Najbolj množična predstava za Ruse po hladni vojni

Aleš Kocjan
03.11.2018 05:00

Vojaško urjenje zahodnih sil na Norveškem pomeni za zaveznice v okviru Nata in partnerski državi, Švedsko in Finsko, največjo vajo po hladni vojni, za Norvežane dober biznis, za Ruse pa grožnjo. Zato tudi odgovarjajo z novo grožnjo.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Damjan Vodenik

Nekje na daljnem severu dežele fjordov, v kraju Tynset, se je pred tednom ena izmed inženirskih enot norveške kopenske vojske pripravljala na vajo Trojni stik (Trident Juncture), največje zavezniško vojaško urjenje po hladni vojni. Čez reko so s pomočjo montažnega pontonskega mostu prestavljali vse vrste vojaških vozil, od tovornjakov do oklepnikov. Poveljnik inženirskega voda, mladi stotnik Martin Borg, nam je dejal, da bo njegova naloga na vrhuncu vaje, ko bo na tem območju divjala simulacija pravih vojnih razmer, s pomočjo pontonskih mostov omogočati prehode rek severnim zavezniškim silam, ki bodo prodirale z morja pod poveljstvom ameriškega marinskega korpusa v notranjost države.

Martin Borg: “Vaja je fantastična izkušnja. Dobili smo priložnost urjenja skupaj z zavezniki, med seboj delimo izkušnje, Norveška pa ima priložnost gostiti ljudi iz številnih držav, ki pri tem sodelujejo.”

Za Norvežane je vaja dober biznis

Po našem obisku na Norveškem v odročnih krajih, kjer poteka vaja in se je udeležuje tudi 231 pripadnikov in pripadnic Slovenske vojske, se zdi, da se ni hudo zmotil. Prej omenjena vodnica Ane Flekstad meni, da so ljudje tudi malo radovedni, kaj se jim dogaja na njihovem terenu. "Zato je za vse vpletene zanimivo, tudi za nas, da jim svoje delo predstavimo." A še bolj kot to, da Norvežane razganja od pozitivne radovednosti, se nam poraja vtis, da so le malce bolj pragmatični ljudje od nas in da mnogi vidijo v vaji poslovno priložnost. Na oddaljenem severu, kjer poteka Trojni stik, je populacija izjemno redka. V dolinah so le manjša mesta in vasi, v glavnem pa v okolici Oppdala, med prestolnico Oslom na jugu in Trondheimom, prevladujejo nepregledna neposeljena območja. Zato ni presenetljivo, da se tukajšnje prebivalstvo ne pritožuje. Ravno nasprotno, zdi se, da je precej zadovoljno.

Ane Flekstad: "Ljudje so verjetno tudi malo radovedni, kaj se dogaja na njihovem terenu. Zato je za vse vpletene zanimivo, tudi za nas, da jim svoje delo predstavimo."
Ole Johan Skogmo: "Verjetno ni na voljo nikjer v Evropi tako velikega vadišča, da tako obsežne vaje ne bi občutilo tudi civilno prebivalstvo in bilo tudi samo na nek način del nje."
Damjan Vodenik

Ljudem je vseeno za Natove igre z orožjem

Med našim naključnim obiskom inženirske enote v Tynsetu se je po bližnjem mostu, od koder je bilo mogoče v objektiv lepo ujeti delo vojaških inženircev na reki, smukal tudi pred kratkim v te konce priseljeni Paal Morken. "Bil sem radoveden, kaj počnejo ti fantje in dekleta v uniformah," nam je dejal domačin. "Povedali so mi, da so lačni, in sem sklenil, da bom morda v naslednjih dneh vrgel raženj na prikolico in ga privlekel sem do reke. Bom videl, ali jim lahko prodam kak hot dog," je tudi on brž razkril svojo poslovno žilico.
Šele nedavno ga je prineslo v te odročne kraje in tu je kupil manjšo posest. Pravkar se je vrnil s popotovanja po Španiji. Danes, ko to berete, pa je že pristal v Bangkoku, kjer začenja svoje naslednje potovanje. Med svojimi potmi po svetu je torej gospod Morken našel nekaj dni tudi za oddih na svojem posestvu na severu domovine in peko vročih hrenovk za norveške vojake. Dokler ni prišel nazaj, se mu ni sanjalo, da tudi na "njegovem dvorišču" poteka največja zavezniška vojaška vaja po hladni vojni. Vendar ga to, da se 50 tisoč vojakov z vso mogočo vojaško kramo tukaj igra vojno, niti slučajno ne moti. "Kolikor razumem, obstaja nekaj nasprotnikov te vaje, a to so večinoma socialisti in drugi levičarski aktivisti, ki nimajo večje družbene moči. Večina populacije se po moji oceni ne briga kaj dosti za to," pravi.

Slovenska vojska na vaji sodeluje z dvema helikopterjema in 17 oklepnimi vozili.
Damjan Vodenik
Čez reko so s pomočjo montažnega pontonskega mostu prestavljali vse vrste vojaških vozil.
Damjan Vodenik

Rusi sami pokažejo s prstom nase

Odgovora, da je vaja Trojni stik v resnici predstava za Rusijo z Vladimirjem Putinom na čelu, se vsi v Natu izogibajo kot hudič križa. Na vprašanje, ali ima udeležba Švedske in Finske, tradicionalno nevtralnih držav in nečlanic Nata, v Natovi vaji tudi globlji simbolni pomen ali sporočilo širši mednarodni skupnosti, uradni govorec norveške kopenske vojske, podpolkovnik Skogmo, odgovori: "Zdi se mi, da je povsem normalno in naravno, da sosedje sodelujemo na tej vaji. Ne moremo se pretvarjati, da morebitni konflikt na ozemlju naše države ne bi imel učinkov ali posledic tudi na sosede. Prepričan sem, da gre za iluzijo, ki smo jo pustili za seboj že pred več leti." Edini ali pa eden zelo redkih, ki je v zadnjih tednih zadel žebljico na glavico, je bil nekdanji švedski premier Carl Bildt, ki je v svojem zapisu, ki smo ga objavili tudi v Večeru, izpostavil pomen sodelovanja Švedske in Finske, dveh nečlanic Nata, v vaji Trojni stik. V zadnjih letih se je namreč po besedah nekdanjega švedskega premierja varnostna pokrajina severne Evrope spremenila, zato se je Nato na rusko agresijo in revizionizem na Baltiku odzval tako, da je v Estonijo, Latvijo in Litvo napotil svoje bataljonske bojne skupine ter letalske eskadrone, da bi nadzirali ozemlja in zračne prostore teh držav. "Tudi Švedska in Finska zvišujeta svoje izdatke za obrambo, hkrati pa tam že razpravljajo o tem, da bi svoje privilegirano partnerstvo z Natom nadgradili v polnopravno članstvo," še piše Bildt.

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta