"Ime mi je Sahraa Karimi. Sem režiserka in direktorica leta 1968 ustanovljene družbe Afghan Film, edinega državnega filmskega podjetja v Afganistanu.
Pišem vam s strtim srcem in v upanju, da mi boste pomagali obvarovati moje čudovite rojake pred talibani. V zadnjih tednih so namreč talibanske enote prevzele oblast v mnogih provincah po vsej državi. Pobijali so naše ljudi, ugrabili številne otroke, prodajali dekleta kot otroške neveste, umorili žensko, ker naj bi bila neprimerno oblečena, spet drugi so iztaknili oči. Mučili so ter umorili direktorja Afganistanskega informacijskega in medijskega centra, ubijajo ljudi, povezane z vlado. Nekaj moških so kar javno obesili ter iz domov pregnali na stotine družin. Zdaj so primorane bivati v taboriščih, dojenčki pa umirajo, ker ne dobijo mleka. To je humanitarna kriza, ki jo svet le nemo spremlja.
Na to tišino smo se že privadili, čeprav vemo, da ni pravična. Vemo, da odločitev, da se naše ljudi prepusti usodi, ni pravilna; da je ta prenagljeni umik vojaških enot iz države izdaja našega ljudstva in vsega, kar smo Afganistanci storili, ko smo za Zahod zmagali v hladni vojni. Takrat, v temačnem času, ko so se na oblast prebijali talibani, se je na nas pozabilo. Danes, ko je za nami dvajset let izrednega napredka, zlasti za mlajše generacije, pa nam vnovič grozi, da bomo ob vse, če nas bo svet ponovno pustil na cedilu.
Potrebujemo vaš glas. Mediji, vlade in mednarodne humanitarne organizacije so se prikladno zavili v molk, kot da je bil ta "mirovni sporazum" sploh kdaj legitimen. A to nikoli ni bil. Priznavanje talibanov jih je le opogumilo, da so se ponovno zavihteli na oblast. In medtem ko so tekla mirovna pogajanja, so se oni brutalno znašali nad našimi ljudmi.
Sama bi lahko izgubila vse, za kar sem si prizadevala kot afganistanska režiserka. Če bodo oblast prevzeli talibani, bodo prepovedali umetnost, naslednji na spisku za odstrel pa bi lahko bili jaz in drugi režiserji in režiserke. Omejili bodo pravice žensk in nas v lastnih domovih potisnili v senco ter v tančico tišine zavili naše glasove in možnost izražanja. Ko so bili talibani nazadnje na oblasti, ni bilo v šolah niti enega dekleta. Danes se jih izobražuje več kot devet milijonov. To je neverjeten dosežek. V tretjem največjem mestu Heratu, ki je nedavno padel v roke talibanov, je bila med študirajočimi polovica žensk. To je izjemen napredek, ki se ga preostali svet povečini ne zaveda. Sedaj pa so v zgolj nekaj tednih talibani uničili številne šole in iz učilnic zopet pregnali dva milijona deklet.
Ne razumem tega sveta. Ne razumem te tišine. Ostala bom tukaj in se borila za svojo državo, vendar tega ne bom zmogla sama. Potrebujem zaveznike, kakršni ste vi. Prosim vas, da nam pomagate opozoriti svet na to, kar se nam dogaja. Prosim, sporočite najpomembnejšim medijem v vaši državi o dogajanju v Afganistanu. Če talibani prevzamejo Kabul, utegnemo ostati brez dostopa do interneta in preostalih sredstev za komuniciranje. Prosim, pozovite svoje filmske režiserje in druge umetnike k temu, da nas podprejo in v našem imenu povzdignejo glas.
To ni državljanska vojna – to je posredniška vojna in vsiljena vojna, ki je posledica sporazuma med ZDA in talibani. Prosim vas, da to dejstvo delite s svojimi mediji in o nas pišete na družabnih omrežjih, kolikor je le mogoče.
Svet nam ne sme obrniti hrbta. V imenu vseh žensk, otrok, umetnikov in režiserjev v Afganistanu: potrebujemo vašo podporo in vaše glasove. Vaša podpora bi nam v tem trenutku pomenila največ.
Pomagajte nam, prosim, preprečiti, da bi svet zapustil Afganistan. Pomagajte nam, prosim, preden talibani zavzamejo Kabul. Časa je strašno malo, morda le nekaj dni. Iskreno se vam zahvaljujem. Neizmerno cenim vaše čisto srce.
S spoštovanjem."
~
Sahraa Karimi, s katero smo v naši prilogi pred dvema letoma objavili obsežen intervju, je medtem preko twitterja sporočila, da je na varnem. Pri evakuaciji iz Afganistana so njej in še enajstim ljudem pomagali Slovaška akademija za film in televizijo, ukrajinska ministrstvo za zunanje zadeve in predsedniška pisarna, turško veleposlaništvo v Afganistanu in slovaško veleposlaništvo v Iranu.