Mladi kmetje brez zemlje in volje

Timotej Milanov Timotej Milanov
09.02.2019 05:01

Premajhne kmetijske površine, nepravičen razrez kolača v prehranski verigi in papirologija mlade prekmurske kmete odvračajo od prevzemanja kmetij.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Dejan Küčan
Nataša Juhnov

Dejan Küčan (35) iz Tešanovcev že deset let dela na kmetiji, katere vodenje je prevzel pred tremi leti. Ukvarja se s poljedelstvom, govedorejo in dopolnilno dejavnostjo na kmetiji, predvsem s pridelavo in prodajo bučnega olja, ajdove kaše in moke. "Največja težava za mlade kmetovalce so razlike v prehranski verigi. Saj dobi kmet od vseh najmanj glede na končno ceno posameznega izdelka, največ pa dobi trgovina, kar se mi ne zdi prav," pravi Küčan, ki ob tem opozarja, da imajo kmetje v regiji težave tudi z zemljo. "Prevzemniki kmetij smo dobili 45 tisoč evrov nepovratnih sredstev, ta denar lahko porabiš za nakup nekaj strojev, a mlad kmet, ki ima pet ali šest hektarjev zemlje, si ne more s tem začeti ničesar. Moramo se zavedati, da če želi imeti kmet vsaj minimalno plačo zase, mora obdelovati vsaj 50 hektarjev. Že v primeru, da obdeluješ 20 hektarjev zemlje, potrebuješ še živino, za katero pa ne veš, ali ji boš lahko zagotovil hrano, saj nikoli ne vemo, kaj nam bodo prinesle podnebne spremembe. Država bi morala s stimulacijami mladim kmetom zagotoviti toliko zemlje, da bi lahko z njo preskrbeli svojo družino."
Küčan pri tem še opozarja, da država razpolaga z več tisoč hektarji zemlje, ki jih daje v najem velikim kmetijskim sistemom, ti pa po njegovih besedah zemljo nato uporabljajo za pridelavo energentov. "To zemljo bi morali dati mladim kmetom, ki bi na njej pridelovali hrano, tako bi zagotavljali prehransko varnost v državi, kjer je samooskrba pod 50 odstotki. Danes pa država daje subvencije tudi za pridelavo surovin za bioplinarne, kar je zgrešena politika. Nova vlada je sicer nekaj že obljubljala na tem področju, a dokler to ne bo črno na belem, ne verjamemo nobenemu več."
Problem za mlade kmetovalce je po Küčanovih besedah tudi papirologija. "Ko mladi vidijo, koliko je dela s knjigovodstvom, jim to vzame voljo, saj kmetu to jemlje energijo in čas, ki bi ju lahko namenil gospodarjenju. Imam prijatelje, ki so mladi prevzemniki kmetij in razmišljajo o tem, da bi po preteku petih let, v katerih morajo opravljati to dejavnost, šli v službo."

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta