Leksikon zdomstva, tako je knjigo pogovorov z literatom Zorkom Simčičem, avtorjem vrhunskih romanov Človek na obeh straneh stene in Poslednji deseti bratje, beguncem iz Maribora, ki se je šele po debelega pol stoletja iz Argentine vrnil v domovino, označil njegov izpraševalec, izvrsten poznavalec naše medvojne in povojne izseljenske literature France Pibernik. Treba mu je dati prav, še več, gre za izjemen zgodovinski dokument nasploh, saj pri pogovoru, ki sta ga sogovornika začela snemati leta 2000 in ga s časovnimi razmiki končala leta 2018, ne gre samo za faktografski sprehod skozi dolgo in izjemno zanimivo Simčičevo življenje. Ne, Dohojene stopinje niso navaden življenjepis, ampak odkrit, poglobljen pogovor o avtorjevem življenju in delu, njegovem pogledu na čas, v katerem je pisal in ki ga živi, na knjige in ljudi, ki jih je srečeval na svoji poti. Tako kot njegov še starejši pisateljski kolega Boris Pahor je tudi Simčič nadvse dragocen pričevalec minulega stoletja z njegovimi tremi totalitarizmi, ki jim je sam, zapriseženi humanist, zapisan slovenstvu, vsem trem rekel ne.
Zorko Simčič, letnik 1921, rojen v Mariboru, je literat, ki je v mladosti emigriral v Buenos Aires in bil doma zato dolgo zamolčan. Je Prešernov nagrajenec in redni član SAZU.
France Pibernik, letnik 1928, je literarni zgodovinar, ki večino svojega raziskovalnega dela namenja zamolčanim literatom med drugo svetovno vojno in po njej.