Mariborski podžupan Samo Peter Medved je po za zdaj znanih podatkih edini slovenski politik, ki je zbolel za covidom-19. Z novim koronavirusom SARS-CoV-2 se je najbrž okužil v začetku marca na smučanju v Italiji, doma v samoizolaciji pa se mu je v roku tedna dni zdravstveno stanje tako poslabšalo, da so ga hospitalizirali. A virusno bolezen je premagal in je danes zdrav ter že v zanj značilnem delovnem zagonu. O svoji izkušnji se je odločil javno spregovoriti, ker želi ljudem iz prve roke sporočiti, kako težaven je potek bolezni, a tudi, da se jo da premagati.
Občutki nemoči in negotovosti
"Danes lahko priznam, da sem epidemijo sprva nekoliko podcenjeval. Glede na to, da se je virus širil iz Kitajske, sem kot mnogi imel občutek, da je to zelo oddaljen problem. Danes je jasno, da bi nevarnost morali že prej obravnavati bolj resno," pripoveduje Samo Peter Medved. "Ko zboliš, je to velik udarec, še posebno ko vidiš, da se telo ne more braniti, da to ni navadna gripa. Izjemno slabo počutje pa ves čas spremljajo tudi občutki nemoči in negotovosti, saj ni ustreznega zdravila. Veliko priznanje ob tem izrekam vsem zdravstvenim delavcem, ki s to boleznijo nimajo izkušenj in je potrebno veliko improvizacije," razlaga 54-letnik.
Ko zboliš, je to velik udarec, še posebno ko vidiš, da se telo ne more braniti, da to ni navadna gripa
Na smučišču doživel nesrečo
A vrnimo se na začetek zgodbe. Ker je bil podžupan konec februarja na službenem potovanju v Miamiju, kjer je spremljal srečanje nadarjenih mariborskih dijakov s košarkarskim zvezdnikom Goranom Dragićem v okviru projekta #podamdaigram, so se v družini odločili, da si bodo smučarske počitnice privoščili v začetku marca. V petek, 6. marca, so se po službi odpravili na Južno Tirolsko, v manjši smučarski center Klausberg. "Pred potovanjem sem se pozanimal pri zdravnikih in v hotelu, ali je vse skupaj varno. Takrat ni bilo še nobenih zaščitnih ukrepov in zdelo se je, da ob primerni previdnosti ni nevarnosti za okužbo. Seveda smo imeli nekaj pomislekov, ampak smo vseeno odpotovali. Ko pa smo prispeli v Italijo, nas je doseglo opozorilo zunanjega ministrstva, da potovanja v Italijo odsvetujejo," se spominja podžupan.
Kljub temu so v smučarskem centru ostali. "Da bi zmanjšali tveganje za okužbo, smo izbrali manjši smučarski center z manj ljudmi, tudi z gondolami se nismo vozili, samo s sedežnicami. Je pa bilo v hotelu precej manj gostov, tudi smučišča so bila skoraj prazna. Razmere za smučanje so bile v bistvu idealne." Toda Medved je v nedeljo na smučišču doživel nesrečo, pravi, da še danes ne ve točno, kaj se je zgodilo, saj je izgubil zavest in se ne spomni dogodka. "Ali sem padel, ali se je vame kdo zaletel, ne vem, našel me je sin. Ker sem imel velike bolečine v hrbtenici in vratu, so me s smučišča odpeljali z akijem, nato še z rešilcem v bolnišnico v Brunecku. Tam so opravili slikanje hrbtenice in vratnih vretenc. V roku ene ure sem dobil izvide, da je vse v redu," je povedal podžupan, ki ugiba, da se je z novim koronavirusom najbrž okužil prav v bolnišnici. "Ne v rešilcu ne v bolnišnici ni bilo nobenih zaščitnih ukrepov, nihče ni nosil mask, tudi zdravstveno osebje ne."
Prvi test negativen, drugi pozitiven
Ob vrnitvi v Maribor je poklical Zdravstveni dom dr. Adolfa Drolca in vsa družina je v sredo, 11. marca, odšla na testiranje. Naslednji dan so dobili izvid - vsi negativni. "Ves čas sem imel rahle glavobole, ki pa sem jih pripisoval predvsem padcu in verjetnemu pretresu možganov. A tudi splošno počutje se je počasi začelo slabšati. Ker je župan tisti četrtek odpovedal vse načrtovane aktivnosti, nisem bil z nikomer v kontaktu. V petek, 13. marca, pa je bilo moje počutje že zelo slabo - imel sem precejšnje glavobole, nobene prave energije in koncentracije, čutil sem bolečine v mišicah, v kosteh, nisem imel apetita. Ni mi bilo niti do branja niti do gledanja televizije, edina želja sta bila spanje in ležanje," razlaga Samo Peter Medved.
Dan po negativnem testu je zaradi vedno slabšega počutja znova poklical v center za testiranje, a so mu svetovali, naj še nekoliko počaka. Ker se ves konec tedna počutje ni izboljšalo, je znova klical za testiranje in dobil nov termin v sredo, 18. marca. "Kašljal recimo sploh nisem, sem pa že imel rahlo povišano temperaturo, okrog 37,2 stopinje. In zelo slab glas." Naslednji dan je dobil izvid - test je bil pozitiven.
Na poskusni terapiji z antimalariki in antibiotiki
"Tedaj sem se popolnoma izoliral tudi od družine doma. Tudi oni so se takoj spet testirali, a so bili na začudenje in srečo negativni. Tudi simptomov niso imeli, tako da sem se doma umaknil v svoje prostore in nismo imeli nobenih stikov," se spominja podžupan. Od četrtka, 19. marca, je bil preko telefona v stalnem kontaktu z UKC Maribor. V soboto je bil v bolnišnici na pregledih, ki so trajali nekaj ur, ampak ker so bila pljuča še vedno čista, so ga spustili domov. "V nedeljo dopoldan pa sem dobil zelo visoko temperaturo, čez 39 stopinj, kar pri meni ni običajno. Ko smo se slišali po telefonu, so mi dejali, naj takoj pridem v bolnišnico. Ob slikanju pljuč so odkrili določena pokanja. Povedali so, da se na rentgenski sliki vidijo določene sledi oziroma možnosti širitve okužbe. Ker sem imel zelo visoko temperaturo, so me v bolnišnici zadržali."
Medved pravi, da je takoj začel dobivati poskusno terapijo z antimalariki in antibiotiki. "Toda moje počutje je bilo v naslednjih dneh zelo slabo, tudi izjemno močno drisko sem dobil." Izkušnja v bolnišnici je bila tako fizično kot psihično izjemno naporna, gleda danes nazaj. "Obkrožen si s številnimi informacijami in ves čas na opazovanju, saj tudi zdravniki nimajo nobenih izkušenj. V sobi nisem bil sam, zraven so bili tudi težji bolniki, enega so odpeljali na intenzivno nego. Si pa popolnoma izoliran, nikamor ne smeš, vate se prikradeta negotovost in strah. Res je bilo težko, ampak z voljo in pozitivnimi mislimi mi je uspelo premagati najtežje dneve."
Ogromno sporočil in klicev podpore
Po štirih dnevih v bolnišnici mu je temperatura počasi padla, spet je dobil apetit in voljo, pravi, končno je minil tudi glavobol, tako da je lahko začel spet brati knjige. V bolnišnični oskrbi je ostal še do nedelje, 29. marca, ko so ga odpustili domov v samoizolacijo. "Iz bolnišnice sem šel še s pozitivnim testom oziroma kot kužen. A že naslednji test, v sredo, 1. aprila, je bil negativen, prav tako ponovitveni test 4. aprila. V nedeljo, 5. aprila, so mi sporočili, da sem tudi uradno nekužen in sem lahko spet v stiku z domačimi." Številni testi pa so bili kar neprijetni, izpostavlja Medved, saj je po njih krvavel iz nosu.
V nedeljo so mi sporočili, da sem tudi uradno nekužen in sem lahko spet v stiku z domačimi
Počasi nazaj v normalno stanje
Podžupan je ob tem pohvalil tudi Mariborčane, ki so po njegovem v času epidemije pokazali veliko mero discipline in samokontrole, odgovornosti, zato mesto za zdaj ni postalo večje žarišče koronavirusa. "Tudi sam svojih staršev nisem videl že več kot mesec dni, glede na to, da sta starejša in spadata v najbolj rizično skupino."
V tem tednu se tako ni vrnil samo za računalnik in k delu od doma, med tednom si je ogledal že tudi gradbišče na Glavnem trgu. "Želja mestne uprave je, da se projekti nadaljujejo, da se ob upoštevanju vseh zaščitnih ukrepov začnemo počasi vračati nazaj v normalno stanje. Na gradbiščih potekajo aktivnosti, veseli me, da med zaposlenimi ni bilo nobenih okužb. Moja želja je, da se čim prej zažene gospodarstvo, ampak moramo pa biti previdni še naprej," Samo Peter Medved sklene svojo pripoved.