(O KNJIGI) Manfred Spitzer: Epidemija pametnih telefonov

Zvonar Predan Darka
11.12.2021 05:00

Brez pametnih telefonov nam danes, se zdi, živeti ni, zato je prav, da spoznamo tudi njihovo nevarno plat

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj

Najbrž ni treba dvakrat ugibati, zakaj se je Manfredu Spitzerju, direktorju univerzitetne psihiatrične klinike v Ulmu, ki se posveča vplivom novih elektronskih medijev, zdelo potrebno posvetiti posebno knjigo prav pametnim telefonom in njihovi, kot pove podnaslov, nevarnosti za zdravje, izobraževanje in družbo. Še posebno ranljiva skupina pri tem so otroci in mladostniki, njim lahko nebrzdana uporaba pametnih telefonov močno škodi, se glasi eno od ključnih sporočil te knjige, ki bi jo bilo treba priporočiti v branje tako staršem kot pedagogom in politikom.

Založbi: Mohorjeva Celovec in Mladinska knjiga;

Prevod: Aleš Učakar;

Leto izida: 2021;

Vezava: trda;

Št. strani: 264;

Cena: 29,99 evra.

Sam avtor svojo odločitev za natis pojasni z osupljivimi novimi razkritji o razsežnostih škode, ki jo povzročajo pametni telefoni. Te so takšne, da se človek prime za glavo. Recimo: v Južni Koreji se je kratkovidnost pri mladostnikih do 20. leta starosti povečala z običajnih od ena do pet na več kot 90 odstotkov, v ZDA pa se je stopnja samomorov pri dekletih v zadnjih sedmih letih podvojila. Čeprav Spitzer pravi, da mu ne gre za strašenje, temveč za pregledno predstavitev spoznanj številnih neodvisnih strokovnjakov, je ta njegova vsem razumljivo predstavljena resnica resnično zastrašujoča. Kratkovidnost, motnje pozornosti in spanja, pomanjkanje gibanja, čezmerna telesna teža, napačna drža, diabetes, visok krvni tlak, povečana pripravljenost za tveganje v spolnosti in prometu, krnitev izobraževalnih procesov, ki celo povečuje nevarnost demence v starosti, vse to sodi med posledice uporabe pametnih telefonov.

Spitzer je v svojih povzetkih jasen in oster: Če učencem razdelite pametne telefone, se bodo v šoli poslabšali; če pametne telefone na šoli prepoveste, bo učni uspeh boljši. Ugotovitev, da nas nekakovostne šole in digitalni mediji poneumljajo, pospremi z osupljivim podatkom o zniževanju inteligence: potem ko so prebivalci razvitih držav v prejšnjem stoletju postajali vsako desetletje nekoliko bolj inteligentni, se je ta trend po začetku 21. stoletja obrnil: v najmanj 13 razvitih državah se pri več deset tisoč ljudeh izmerjeni IQ zmanjšuje. Sklep: Skrbeti nas mora!

Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Preberite celoten članek

Sklenite naročnino na Večerove digitalne pakete.
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.
  • Obiščite spletno stran brez oglasov.
  • Podprite kakovostno novinarstvo.
  • Odkrivamo ozadja in razkrivamo zgodbe iz lokalnega in nacionalnega okolja.
  • Dostopajte do vseh vsebin, kjerkoli in kadarkoli.

Več vsebin iz spleta