Krasni stari svet

Vojislav Bercko Vojislav Bercko
05.01.2019 05:00

Že dneve me ima, da bi uredniku priloge V Soboto - kot kak terorist - zavil vrat. Pa sem sicer povsem miroljuben človek. Razlog?

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Sašo Bizjak

Njegova želja, daj, napiši, kakšen bo svet v letu 2019. Pa si tega, roko na srce, ne upajo napovedovati niti najboljši politični analitiki v Washingtonu, Moskvi, Pekingu ali Bruslju, morda to vedo le vaški vsevedi za kakšnim šankom, ki namesto v vedeževalsko stekleno kroglo gledajo v osmi kozarec s špricarjem.
Pred tremi leti ob enakem času sem se ujel v to past - in usekal debelo mimo. Na podlagi petnajstletne kilometrine pri pisanju o zunanji politiki in zanašajoč se na zdrav razum ljudi sem si drznil napovedati, da Britanci ne bodo tako nori, da bi na referendumu glasovali za izstop iz Evropske unije oziroma brexit, Američani pa da bodo dovolj pametni, da ne bodo izvolili Donalda Trumpa za predsednika države. Zdaj pa imamo oboje. In tisto, kar si tokrat z gotovostjo upam trditi, je, da bosta tako brexit kot Trump zaznamovala evropsko in svetovno politiko v tem letu.
Ne bi pa upal napovedati končnega izida te zmede, ki je nastala zaradi enega in drugega. Britanci bi morali 29. marca pomahati združeni Evropi v slovo - edini problem je, da še sami ne vedo, če sploh in na kakšen način. Bo to lepo mirno, sporazumno, kot se spodobi za ločitev med zakoncema, ki sta skupaj več kot 40 let, a sta ugotovila, da je ljubezen ugasnila, prijateljstvo pa ostalo, in šla k notarju po razvezo? Ali grobo, sovražno, oba z odvetnikom in pravdanjem za vsak kos jedilnega pribora na sodišču? Morda pa se sploh ne bosta ločila, ker bosta še enkrat premislila in (kot v britanskem primeru morebitnega drugega referenduma o brexitu) ugotovila, da sta se prenaglila in je bolje ostati skupaj?
Pri Trumpu je napoved nekoliko lažja. Po dveh letih norenja po Beli hiši, v katero je prilomastil 20. januarja 2017, ni niti malo pričakovati, da se bo umiril. Enim pač ni pomoči, takšni so in pika. Ker mu bo za vrat dihala preiskovalna ekipa zaradi domnevnih nečednosti glede ruskega vpletanja v predvolilni čas 2016, ker mu bodo pili kri demokrati, ki so novembra lani osvojili spodnji dom parlamenta, ker ga ne marajo niti njegovi republikanci in ker se dve leti pred predsedniškimi volitvami 2019 ta kruti, stotine milijonov dolarjev vredni predvolilni boj že začenja ... Trump, ki bo junija letos dopolnil 73 let, bo še bolj iskal krivce za vse težave pri vseh drugih, le pri sebi ne. Takšen bo še bolj nepredvidljiv in - nevaren. Kakšne vojne z orožjem verjetno sicer ne bo zakuhal, četudi niti to ni povsem izključeno, gospodarske in politične, ki jih je začel lani, pa se bodo le še razplamtele.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta