah. Ljudje morajo nositi maske v zaprtih javnih prostorih - nato pa se oglasi šef nacionalnega inštituta za javno zdravje in v odmevnem intervju pove, da ni prepričan o njihovi učinkovitosti. Ali ni logično, da smo zmedeni?
Če smo že pri maskah; lahko se strinjamo z njihovim obveznim nošenjem ali ne, vendar bi si želeli predvsem, da so navodila jasna in nedvoumna. Od šefa NIJZ bi pričakovali, da svoje pomisleke pove ministru za zdravje na štiri oči za zaprtimi vrati, navzven pa kot del uradnega zdravstvenega sistema komunicira z enotnim stališčem ali pa se vsaj ugrizne v jezik (sicer pa odstopi?).

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta