Ekonomist dr. Rasto Ovin se je v znanstveni svet zapisal kot profesor in proučevalec politične ekonomije na mariborski ekonomski-poslovni fakulteti in DOBA Fakulteti, ki jo je več let pred upokojitvijo kot dekan vodil. Poslej na slovenske in svetovne ekonomske probleme z ostrimi očmi gleda z Bleda, kamor se je preselil.
V intervju smo ga soočili tudi z vprašanjem, kje je meja, pri kateri imajo podjetniki dovolj pod pasom. Takoj je presenetil z odgovorom, da pri premoženju, ki gre v stotine in v tisoče milijonov dolarjev, ne gre več za to, da bi bili takšni bogataši finančno nenasitni. To so presegli in jih zanimajo možnosti za vpliv njihovega bogastva. In da to pri sedanjem res skromnem kadrovskem naboru v politiki ni ravno zahtevno.
Kar nekaj bogatih vidimo, ki odkrito želijo vplivati na svet okoli sebe in predvsem na politiko. To pa pri sedanjem res skromnem kadrovskem naboru v politiki ni ravno zahtevno.
Z današnjega zornega kota je njegova izjava vizionarska, saj se z dejanji najbogatejšega Zemljana Elona Muska, ki celo vstopa v Trumpovo ameriško vladno administracijo, v celoti potrjuje. Super bogati vedno bolj brezkompromisno unovčujejo svoj vpliv. Če Jeffu Bezosu ni všeč satirična karikatura na njegov račun, s strahotnim vplivom poskrbi, da v uglednem Washington Postu, ki ga ima v lasti, pač ni objavljena. Musk s svojim X-om razgraja in podjarmlja svetovno velesilo, kot je Nemčija. Mark Zuckerberg se udinja Trumpovim z omogočanjem objav na meji "fake newsa" ...
In tudi za to ima lucidni ekonomist Rasto Ovin, ki še piše gospodarsko-politične kolumne za Večer, odgovor: "V ekonomiji na dolgi rok ni prostora za ekstreme. To se je pokazalo ne le v ekonomiji, temveč tudi v življenju, religiji, politiki."
Vabljeni na Bob leta
Dobitnika nagrade Bob leta 2024 bomo razglasili v soboto zvečer v Slovenskem narodnem gledališču v Mariboru. Vstopnice za prireditev so na voljo tukaj.