(KDO JE REKEL BOBU BOB) Karla Zajc Berzelak: Za trgovce s smrtjo in militantne politike človeško življenje ne šteje nič

Petra Lesjak Tušek Petra Lesjak Tušek
24.01.2025 14:00

"Spreti je treba male ljudi, jih prepričati, da morajo sovražiti. Jih prisiliti, da branijo svoje ljudi, bivališča, zemljo, kulturo, vero," pravi.

Dodaj med priljubljene.
Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj.
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sašo Bizjak

Še nedolgo tega je upala, da klasične vojne z zasedanjem ozemelj kmalu ne bodo več aktualne, saj globalni kapital dežele osvaja in siromaši s kupovanjem zemlje, naravnih virov, s prevzemanjem podjetij in bank, z migracijami izobražene delovne sile, z lastništvom infrastrukture, z zbiranjem in s prodajo informacij ter z njihovo interpretacijo in manipuliranjem ter s skoraj perverznim prodajanjem stvari, ki jih večina sploh ne potrebuje. "Toda izbruhnili so vojna v Ukrajini in Sudanu, genocid v Gazi in še okoli petdeset oboroženih konfliktov drugod po svetu. Ti spopadi imajo dobro načrtovano in prikrito ozadje, v katerem imata pomembno vlogo orožarska industrija in trgovina, saj kot čudežni perpetum mobile prinašata nepredstavljive dobičke. Oboroževanje kartelov, paravojaških enot in mafijskih združb je bilo očitno premalo. Spreti je treba male ljudi, jih prepričati, da morajo sovražiti. Jih prisiliti, da branijo svoje ljudi, bivališča, zemljo, kulturo, vero. Za trgovce s smrtjo in militantne politike človeško življenje ne šteje nič," je kot vselej ostra naša izjemna kolumnistka, avtorica širokih Pogledov iz Koroške, ki se ozirajo v svet.

S svojimi dijaki je med poukom slovenščine poskušala ubirati poti, ki odpirajo oči. Verjame, da je jezik tisto, s čimer lahko vzpostavimo iskren odnos ali manipulacijo, odtujenost ali bližino, nestrpnost ali sožitje. Naš jezik je namreč lahko dolg, nabrušen, namazan ali strupen; lahko ga držimo za zobmi, ga komu pristrižemo ali se vanj ugriznemo; lahko si ga brusimo ali pokažemo vsemu svetu. Dobro je, če nimamo dlake na jeziku, in malo slabše, če se tam prepogosto znajde srce. Vse to je poskusila zajeti v svojih učbenikih in številnih projektih, ki so pouk peljali stran od običajne šolske prakse. Njena prizadevanja so prepoznali in sledila so priznanja – nazadnje nagrada Republike Slovenije za življenjsko delo v vzgoji in izobraževanju.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta