Od gameboya do pametnih telefonov: Tri desetletja mobilnega igranja

Gregor Grosman Gregor Grosman
23.03.2019 05:00

Svet iger v mobilnem svetu, ko torej ne sedimo za računalnikom ali televizorjem, se je v zadnjih trideset letih zelo spremenil.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
Epa

Če si samo ogledamo legendarnega gameboya, eno od prvih prenosnih igralnih konzol, ki jo je izdelal Nintendo in prvič predstavil ob 100-letnici Nintenda na Japonskem 21. aprila 1989, v Severni Ameriki 31. julija 1989 in v Evropi 28. septembra 1990. Razvila ga je ista ekipa pod vodstvom Gunpeija Yokoija, ki je zaslužna tudi za oblikovanje ročne igre Game & Watch. Tudi ta igra je pri nas zelo znana in marsikdo se bo z veseljem spominjal časov, ko je s Snoopyjem in Charliejem Brownom igral tenis tako, da je pritiskal na gumba gor in dol in se jezil, ko ni mogel ujeti žoge. Ali pa je levo in desno premikal Maria v tovarni betona. Gameboy pa je bilo mogoče kupiti kot samostojno enoto ali v povezavi z miselno igro Tetris. Pri njej verjetno ni treba posebej razlagati, kaj je bistvo igre, saj ste se gotovo vsi že srečali z zlaganjem različnih oblik kock v vrste.
Pred gameboyem, v sedemdesetih in osemdesetih, so bile prenosne igralne konzole takšne, da smo lahko na njih igrali le eno igro. Sprva so jih označevali kot ne-TV elektronske igre, da bi jih lažje razlikovali od tistih, ki so za igranje potrebovale televizor.
Prenosna igralna konzola je že na začetku imela veliko tekmecev: Sega Game Gear, Atarijev Lynx, pa NEC TurboExpress. Če niste na tem svetu vsaj štiri desetletja, vam zgoraj omenjena imena sicer ne pomenijo kaj veliko. Nintendovi stvaritvi se je uspelo utrditi v samem vrhu, tudi zaradi monokromatskega zaslona, ki je podaljšal avtonomijo baterije. Mimogrede, to je bil čas, ko so bile polnilne baterije še v razvoju. Skupaj z nadgradnjo gameboya color pa je bilo skupaj prodanih preko 118 milijonov enot po vsem svetu. Še posebej v ZDA so po predstavitvi prodali celotno pošiljko, ki je znašala milijon enot.

Nadzor s kričanjem

Kako se je mobilno igričarstvo spremenilo v zadnjem desetletju? Danes tudi zelo kompleksne in grafično zahtevne igre igramo prek pametnih mobilnih telefonov. Na dotik občutljivi zasloni pa so prinesli tudi nove možnosti upravljanja. Trenutno se kot virus širi igra Scream Go Hero, v kateri glavnega "junaka", črnega nindžo, nadzirate s kričanjem. Industrija mobilnih iger cveti, tudi na račun dejstva, da so postali mobilniki cenovno dosegljivi, mobilne igre pa so celo prehitele igre za osebne računalnike in konzole. Leta 2016 je bila vrednost industrije mobilnih iger 36,9 milijarde dolarjev, v primerjavi s PC-igrami, ki so jih v istem obdobju ocenili na vrednost 29 milijard dolarjev.

Profimedia

Za igre plačujemo z gledanjem

Hiter razvoj mobilnih iger je seveda pritegnil tudi oglaševalce, ki imajo tako možnost doseči milijone uporabnikov. Ker si vsi želimo brezplačnih iger, se je razširilo oglaševanje v aplikacijah in igrah. Zato naj vas ne preseneti, če si boste morali za napredovanje ogledati kak video ali pa se bo na dnu zaslona nenehno vrtela oglasna pasica. Marsikatera igra izkorišča pričakovanje igralca, ko mora denimo (pre)dolgo čakati na to, da mu v igri kmetovanja zraste koruza. Če lahko rast pohitri z ogledom videa ali s klikom na oglas, je to dobitna kombinacija tako za igralca kot za oglaševalca.

Profimedia

Google cilja visoko

Pred nekaj dnevi pa je gigant Google zatresel stebre industrije s predstavitvijo nove platforme za video igre, imenovane Stadia. Omogoča igranje pretočnih iger, ne glede na tip naprave. Na Game Developers Conference so prikazali sistem, ki igralcem po vsem svetu omogoča igranje iger, kot sta Doom ali Assasin's Creed, platforma pa deluje na namiznih računalnikih, mobilnikih, v brskalniku Chroma in tudi na ključku Chromecast, ki ga vtaknemo v televizijski sprejemnik. Spletni mediji, ki so se udeležili predstavitve, označujejo Stadio kot igričarsko platformo za vsakogar, ki je dostopna od koderkoli. Če bo Googlu uspelo zadeti tudi cenik za storitve, ki ga bodo sprejele množice, se morajo Microsoftu ali Sonyju tresti hlače, še dodajajo v svojih ocenah poznavalci. Kot slabost navajajo (še) neznan nabor iger ter odvisnost delovanja od hitrosti in stabilnosti vaše spletne povezave, prednost pa je visok nivo kvalitete iger, Googlova infrastruktura in da odpade potreba po dodatni strojni opremi. Če je doslej veljalo, da igre prodajajo konzole in ne obratno, sedaj potreba po nakupu konzole odpade. Vse računske operacije se izvajajo v oblaku, Google pa lahko vsak trenutek poveča zmogljivosti, če bi bilo to potrebno. Edina omejitev, ki obstaja na uporabnikovi strani, je kvaliteta njegovega zaslona.

Reuters
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta