Odvetnikov je v Sloveniji preveč. Dostop do poklica je prost in najlažji

Elizabeta Planinšič Elizabeta Planinšič
02.02.2019 06:37

Roman Završek, predsednik Odvetniške zbornice Slovenije o odvetnikih, zbornici, pravdanju in zakonodaji.

Do knjižnice priljubljenih vsebin, ki si jih izberete s klikom na ♥ v članku, lahko dostopajo samo naročniki paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Glasovno poslušanje novic omogočamo samo naročnikom paketov Večer Plus in Večer Premium.
NAROČI SE
Poslušaj
 
Robert Balen

Odvetništvo na Slovenskem je nedavno slavilo svojo 150-letnico, predsednik države Borut Pahor je ob tem odvetniško zbornico nagradil tudi z zlatim redom za zasluge. Kje je odvetništvo danes?
"Odvetništvo je danes v relativno dobri formi, čeprav je ekonomska situacija, ki se je odvetnikov dotaknila med zadnjimi, te precej prizadela. Skoraj 60 odstotkov vseh slovenskih odvetnikov je pod pragom primerljivega poklica. Če takega odvetnika primerjamo s prvostopenjskim sodnikom, sodnikom okrajnega sodišča, sodnikom začetnikom, je takšen odvetnik približno nekje tisoč evrov bruto pod bruto plačo takšnega sodnika, pri čemer ima odvetnik stroške, ki jih sodnik nima. Zagotavljati mora delovanje pisarne, ne samo skrbeti zase in svojo družino. Razlogi za to pa so tudi v delovanju slovenske države, predvsem v zadnjem obdobju, vse od osamosvojitve, ko država ni prisluhnila odvetnikom o predlogih za uskladitev odvetniške točke z rastjo življenjskih stroškov. Zamrznila je tudi druge stvari, ko dopušča - kar pa je tudi del evropske politike - povsem prost dostop do odvetniškega poklica. To je postal najlažje dostopen poklic, ko lahko vsakdo postane odvetnik, tudi če ne ve, kaj bo potem delal kot odvetnik. To povzroča težave na področju odvetništva kot celote, na drugi strani pa zmanjšuje pravno varnost."
Se da odvetnike danes primerjati s tistimi izpred stotih let?
"Odvetniki so še vedno takšni, ko so bili pred 150 leti. Pripravljeni so dati vse svoje znanje in napor za svoje stranke, vložiti ves svoj trud, preživljajo veliko časa v pisarnah, danes morda celo več, kot so ga včasih, in so dejansko tisti pravi, neodvisni, samostojni in zadnji branik demokratičnosti te družbe, predvsem za posameznika, ko se najde v sporu med državo kot velikim sistemom, na drugi strani pa je sam."
Odvetništvo je skozi zgodovino imelo pomembno vlogo pri oblikovanju narodne identitete in graditvi slovenske državnosti, zato tudi nagrada, ki jo je podelil Pahor. Pa danes?
"Vpliv na oblikovanje nacionalne zavesti in pravne države je še vedno velik. Na sprejemanje dnevnih predpisov, ki jih vsakokratna vlada spreminja, pa je naš vpliv kljub temu, da smo odvetniki zelo aktivni, da sodelujemo na vseh področjih, da predlagamo spremembe ali pa nesprejem določenega predpisa, kot ugotavljam, večinoma precej majhen. Vendar pa so glede na način sprejemanja predpisov, količino predpisov, tudi tisti majhni rezultati, ki jih dosežemo, veliki. Zgolj za primer: preiskavam v odvetniških pisarnah smo se odvetniki odločno uprli, določbe so doživele epilog na ustavnem sodišču. Gre za eno od edinstvenih odločb, celotna Evropa citira to odločbo pri lastnih zakonodajalcih."

 
Robert Balen
 
Robert Balen
Ste že naročnik? Prijavite se tukaj.

Želite dostop do vseh Večerovih digitalnih vsebin?

Naročite se
Naročnino lahko kadarkoli prekinete.

Več vsebin iz spleta